Powiat

W miniony weekend, na terenie powiatu olkuskiego doszło do 12 zdarzeń drogowych w tym 2 wypadków drogowych. Policjanci zatrzymali również  4 kierowców, którzy w stanie nietrzeźwości kierowali pojazdami. Nieprawidłowe zachowania kierowców na drodze m.in. alkohol, nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu czy niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami, to tylko niektóre z przyczyn tych zdarzeń. 

W piątek (1.10. br.) około godziny 15, w Zarzeczu zderzyły się dwa samochody osobowe: volkswagen passat i opel astra. Jak wstępnie ustalono, 21-letnia kierująca volkswagenem, jadąc drogą powiatową od miejscowości Zarzecze w kierunku Kolbarku, nie dostosowała prędkości do panujących warunków i na łuku drogi zjechała na przeciwległy pas ruchu, doprowadzając do czołowego zderzenia z oplem. Zarówno kierująca volkswagenem, jak i kierowca opla trafili do szpitala w Olkuszu. Kierowcy pojazdów byli trzeźwi. Jeszcze tego samego dnia, po godzinie 19 w Zedermanie na drodze krajowej nr 94 kierująca audi potrąciła pieszego. Jak wstępnie ustalili policjanci, do wypadku doszło w rejonie przejścia dla pieszych, na pasie drogi w kierunku Olkusza. Pieszy w ciężkim stanie został przetransportowany do krakowskiego szpitala Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Kierująca audi była trzeźwa. Sprawą zajmują się policjanci z olkuskiej komendy, którzy będą wyjaśniać dokładne okoliczności i przyczynę tego wypadku. Na miejscu zdarzenia pracował biegły sądowy z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych.

W piątek, po godzinie 17 policjanci ruchu drogowego zostali skierowani do zdarzenia drogowego w Kluczach. Jak wstępnie ustalili, kierujący chevroletem nie dostosował prędkości do warunków na drodze i podczas omijania seata, zjechał na przeciwległy pas ruchu, uderzając w prawidłowo jadącego forda. Przeprowadzone przez policjantów badanie stanu trzeźwości u kierowców wykazało, że kierujący chevroletem 45-latek miał ponad 2,7 promila alkoholu w organizmie. Mundurowi zatrzymali mu prawo jazdy. Teraz mężczyzna będzie musiał się liczyć z poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi. Z kolei w niedzielę, policjanci interweniowali wobec kierowcy peugeota partnera, który w Gorenicach na drodze powiatowej, nie dostosował prędkości do warunków na drodze i najechał kołem na pobocze w wyniku czego samochód przewrócił się na bok. Policjanci, którzy zostali wezwani na miejsce,  zbadali stan trzeźwości mężczyzny. Badanie wykazało u niego 1,8 promila alkoholu. 25-letni obywatel Ukrainy nie posiadał również uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i rozwagę, o dostosowanie prędkości do panujących na drodze warunków oraz zachowanie trzeźwości. Takie zachowania kierowców mogą doprowadzić do poważnych w skutkach zdarzeń.

Pamiętajmy, że często zmieniające się warunki atmosferyczne są nie tylko utrudnieniem dla kierowców, ale stanowią poważne niebezpieczeństwo. Gdy na drodze jest ślisko, wydłuża się droga hamowania, a koła tracą przyczepność. Nagłe manewry mogą doprowadzić do wypadków i kolizji. Starajmy się przewidywać zagrożenie. Jedźmy ostrożnie i bezpiecznie.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze