toilet

Tuż przed Świętami olkuscy radni przyjęli budżet na rok następny. Zakłada on wydatki w wysokości ponad 170 milionów złotych, z czego znaczna część pieniędzy zostanie przeznaczona na inwestycje. Jedną z nich będzie budowa miejskich szaletów, których brakuje na rynku od czasów rewitalizacji starówki. Toalety mają stanąć przy ul. Floriańskiej, a ich koszt szacuje się na przeszło pół miliona złotych.

Brak miejsca gdzie można udać się „za potrzebą” doskwiera mieszkańcom od dawna. Problem doraźnie rozwiązano instalując w okolicach rynku kilka przenośnych toalet typu TOI-TOI, a mieszkańcy i wszyscy goście mogą korzystać także z ubikacji znajdujących się w budynku urzędu miasta oraz w Punkcie Informacji Turystycznej.

– Mimo wszystko uważam, że toalety z prawdziwego zdarzenia powinny powstać – mówi olkuszanin Adam Banyś, który jak sam przyznaje, kilka razy musiał korzystać z uprzejmości restauratorów, płacąc za możliwość skorzystania z toalety.

Problem braku ogólnodostępnych szaletów zauważyli również radni, którzy uchwalając budżet zapewnili na realizację budowy toalet 550 tysięcy zł. – Naprawdę aż tyle to będzie kosztować?! – dziwi się mój rozmówca.

Otóż tak, inwestycja polegająca na postawieniu przy ul. Floriańskiej toalet może kosztować miasto ponad pół miliona. Taką kwotę zarezerwowano na ten cel, po to, by po przetargu nie szukać ewentualnie dodatkowych pieniędzy. Prace nad szaletami opierać się będą nie tylko na postawieniu konstrukcji budynku, ale także wykonania planu i niezbędnych przyłączy mediów – prądu oraz wody. Magistrat już zlecił przygotowanie dokumentacji projektowej. Toalety w najbliższych miesiącach staną na miejscu obecnego parkingu naprzeciwko garaży Ochotniczej Straży Pożarnej. Będą sąsiadowały z budynkiem, w którym teraz mieści się Punkt Informacji Turystycznej.

W projekcie toalet uwzględniono trzy kabiny dla kobiet i jedną dla mężczyzn. Panowie będą mogli również skorzystać z dwóch pisuarów. Ponadto wykonane zostanie też jedno pomieszczenie dla osób niepełnosprawnych. – Wszystkie te prace generują duże nakłady finansowe. Dokładne koszty niezbędne do realizacji przedmiotowego zadania będą znane po rozstrzygnięciu postępowania przetargowego i wyłonieniu wykonawcy prac budowlanych – informuje wiceburmistrz Olkusza, Jolanta Motyczyńska.

Wygląd olkuskich szaletów w porównaniu do tych funkcjonujących czy to w Bukownie, czy to w Bolesławiu będzie się mocno różnił, podobnie jak cena jaką trzeba będzie zapłacić za toalety (w obu tych miejscowościach samorządy nie wydały więcej niż po 100 tys.) Inna sprawa, że to inwestycja na długie lata, choć wątpliwe, aby kiedyś się zwróciła. Korzystanie z olkuskich szaletów według obecnych planów ma być płatne.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
theon
theon
5 lat temu

[quote name=”Inka60″]Ha, ha, ha!!! Śmiechu warte!!! Nie mamy już innych pilniejszych wydatków w gminie?! Może ktoś pomyśli o małych mieszkańcach, którzy pod względem wieku nie kwalifikują się do miejskich przedszkoli. Może warto pomyśleć o klubach malucha, żłobkach? (Patrz: Gmina Klucze).
A co się stało z toaletami, które jeszcze przed kilkoma laty funkcjonowały w podziemiu? Kto poniesie odpowiedzialność za ich zasypanie, likwidację? Łatwo zarządzać nie swoją kasą![/quote]

– nie, maluchy nie głosują 8)

pis
pis
5 lat temu

Ludzie to jest projekt a nie wykonanie. Jak zostaną wybudowane to możecie sprawdzić na co te pieniądze zostały wydane. Nie „krytykujcie dnia przed zachodem słońca”. W każdym cywilizowanym mieście a do takich zalicza się Olkusz są toalety toć to XXI w. Szczęśliwego Nowego Roku, więcej radości

Zania
Zania
5 lat temu

Czy radni olkuscy są świadomi tego na co się zgodzili ? Przecież wystarczy trochę logicznie pomyśleć, tyle to kosztuje wybudowanie domu i to nie małego !!! Czy ktoś próbuje mieszkańcom wodę z mózgu zrobić wciskając te „kity”, że taka kasa potrzebna jest na taką inwestycję, czy wierzy w to, że mieszkańcy w to uwierzą ?

frog
frog
5 lat temu

Czy to prawda, że radny z PiS-u na komisji oświaty zaproponował aby te 550 tys. przeznaczyć na remonty w szkołach, a Burmistrz ten wniosek odrzucił ?

pavv
pavv
5 lat temu

Dajcie mi te pół banki + rzeczoną działkę. Wybuduję na rzeczone toalety + za resztę niezły domek.

Turysta
Turysta
5 lat temu

No to szykuje się perełka turystyczna, tylko ciekawe gdzie będą parkować autokary?

Inka60
Inka60
5 lat temu

Ha, ha, ha!!! Śmiechu warte!!! Nie mamy już innych pilniejszych wydatków w gminie?! Może ktoś pomyśli o małych mieszkańcach, którzy pod względem wieku nie kwalifikują się do miejskich przedszkoli. Może warto pomyśleć o klubach malucha, żłobkach? (Patrz: Gmina Klucze).
A co się stało z toaletami, które jeszcze przed kilkoma laty funkcjonowały w podziemiu? Kto poniesie odpowiedzialność za ich zasypanie, likwidację? Łatwo zarządzać nie swoją kasą!

Romuald
Romuald
5 lat temu

I dalej ani słowa, dlaczego przybytek ten nie uwzględniony został podczas rewaloryzacji rynku (nie rewitalizacji, bo jest to za duże słowo, nie adekwatne do wykonanego zakresu robót). Może kwota (chyba ~17 mln zł) była zbyt mała? A może stwierdzono wówczas, że dobry gospodarz – gospodyni, wszystko do domu przyniesie.

pavv
pavv
5 lat temu

W tej cenie liczę na złote krany z których będzie płynęła woda perrie, podgrzewane deski klozetowe, papier toaletowy co najmniej taki jak w sejmie kupują, a w kiblach musi być stale monitorowane powietrze pod względem smrodów, obecności kurzu i pyłków no i odpowiednio nawilżane i klimatyzowane.

theon
theon
5 lat temu

to będzie sracz na miarę naszych możliwości – i to nie jest nasze ostatnie słowo ! 🙂 🙂 😀

peak
peak
5 lat temu

Złoty łańcuch, złote kible tylko drogi dziurawe

Młody
Młody
5 lat temu

„W projekcie toalet uwzględniono trzy kabiny dla kobiet i jedną dla mężczyzn. Panowie będą mogli również skorzystać z dwóch pisuarów. Ponadto wykonane zostanie też jedno pomieszczenie dla osób niepełnosprawnych”

jedno pomieszczenie dla niepełnosprawnych, cztery kabiny i dwa pisuary za 550 000 zł.- czy ktokolwiek z decydentów i którykolwiek z radnych zdecydował by się tyle wydać z własnej kieszeni na taki szalet, no chyba że ze złotymi klamkami i srebrnymi łańcuchami …

Szyszunia
Szyszunia
5 lat temu

[quote name=”gg”]toalety za 500 000 zł przy tym gdy mają grunt…. hahhahaa….
ale wał….[/quote]
Za taką kasę wybudujesz dom z toaletami. Dom pod wynajem a toalety niech służą mieszkańcom.

Nowy.Rok
Nowy.Rok
5 lat temu

Pecunia non olet
ciekawe,ile będzie kosztować wstęp do takiej toalety??

gg
gg
5 lat temu

toalety za 500 000 zł przy tym gdy mają grunt…. hahhahaa….
ale wał….