klucze tablice

W niedzielę przy kapliczce w Borach Kwaśniowskich odbyło się poświęcenie tablic upamiętniających ofiary Powstania Styczniowego oraz powstań i wojen w latach 1794-1945. Tablice, których treść opracowywał Światowy Związek Żołnierzy Armii – Krajowej – Oddział w Kluczach, zostały ufundowane dzięki środkom przyznanym przez Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa z Krakowa.

Z wnioskiem o przyznanie środków wystąpił do komitetu Wójt Gminy Klucze, Kazimierz Ściążko. Poświęcenia tablic dokonał ks. Marek Plebanek, proboszcz parafii Kwaśniów.

Naszym żołnierzom zawsze i do końca wierne były rodziny i społeczeństwo polskie. To im dedykowana jest skromna, bo i oni tacy byli, jedna z poświęconych dziś tablic – powiedział Marian Wójcik ze Światowego Związku Żołnierzy AK w Kluczach, podczas uroczystości poświęcenia tablic.

Napis na pierwszej z tablic głosi: „Matkom Polkom i wszystkim Rodakom, którzy cierpieli i ginęli bezbronni razem ze zbrojnymi obrońcami Ojczyzny w czasie powstań i wojen obronnych Polski w latach 1794-1945”.

Drugą tablicę zadedykowano niedocenionym przez historię powstańcom styczniowym. Pamiętajmy, że to nieudane powstanie stworzyło wzór do naśladowania w organizacji i taktyce następnej, skutecznej już instytucji wyzwoleńczej: legionom Piłsudskiego. Stoimy dziś w miejscu, gdzie pomordowano bezbronnych, bo rannych powstańców styczniowych, ukrywających się tutaj po bitwie pod Golczowicami, po której trzystuosobowy oddział powstańczy stopniał o pięćdziesiąt osób – mówił Marian Wójcik.

To właśnie im oddaje hołd kolejna tablica: „Poległym i pomordowanym przez Kozaków Powstańcom Styczniowym w latach 1863-1864”.

W uroczystości wzięli udział uczestnicy odprawionej wcześniej mszy świętej, która z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe, odbyła się w kościele parafialnym w Kwaśniowie, a nie, jak wcześniej planowano, przy ołtarzu polowym na Borach. Uroczystość zorganizowali: Światowy Związek Żołnierzy AK, ks. Marek Plebanek – proboszcz parafii Kwaśniów oraz Wójt Gminy Klucze Kazimierz Ściążko.

Gości obecnych w Borach Kwaśniowskich przywitał Prezes Oddziału w Kluczach Światowego Związku Żołnierzy AK, por. Czesław Grzanka. Wśród nich znaleźli się m.in. Norbert Bień – Radny Powiatu Olkuskiego i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kwaśniowie, Krzysztof Dąbrowski – Radny Powiatu Olkuskiego i Dyrektor Gimnazjum w Bydlinie, Edward Oruba – Radny Gminy Klucze, sołtysi: Piotr Szreniawa – (sołtys Kwaśniowa Górnego), Krzysztof Nowak (sołtys Kwaśniowa Dolnego), Ewa Kruszak (sołtys Huciska), kpt. Janusz Zaręba – Prezes Zarządu Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Olkuszu, Michał Masłowski – Prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Olkuszu, a także mieszkańcy gminy Klucze, przede wszystkim Kwaśniowa Górnego, Kwaśniowa Dolnego i Huciska. Obecni byli także nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Kwaśniowie, którzy przygotowali krótki program artystyczny o charakterze patriotycznym, a także tworzyli poczet sztandarowy podczas uroczystości. W imieniu pani poseł Lidii Gądek, w uroczystości uczestniczył dyrektor biura poselskiego Tomasz Bargieł.

Polana na Borach Kwaśniowskich to miejsce szczególne. Stoi tam kapliczka ufundowana w 1864 roku przez mieszkańców Kwaśniowa w hołdzie uczestnikom Powstania Styczniowego. Znajduje się tam również ołtarz polowy i obelisk upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej z oddziału Gerarda Woźnicy „Hardego” – tam, w czasie II wojny światowej, był punkt zborny żołnierzy Gerarda Woźnicy.

Rafał Jaworski/UG Klucze

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze