powiat

30 września 2021 r. zakończył się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Najlepiej wśród gmin powiatu olkuskiego wypadł Trzyciąż. Niestety, nawet tutaj nie wszyscy mieszkańcy dokonali obowiązku spisowego i teraz muszą się liczyć z nałożeniem kar.

Dane statystyczne dotyczące frekwencji spisowej na godz. 00.00 1 października 2021 r. w powiecie olkuskim wyglądają następująco:

W Gminie Trzyciąż spisało się 95,69% mieszkańców. W Gminie Bolesław – 95,66%, w Gminie Wolbrom – 95,20%, w Gminie Klucze – 93,35%, w Gminie Bukowno – 92,30%, w Gminie Olkusz najmniej, bo 90,58% mieszkańców.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest przeprowadzany raz na 10 lat. W tym roku odbywał się pomiędzy 1 kwietnia a 30 września. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego udział wzięło w nim ponad 90 proc. Polaków. Art. 57 ustawy o statystyce publicznej stanowi, że „kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie”, która może wynieść do 5 tys zł. Z kolei za podanie fałszywych danych grożą nawet 2 lata pozbawienia wolności. Jak słyszymy w mediach – do sądów trafiły już pierwsze wnioski z prośbą o pociągnięcie do odpowiedzialności tych, którzy ignorowali rachmistrza i odmówili spisania się. Niestety – możliwość spisania się została już zamknięta.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
2 lat temu

kto wbrew obowiązkowi odmawia…”. Słowo – Klucz. Nie odmówiłeś (słownie bądź pisemnie) – nic ci nie grozi.