pomnik ofiar wojny park

Niedawno pisaliśmy o pomyśle przywrócenia Pomnika „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939 – 1945” na olkuski rynek. Obelisk obecnie znajduje się w parku miejskim, ponieważ nie został ujęty w planie rewitalizacji starówki. Decyzja o powrocie pomnika pod pierwotny adres w dużej mierze zależy od opinii małopolskiego konserwatora zabytków.

Z koncepcją ponownego przeniesienia obelisku na rynek wystąpił do burmistrza radny miejski Janusz Dudkiewicz. Włodarz miasta  przypomniał, że w poprzedniej kadencji, jako radny miejski, sam zabiegał o takie rozwiązanie. Było to jeszcze przed ustawieniem pomnika w parku. Teraz burmistrz przed podjęciem decyzji w sprawie ewentualnej zmiany lokalizacji monumentu chce poznać stanowisko Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

Przeniesienie obelisku zależy nie tylko od opinii służb konserwatorskich. Do tego potrzebne są jeszcze pieniądze. – Ewentualna relokacja pomnika będzie wiązała się z poniesieniem kosztów jego rozbiórki, a także rozbiórki fundamentu i placu przed pomnikiem w parku, transportem na płytę rynku, budową nowego fundamentu i scaleniem pomnika. Podkreślić należy fakt, iż jest on wykonany z wapienia pińczowskiego i rozbiórka zapewne naruszyłaby jego stan techniczny, niwecząc w nieznanym stopniu wykonaną konserwację – wylicza burmistrz Roman Piaśnik.

Na ostateczną decyzję trzeba poczekać do czasu uzyskania opinii od małopolskiego konserwatora zabytków. Będziemy śledzić ten temat.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
19 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Hehelska
Hehelska
8 lat temu

Obiecał a teraz się wykpił…. wielki wstyd panie Baltona. Juz raz zrobił pan nas w baltona, a teraz zrobił pan nas w balona. ROMAN, odejdź, nie kpij z ludzi! KombatancibCi tego nie zapomną….

revia
revia
8 lat temu

nie wierzę politykom

pIs
pIs
8 lat temu

Parkowanie na rynku płatne, zakaz parkowania na chodnikach w mieście, komunikacja miejska bezpłatna, podatek od pieska, dodatkowe miejsca pracy w urzędzie miasta i starostwie i agendach podległych (walka z bezrobociem), szpital dla zdrowych, ……..

KITA
KITA
8 lat temu

[quote name=”słowo burmistrza”]Oczywiście jako radny Roman Piaśnik interpelował nie o przeniesienie, lecz o pozostawienie tego pomnika na Rynku. Przepraszam za przejęzyczenie. Jednak tak czy inaczej nie zmienia to faktu, że w związku z tym wyborcy burmistrza, mają podstawy by liczyć na jego inicjatywę w kierunku powrotu tego pomnika na Rynek.[/quote]
O czym Ty mówisz. Co do tej pory zrobił Piaśnik? no co???. On nawet nie wie jak usunąć śnieg z płyty rynku. Ścieżki jak na pastwisku wydeptane i co dalej?

pyt
pyt
8 lat temu

dlaczego nikt nie pyta o zdanie mieszkańców Olkusza?

Zuzia
Zuzia
8 lat temu

[quote name=”Młody”]Zastanawiam się kto parkuje w rynku – blisko dwustu urzędników Urzędu Miasta, no i sklepikarze, bankierzy i obsługa kawiarni i jadłodajni dla urzędników – ..[/quote]
Za wstęp na rynek powinna być pobierana opłata ewentualnie powinno się sprzedawać karnety. Rynek powinien przynosić miastu zysk przynajmniej dopóki nie zwrócą się koszty jego budowy. Na placu można by było handlować oczywiście za odpowiednią opłatą, a najlepszym rozwiązaniem byłoby wydzierżawienie rynku jakiemuś prywatnemu podmiotowi, który by go utrzymywał i pobierał stosowne opłaty za wejście i możliwość handlu na płycie rynku. Urzędnicy też powinni wykupywać karnety za parkowanie na rynku lub opłaty takie powinien wnosić sam Urząd Miasta.Podmiot ten pobierałby też opłaty za wszelkie imprezy i zgromadzenia organizowane na rynku. Ludzie myślcie trochę perspektywicznie. Wszystko powinno przynosić jakiś zysk – rynek też.

Młody
Młody
8 lat temu

Zastanawiam się kto parkuje w rynku – blisko dwustu urzędników Urzędu Miasta, dziesiątki pozostałych jak np z domu kultury, z ośrodków pomocy, z basenu i wielu innych przez podatników utrzymywanych a codziennie z nudów na konsultacje do urzędu podjeżdżających, no i sklepikarze, bankierzy i obsługa kawiarni i jadłodajni dla urzędników – razem z 500 ich aut tam parkuje – taki to rynek za naszą kasę były burmistrz sobie i urzędnikom zafundował … a teraz z niego nie korzysta a ponadto obecny burmistrz obiecuje że go ze starych płyt kamiennych i kostki granitowej rozliczy, jak zdąży oczywiście …

enigma1952
enigma1952
8 lat temu

Nowe miejsce dla tego pomnika jest to całkiem trafna i udana decyzja. Dajmy sobie już z tym spokój, niech spoczywają (symbolicznie) w spokoju. Natomiast tak eksponowane miejsce, jakim jest Olkuski rynek będzie wymarzonym miejscem dla pomnika biznesmena Tadeusza. Nie bardzo wyobrażam sobie by po sąsiedzku stał ponik oddający cześć i chwałę żołnierzom „niesłusznej armii” z tak „gorliwym, życzliwym i skromnym” katolikiem, jakim jest nasz „genialny” rodak obecnie mieszkający chwilowo w Toruniu. Myślę wręcz graniczy to z pewnością, iż w ten oto sposób mieszkańcy Olkusza powinni uczcić i podziękować temu „geniuszowi” biznesu i ekonomii jeszcze za życia za „rozsławianie” pazerności naszego miasta w kraju i za granicą. Toć to jest przecież nasz (Tadzinek) taki drugi Kopernik !!!!! 😛

Zuzia
Zuzia
8 lat temu

[quote name=”pustynia”]olkuski rynek jest obecnie kamienna pustynią z udawana ruinką pośrodku[/quote]
Bardzo podoba mi się obecny rynek, szkoda tylko,że pozostawiono ten zrujnowany budynek po byłym starostwie i budynek urzędu miasta z którego odlatują tynki. Wygląd wielu kamienic również pozostawia wiele do życzenia. Czy nie lepiej byłoby wyburzyć te stare budynki i w ich miejsce postawić nowoczesne i prostsze architektonicznie, a co za tym idzie tańsze budynki i bardziej funkcjonalne. Rzeczywiście ta udawana ruinka i pseudofontanna to nie były najlepsze pomysły. Zagracają jedynie szeroką przestrzeń jaką stanowi obecny rynek. Te ławki też wydają się zupełnie nie potrzebne. Ideałem dla Olkusza było by to nowoczesne rozwiązanie z Wrocławia. Powinniśmy czerpać przykład z nowocześniejszej myśli architektonicznej.http://www.bryla.pl/bryla/51,85301,14406342.html?i=6

......
......
8 lat temu

[quote name=”next”]może warto pomyśleć o odbudowie wieży ciśnień, koszt byłby stosunkowo niski.[/quote]
Ciśnienie to ty masz, ale pod czaszką.

next
next
8 lat temu

może warto pomyśleć o odbudowie wieży ciśnień, koszt byłby stosunkowo niski.

pustynia
pustynia
8 lat temu

olkuski rynek jest obecnie kamienna pustynią z udawana ruinką pośrodku

vetvet
vetvet
8 lat temu

wypadało by też dać nowy napis tym na obelisku

słowo burmistrza
słowo burmistrza
8 lat temu

Oczywiście jako radny Roman Piaśnik interpelował nie o przeniesienie, lecz o pozostawienie tego pomnika na Rynku. Przepraszam za przejęzyczenie. Jednak tak czy inaczej nie zmienia to faktu, że w związku z tym wyborcy burmistrza, mają podstawy by liczyć na jego inicjatywę w kierunku powrotu tego pomnika na Rynek.

słowo burmistrza
słowo burmistrza
8 lat temu

Inną sprawą jest to, że napis na pomniku zawiera oczywiste przekłamanie. Jacy faszyści? Przecież Polaków w czasie II wojny mordowali przede wszystkim naziści (narodowi socjaliści) i stalinowcy. Ciekawe dlaczego w Olkuszu nie porusza się tego tematu?

słowo burmistrza
słowo burmistrza
8 lat temu

Wyszło jak zwykle, czyli punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jako radny Roman Piaśnik „walczył” o przeniesienie tego pomnika mając w tym konkretny interes polityczny (potencjalne głosy w wyborach). Jednak będąc burmistrzem najwyraźniej przestało mu na tym zależeć. I jak tu wierzyć politykom?

Piast
Piast
8 lat temu

A gdzie Pan był p Leszku jak były wydawane pieniądze na ławeczkę Ribbentrop-Mołotow.

Leszak
Leszak
8 lat temu

Panie burmistrzu nie zgadzaj się na przeniesienie. Czy my nie mamy na co pieniędzy wydawać ?. Przecież jesteśmy strasznie zadłużeni-45 milionów. Przetnij pan tę dyskusję i zamknij temat raz na zawsze – NIE.