szkola letnia 01

W dniach od 1 do 8 sierpnia 2018 roku w Olkuszu odbyła się II Międzynarodowa Polsko-Ukraińska Szkoła Letnia organizowana przez Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Przez ponad tydzień młodzi studenci z Polski i Ukrainy brali udział w wykładach i wspólnych warsztatach oraz zwiedzali okolice naszego miasta.

Polsko-Ukraińska Szkoła Letnia to projekt organizowany przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie wraz z partnerskimi uczelniami zza wschodniej granicy. Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, jest to stricte naukowa inicjatywa ukierunkowana na współpracę studentów z obu krajów. Pierwsza edycja szkoły, która miała miejsce w zeszłym roku, odbyła się w Niżyńskim Państwowym Uniwersytecie im. Mykoły Gogola na Ukrainie. W tym roku ukraińscy studenci przyjechali do Polski, a ich bazą wypadową stał się Olkusz.

W projekcie brało udział 30 uczestników z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz z uniwersytetów z Iwano-Frankiwska, Nieżyna oraz Kijowa. Ich miejscem zakwaterowania było Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Jura”, gdzie odbywała się też duża część zajęć. Tematem przewodnim szkoły była decentralizacja w Polsce i na Ukrainie oraz zaangażowanie społeczne młodzieży na poziomie lokalnym. W programie tygodniowego zjazdu znalazły się wykłady i warsztaty prowadzone przez naukowców z Polski i Ukrainy, wspólne wycieczki oraz gry i zabawy.

szkola letnia 02

– Szkoła Letnia to nie tylko wykłady, praca w grupach i wspólne projekty. To także zwiedzanie, poznawanie innej kultury i zdobywanie cennego doświadczenia. Studenci mieli okazję zapoznać się z samorządem, poznać historię naszego miasta, oraz zwiedzić okoliczne zabytki – tłumaczy Mateusz Kamionka, doktorant na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i wiceprezes stowarzyszenia SIMO, będącego współorganizatorem wydarzenia.

W ramach zajęć debatowano na temat ekologii, wolontariatu oraz roli lokalnych mediów w życiu lokalnych społeczności. Dzięki wizycie w Urzędzie Miasta i Gminy w Olkuszu oraz w Starostwie Powiatowym mogli zaznajomić się z działalnością wydziałów i jednostek organizacyjnych oraz zadaniami wykonywanymi przez poszczególne szczeble naszego samorządu. W trakcie swojej wizyty goście zapoznali się z też bogatą historią Ziemi Olkuskiej i zwiedzili jej malownicze zakątki z zamkiem w Rabsztynie na czele.

szkola letnia

Uczestnicy Szkoły Letniej mieli również okazję wziąć udział w grze miejskiej „Historycznymi śladami Olkusza” realizowanej w ramach projektu „Z Życzeniami na 100-lecie od Olkuskiej Młodzieży” dofinansowanego ze środków programu wieloletniego „Niepodległa na lata 2017-2021”. W ramach gry pięć drużyn złożonych ze studentów i młodych mieszkańców miasta miało za zadanie odnaleźć dzięki zdobywanym w trakcie zabawy wskazówkom miejsca związane z historią Srebrnego Grodu.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli między innymi: Ambasada Ukrainy w Warszawie, Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Rektorzy Uniwersytetów Partnerskich z Ukrainy, Marszałek Województwa Małopolskiego, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Starosta Powiatu Olkuskiego.

17
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
17 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
сергейantyolkuszaninAnkagStary 16tak ... sobie Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
сергей
сергей

Поляки,хватит жить историей.

antyolkuszanin
antyolkuszanin

[quote name=”Ankag”]Każdy powinien padać na kolana przed olkuskim polskimi panami…. Cmentarzu nie ma kto posprzątać, na rocznicach oprócz polityków nie ma nikogo a na internecie wszyscy kozacy.[/quote]
Szczera prawda o olkuskich panach.

antyolkuszanin
antyolkuszanin

[quote name=”Stary 16″][quote name=”tak … sobie”]A młodym Niemcom odwiedzającym Olkusz opowiada się o zbrodniach hitlerowskich w naszym mieście, młodym Ukraińcom też trzeba mówić o rzezi Polaków na Wołyniu, aby nie gloryfikowali Stepana Bandery i UPA.[/quote]A trzeba zapytać czy młodym Olkuszanom w czasie wymiany w Izraelu opowiada się o zbrodni swoich dziadków?[/quote][quote name=”Stary 16″][quote name=”tak … sobie”]A młodym Niemcom odwiedzającym Olkusz opowiada się o zbrodniach hitlerowskich w naszym mieście, młodym Ukraińcom też trzeba mówić o rzezi Polaków na Wołyniu, aby nie gloryfikowali Stepana Bandery i UPA.[/quote]A trzeba zapytać czy młodym Olkuszanom w czasie wymiany w Izraelu opowiada się o zbrodni swoich… Czytaj więcej »

Ankag
Ankag

Każdy powinien padać na kolana przed olkuskim polskimi panami…. Cmentarzu nie ma kto posprzątać, na rocznicach oprócz polityków nie ma nikogo a na internecie wszyscy kozacy.

Stary 16
Stary 16

[quote name=”tak … sobie”]A młodym Niemcom odwiedzającym Olkusz opowiada się o zbrodniach hitlerowskich w naszym mieście, młodym Ukraińcom też trzeba mówić o rzezi Polaków na Wołyniu, aby nie gloryfikowali Stepana Bandery i UPA.[/quote]
A trzeba zapytać czy młodym Olkuszanom w czasie wymiany w Izraelu opowiada się o zbrodni swoich dziadków?

tak ... sobie
tak ... sobie

A młodym Niemcom odwiedzającym Olkusz opowiada się o zbrodniach hitlerowskich w naszym mieście, młodym Ukraińcom też trzeba mówić o rzezi Polaków na Wołyniu, aby nie gloryfikowali Stepana Bandery i UPA.

Urlich
Urlich

Kiedyś przeszkadzali żydzi, teraz ukraińcy… lata lecą a mentalność się nie zmienia. Co Bogu winna młodzież ma do tych oskarżeń z przed prawie 100 lat! Może tak jak już opowiadamy o wojnie pora porozmawiać o mieniu zagarnietym wczesniejszym mieszkańcom w naszych okolicach?

.............
.............

[quote name=”pavv”][quote name=”aborygen”]
Tak częściowo masz rację ,ale np. Putin to nawet nie chce rozmawiać z Banderowcami z UPAniny powiedział oficjalnie.[/quote]

Bandera został zamordowany na zlecenie KGB.[/quote]
Mojego wujka/ojca brata za pośrednictwem Ukraińca co razem pracowali w czasie ll wojny zamordowali w Obozie Zagłady,bo Ukrainiec konfident donos na wujka złożył Niemcowi,że bardzo żle się wyraża o Niemcach.

pavv
pavv

[quote name=”aborygen”]
Tak częściowo masz rację ,ale np. Putin to nawet nie chce rozmawiać z Banderowcami z UPAniny powiedział oficjalnie.[/quote]

Bandera został zamordowany na zlecenie KGB.

Arek
Arek

[quote name=”aborygen”][quote name=”pavv”][quote name=”Zenon”][quote name=”pavv”]O bohaterze Ukrainy Stepanie Banderze były wykłady?[/quote] Coś się w mieście dzieje, przyjeżdżają turyści, ściągane są środki zewnętrzne na projekty…. a znajdzie się taki wieśniok, który anonimowo wszystko krytykuje. Szkoda takich ludzi…. życiowe zero.[/quote]

Zadałem tylko pytanie! Nie ja zrobiłem z Bandery bohatera Ukrainy tylko ichni rządzący ku zdziwieniu UE i Tow. Putina.[/quote]
Tak częściowo masz rację ,ale np. Putin to nawet nie chce rozmawiać z Banderowcami z UPAniny powiedział oficjalnie.[/quote]
I Putin w tym wypadku ma właściwe podejście do zbrodni banderowskich.

aborygen
aborygen

[quote name=”pavv”][quote name=”Zenon”][quote name=”pavv”]O bohaterze Ukrainy Stepanie Banderze były wykłady?[/quote] Coś się w mieście dzieje, przyjeżdżają turyści, ściągane są środki zewnętrzne na projekty…. a znajdzie się taki wieśniok, który anonimowo wszystko krytykuje. Szkoda takich ludzi…. życiowe zero.[/quote]

Zadałem tylko pytanie! Nie ja zrobiłem z Bandery bohatera Ukrainy tylko ichni rządzący ku zdziwieniu UE i Tow. Putina.[/quote]
Tak częściowo masz rację ,ale np. Putin to nawet nie chce rozmawiać z Banderowcami z UPAniny powiedział oficjalnie.

pro memoria
pro memoria

„Uciekaj, bo tej nocy nas wyrżną” – opowiada pan Jan Wernik z Osieka k. Olkusza,
pochodzący z Wołynia, któremu ojca zamordowali banderowcy.

https://www.youtube.com/watch?v=82TvYd5wmmw

pro memoria
pro memoria

Jak się zaprasza Ukraińców do Olkusza to trzeba też porozmawiać z nimi o bolesnej historii, która dotknęła Wołyniaków, mieszkających obecnie na Ziemi Olkuskiej.

Matt
Matt

[quote name=”pavv”]O bohaterze Ukrainy Stepanie Banderze były wykłady?[/quote]
Nie było jeśli chcesz wiedzieć i to prowokacyjne pytanie, zadane specjalnie żeby zdyskredytować organizatorów… i rozumiem że żal dupę ściska, że ktoś chce miasto wyrwać z ciemnogrodu.

pavv
pavv

[quote name=”Zenon”][quote name=”pavv”]O bohaterze Ukrainy Stepanie Banderze były wykłady?[/quote] Coś się w mieście dzieje, przyjeżdżają turyści, ściągane są środki zewnętrzne na projekty…. a znajdzie się taki wieśniok, który anonimowo wszystko krytykuje. Szkoda takich ludzi…. życiowe zero.[/quote]

Zadałem tylko pytanie! Nie ja zrobiłem z Bandery bohatera Ukrainy tylko ichni rządzący ku zdziwieniu UE i Tow. Putina.

Zenon
Zenon

[quote name=”pavv”]O bohaterze Ukrainy Stepanie Banderze były wykłady?[/quote] Coś się w mieście dzieje, przyjeżdżają turyści, ściągane są środki zewnętrzne na projekty…. a znajdzie się taki wieśniok, który anonimowo wszystko krytykuje. Szkoda takich ludzi…. życiowe zero.

pavv
pavv

O bohaterze Ukrainy Stepanie Banderze były wykłady?