pb 1

Akcja „Polska Biega” to społeczna inicjatywa, która promuje bieganie. Powstała w 2006r. dzięki dwóm biegaczom-dziennikarzom Gazety Wyborczej – Piotrowi Pacewiczowi i Wojtkowi Staszewskiemu. Przed dziewięcioma laty mało kto biegał dla samej idei. Od tego czasu dużo się jednak zmieniło. Edukacja jak biegać, po czym i gdzie to robić sprawiła, że majowy weekend ,,Polska Biega” jest już imprezą masową, w której udział biorą tysiące naszych rodaków (133 tys. osób w 2014r). Wzorem poprzednich edycji, do wielkiej rodziny biegaczy dołączył także i Olkusz.

24 maja, a więc w dniu, kiedy biegała cała Polska, na terenie OSW Czarna Góra pojawiło się ponad 140 biegaczy w najróżniejszym wieku. Oprócz doświadczonych zawodników, którzy w swoim życiu pokonali już tysiące kilometrów jak choćby bosy biegacz Paweł Mej, znaleźli się również początkujący.

Na uczestników olkuskiej edycji „Polska Biega” czekała pętla o długości 1300 metrów. Byli tacy, którzy swój udział w akcji zakończyli po jednym okrążeniu, jednak warto też wspomnieć o osobach, które w ciągu godziny pokonały dystans dziesięciokrotnie dłuższy. Najbardziej wytrwali na mecie odebrali bidony przekazane przez głównego organizatora akcji, czyli Gazetę Wyborczą. Wszyscy dorośli uczestnicy akcji otrzymali również okazjonalne koszulki, a na wszystkich bez wyjątku czekały pamiątkowe dyplomy, potwierdzające udział w ogólnopolskiej akcji.

Swoje osobne zmagania miały również dzieci. W gronie maluchów urodzonych w 2005 roku i młodszych znalazło się 33 zawodników. Mieli oni do pokonania dystans liczący 400m. Najmłodsze uczestniczki biegu: Malwinka Dzida, Zosia Szczepanek, Weronika Żurek i Nikola Małysa miały zaledwie trzy latka. Dzieciaki za swoją dzielną postawę mogły liczyć na medale i płyty z bajkami.

Olkuskie wydanie akcji „Polska Biega” zakończył piknik rodzinny, do organizacji którego przyczynili się: Ubojnia Mięsa Michał Wojdyła, piekarnia Złoty Róg, F.P.H.U „Elvis” AnGre” i firma Pablo Sport.

– Wszystkim biegaczom, wolontariuszom i kibicom dziękujemy za wspaniałą atmosferę stworzoną podczas biegu i już dzisiaj serdecznie zapraszamy na kolejną akcję „Polska Biega” – mówi dyrektor MOSiR-u Dariusz Murawski.

pb 2

Fot. MOSiR Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze