Powiat

W wyniku nowelizacji ustawy prawo farmaceutyczne, wprowadzonej jeszcze przez rząd Mateusza Morawieckiego, od początku bieżącego roku nie funkcjonują już nocne dyżury aptek: w całym powiecie olkuskim w wydłużonych godzinach pracuje tylko jedna apteka, która czynna jest od poniedziałku do piątku do godziny 23:00, a w soboty do godziny 21:00. Czy jest szansa, aby takich placówek było więcej?

Na początku stycznia informowaliśmy, że wraz z nowelizacją prawa farmaceutycznego wprowadzone zostały zmiany w zakresie definicji dyżurów nocnych i świątecznych dla aptek ogólnodostępnych: zgodnie z nowym prawem, dyżur świąteczny oznacza dyżur pełniony przez aptekę „bez przerwy przez kolejne 4 godziny zegarowe w przedziale czasowym między 10:00 a 18:00”, a dyżur nocny obejmuje okres „bez przerwy przez kolejne 2 godziny zegarowe w przedziale czasowym między godzinami 19:00 a 23:00”. Nowelizacja przekazała ponadto kompetencje do podejmowania uchwał w sprawie wyznaczania apteki ogólnodostępnej do pełnienia dyżurów na rzecz zarządów powiatów: w przypadku powiatu olkuskiego, do pełnienia dyżurów w 2024 roku od poniedziałku do piątku w godzinach 21:00 – 23:00 oraz w soboty w godzinach 19:00 – 21:00 wyznaczona została apteka mieszcząca się przy Alei 1000-lecia 17 w Olkuszu.

W przestrzeni publicznej pojawiły się jednak głosy, że pełnienie dyżuru przez tylko jedną aptekę w całym powiecie może być niewystarczające dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców. Podobnego zdania jest radny Rady Powiatu w Olkuszu Jan Orkisz, który niedawno interweniował w tej sprawie u władz Powiatu Olkuskiego: w swojej interpelacji do Starosty Olkuskiego Bogumiła Sobczyka pytał m.in. o to, czy rozważano możliwość rozbudowy systemu dyżurów aptek w pozostałych gminach powiatu olkuskiego oraz jakie kroki podejmowane są w celu monitorowania i oceny skuteczności obecnie przyjętych zasad dyżurów nocnych i świątecznych.

Z udzielonej dopowiedzi wynika, że Zarząd Powiatu w Olkuszu skierował w ubiegłym roku w tej sprawie pytania do NFZ oraz podjął konsultacje z Państwową Inspekcję Farmaceutyczną. Zarząd Powiatu otrzymał ponadto stanowisko Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie, iż samorząd farmaceutyczny, w związku z nowelizacją ustawy, nie będzie opiniował rozkładu godzin pracy aptek: po uzyskaniu tych informacji, władze powiatu sformułowały do aptek ogólnodostępnych znajdujących się na terenie naszego powiatu informację o potrzebie wyznaczenia dyżurów oraz zapytanie dotyczące gotowości do pełnienia dyżurów w porze nocnej lub dyżurów w dni wolne od pracy. Działania te nie spotkały się jednak z entuzjazmem okolicznych farmaceutów, jako że Zarząd Powiatu w Olkuszu uzyskał oświadczenia kategorycznie wykluczające możliwość pełnienia jakichkolwiek dyżurów.

„Uchwała Zarządu w sprawie wyznaczenia apteki ogólnodostępnej do pełnienia dyżurów na terenie powiatu olkuskiego na 2024 rok, została podjęta w wyniku tych działań oraz tego, iż wyznaczona Apteka ogólnodostępna mieszcząca się w Olkuszu, Al. 1000-lecia 17, położona jest w miejscu umożliwiającym dobry dojazd, w miejscowości, w której zamieszkuje największa liczba mieszkańców powiatu — stanowiącej siedzibę powiatu, przy tym blisko szpitala, w którym udzielana jest pomoc także w porze nocnej i dniach wolnych od pracy, ma odpowiedni asortyment oraz liczbę personelu. Należy także mieć na uwadze okoliczność, iż żadna inna apteka ogólnodostępna położona na terenie powiatu olkuskiego poza wyznaczoną w przedmiotowej uchwale, nie wyraziła gotowości do pełnienia dyżurów.” – informuje Bogumił Sobczyk.

W korespondencji skierowanej do radnego Jana Orkisza możemy także przeczytać, że Zarząd Powiatu w Olkuszu będzie monitorował sytuację i oceniał skuteczność podjętej uchwały pod kątem potrzeb mieszkańców, jednak na tę chwilę do Starostwa Powiatowego w Olkuszu nie wypłynęła żadna informacja dotycząca braku realizacji zadań określonych w art. 87 ust. 2 ustawy Prawo farmaceutyczne: „Każdy taki konkretny sygnał będzie stanowił dla Zarządu Powiatu podstawę do analizy potrzeby zmiany Uchwały Zarządu Powiatu.” – zapewniają przedstawiciele Powiatu Olkuskiego, zastrzegając przy tym, że obowiązujące prawo mocno ogranicza pole manewru w tej sprawie: „Sama opinia lokalnej społeczności nie będzie stanowiła podstawy do wyznaczenia konkretnej apteki, z uwagi na to, że uchwała zarządu w sprawie dyżurów nie stanowi aktu prawa miejscowego.” – czytamy.

Z dokumentu dowiadujemy się również, że Powiat Olkuski nie proponował gminom odległym od Olkusza, aby te współfinansowały dyżury nocne apteki w Wolbromiu, gdzie funkcjonuje Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna. Żadna apteka z tej gminy nie zgłosiła bowiem gotowości do pełnienia takich dyżurów.

fot.: pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze