DSC0939 1

Upalne sobotnie popołudnie nad wolbromskim zalewem upłynęło bardzo pożytecznie. Z inicjatywy policji, we współpracy z lokalną jednostką WOPR na lokalnej przystani zorganizowano piknik edukacyjny „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”.

Zbliżające się szybko wakacje z pewnością staną się okazją do wielu niebezpiecznych sytuacji. Wychodząc z założenia, że propagowanie wiedzy o prawidłowym korzystaniu z dobrodziejstw bezpiecznego wypoczynku może im zapobiec, albo w znacznym stopniu je ograniczyć policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, Posterunku w Wolbromiu, wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Chrzanowie i Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym promowali bezpieczne zachowania wśród osób wypoczywających nad wodą.

bezpieczeństwo nad wodą 1

– Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zwrócenie szczególnej uwagi społecznej na zagrożenia, jakie nieść może ze sobą rekreacja wodna, a także promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających w wodzie i nad wodą, a w efekcie dalsze ograniczanie wypadków – przekonywali funkcjonariusze.
Uczestnicy sobotniego pikniku nad zalewem mieli zatem możliwość przypomnieć sobie najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z kąpieli, a nawet – dzięki specjalnym okularom – na własnej skórze przekonać się, jak postrzega świat osoba po zażyciu narkotyków. Na dzieci, oprócz wiedzy, czekało mnóstwo pożytecznych gadżetów, jak elementy odblaskowe do noszenia w czasie wakacyjnych wypraw na rowerze i wycieczek pieszych w pobliżu dróg publicznych, książeczki i ulotki edukacyjne, a także możliwość popłynięcia policyjną motorówką. Z ogromnym zainteresowaniem dzieci obserwowały też elementy pracy śledczych, którzy pokazali jak ujawnia się i zabezpiecza odciski palców.

bezpieczeństwo nad wodą 2

Warto pamiętać o konieczności zachowywania podstawowych zasad ostrożności i rozwagi: wybierając teren do wypoczynku nad wodą – korzystać z miejsc do tego przeznaczonych, najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u, przed kąpielą zapoznać się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu, a także pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska, a flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli. Zanim zaczniemy rozkoszować się kąpielą w naturalnych zbiornikach i nad rzekami warto rozeznać warunki kąpieliska – nigdy nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć. Rozsądek nakazuje, aby do wody nie wchodzić pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem tych używek. Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi dobrze jest założyć zapewniający bezpieczeństwo kapok. Brawura i ryzyko niestety zbyt często są przyczyną groźnych wypadków – dlatego nigdy dosyć uwagi i kultury w korzystaniu z kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie do wody osób stojących na kładkach lub pomostach. Nie wolno również podtapiać innych pływających. Szczególną uwagę i troskę powinniśmy skierować na korzystające wody dzieci. Kiedy zaś zobaczymy kogoś tonącego – nie stójmy bezczynnie. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić czynności ratunkowych lub podjęcie ich zagrażałoby naszemu bezpieczeństwu, najszybciej jak się da zawiadamiamy wykwalifikowane służby. Warto też pamiętać, że tonący może stanowić zagrożenie dla ratownika. Lepiej podać takiej osobie jakiś przedmiot pomagający utrzymać się na wodzie, np. koło ratunkowe, wiosło czy deskę niż zbliżać się do człowieka, który w panice może niezamierzenie nas skrzywdzić.
Bezpiecznych i udanych wakacji!

 {joomplu:77677}{joomplu:77685}{joomplu:77693}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Lawenda
Lawenda
6 lat temu

to ja mam cos z zakresu bezpieczenstwa. Troche do smiechu takze.

https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/warszawa-10-metrow-od-przejscia-dla-pieszych–bez-samochodow-58771.html

A u Nas jak wyglada 10 metrow przed przejsciami?

theon
theon
6 lat temu

Bezpieczeństwo nad wodą w wakacje Wolbrom zapewnia w sposób kompletny, Na wolbromskich basenach na pewno w tym roku nikt się nie utopi 😀