Olkusz

W niedzielę policjanci pojawili się na Rynku w Olkuszu i rozdawali seniorom odblaski, promując bezpieczeństwo na drodze. Działania policjantów miały na celu uświadomić niechronionych uczestników ruchu drogowego, jak istotne jest noszenie elementów odblaskowych.

W niedzielę rano policjanci ruchu drogowego wraz z policjantkami zajmującymi się profilaktyką zaopatrzeni w odblaski pojawili się w pobliżu Rynku w Olkuszu. Mundurowi wspólnie promowali bezpieczeństwo pieszych, a zwłaszcza seniorów. Przekazując odblaski pieszym,  rozdawali ulotki i przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Prowadzone przez policję działania były również okazją, by wręczyć seniorom informacje nt. oszustów i ich metod działania. Stróże prawa zwracali również uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych i apelowali do kierowców o rozwagę, ostrożność i dostosowanie prędkości jazdy do warunków drogowych i atmosferycznych.

Pamiętajmy, że w okresie zimowym piesi stanowią grupę uczestników ruchu drogowego, która szczególnie narażona jest na niebezpieczeństwo na drodze. Zmrok zapada wcześnie, a warunki atmosferyczne nie zapewniają dostatecznej widoczności. Na słabo oświetlonych miejskich drogach, pieszy jest mało widoczny. Kierowca nie zawsze zauważy pieszego i zdąży w porę zareagować. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, na drodze pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony. Przy uderzeniu przez pojazd jadący z prędkością 50 km/h, praktycznie nie mają szans na przeżycie. Dlatego korzystanie z elementów odblaskowych, zwłaszcza kiedy ograniczona jest widoczność na drodze, ma bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa pieszych. Nie bez przyczyny mówimy, że odblaski ratują życie. Pamiętajmy, każdy odblask, to szansa dla kierowcy na wcześniejszą reakcję.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
1 rok temu

Jejciu jacy dobrzy… niestety trochę za późno. 10 lat wam odpracowanie na reputację jaką mieliście przed rokiem.