O tym, że monitoring jest potrzebny, nikogo przekonywać nie trzeba. Władze powiatu, Olkusza, Klucz, Bolesławia, Bukowna i Wolbromia oraz powiatowej policji chcą stworzyć zintegrowany system monitoringu. Rozmowy w tej sprawie właśnie się zaczęły. Na razie system kamer działa tylko w dwóch miastach: Wolbromiu i Bukownie, a wkrótce elektronicznym nadzorem zostanie objęta olkuska starówka.
Sztandarowym przykładem miejsca, gdzie monitoring świetnie funkcjonuje, jest Jaworzno. Na spotkaniu w starostwie goście zobaczyli krótką prezentację multimedialną na temat wykorzystania monitoringu oraz przykładowych materiałów nagranych podczas kradzieży czy spożywania alkoholu w miejscach publicznych. – Na dzień dzisiejszy powiat patroluje 6 – 7 radiowozów. To nie jest tyle, ile bym sobie życzył. Często korzystamy z monitoringu w Jaworznie. Tak się składa, że u nas sporo przestępstw i wykroczeń dokonywanych jest przez mieszkańców Śląska. W sześciu przypadkach na dziesięć jadą oni przez Jaworzno i „łapią” ich kamery zamontowane w tym mieście. My dostajemy profesjonalne, wyraźne zdjęcia. Tam kamery są zamontowane na wszystkich drogach wjazdowych oraz na terenie całego miasta – opowiadał komendant olkuskiej policji mł. insp. Andrzej Płatek.
Najwięcej do powiedzenia w sprawie korzyści z działania systemu kamer mieli przedstawiciele Bukowna. Tam monitoring z powodzeniem funkcjonuje od kilku lat. – U nas było to jednym z żądań mieszkańców. Główne problemy, jakie zgłaszali nam ludzie, to niszczenie mienia, picie alkoholu w miejscach publicznych czy nieobyczajne zachowania. W 2007 roku zrobiliśmy projekt monitoringu i metodą małych kroków zaczęliśmy wdrażać system. Teraz jest 20 kamer, na co dzień pełnią one funkcję prewencyjną. Kamery w mieście utrwaliły się już w świadomości mieszkańców. Przy wjazdach do miasta ustawiliśmy tablice z informacją, że Bukowno jest monitorowane – mówił sekretarz Bukowna Marcin Cockiewicz. System monitoringu kosztował w sumie 330 tys. złotych.
Wiadomo, że centrum musi znajdować się w jednym miejscu. – Mam taką wizję, aby stworzyć centrum powiatowego monitorowania. Trzeba się zastanowić, jak i gdzie to zrobić. Centrum daje możliwość łatwiejszego i szybszego obiegu informacji, a tym samym reagowania oraz łatwość szkolenia pracowników. W olkuskiej komendzie mamy wolne pomieszczenie, klimatyzowane, które nadawałoby się do takiego celu – uważa komendant Płatek.
Na razie trudno oszacować koszty takiego przedsięwzięcia. – Wspólna praca zmniejszy koszty, a na pewno wszystkie gminy będą zainteresowane przyłączeniem się do tej inicjatywy. Na początek najlepiej byłoby powołać zespół koordynujący początkowe działania – uważa starosta Jerzy Kwaśniewski.
Monitoring nie jest panaceum na wszystkie chuligańskie wybryki, ale znacznie ułatwia wykrycie sprawców. Warto zainwestować w bezpieczeństwo mieszkańców, bo jak podkreślał komendant Płatek, sprzęt jest coraz tańszy i coraz lepszy, no i przy okazji pozwala na obserwowanie pracy policjantów.
[quote name=”ewa”]Pasowało by wymienić min 50 proc policji w KPP w Olkuszu z kierownictwem na czele.Bo do policji trafiają ludzie po znajomości aby odbębnić 15 lat i luzik kasa.Mam nadzieję że ten przywilej zniesie rząd.Nieraz widzę czym się zajmują policjanci z Olkusza w czasie służby np:robienie zakupów w biedronce,oglądanie samochodów w komisach,flirtowanie z dziewczynami,odwiedzanie mcdonalda,czytanie gazet i oglądanie olei na statoilu,płacenie rachunków na poczcie,podwożenie kolegi do domu, itp…….[/quote]
Też mam nadzieję, że wkrótce zniknie przywilej możliwości przechodzenia policjantów na emeryturę już po 15 latach służby. Nie przystaje on dzisiaj do sytuacji budżetu, sytuacji demograficznej, etc. Ci, którzy mnie znają, wiedzą, że akurat w tej kwestii podzielam zdanie prof. Leszka Balcerowicza i uważam, że wszyscy powinni pracować na warunkach ogólnych, do 60 i 65 lat, podobnie jak 14 mln pracujących Polaków. To moje prywatne zdanie.
Pasowało by wymienić min 50 proc policji w KPP w Olkuszu z kierownictwem na czele.Bo do policji trafiają ludzie po znajomości aby odbębnić 15 lat i luzik kasa.Mam nadzieję że ten przywilej zniesie rząd.Nieraz widzę czym się zajmują policjanci z Olkusza w czasie służby np:robienie zakupów w biedronce,oglądanie samochodów w komisach,flirtowanie z dziewczynami,odwiedzanie mcdonalda,czytanie gazet i oglądanie olei na statoilu,płacenie rachunków na poczcie,podwożenie kolegi do domu, itp…….
Do Pana Łukasza Czyża .Autentyczna rozmowa z policjantem z Bukowna.Grupa mężczyzn spożywa alkohol pod blokiem nr 4 na ul.Niepodległości przy trzepaku pytany policjant dlaczego nie interweniuje odpowiada a gdzie mają pić.Następna rozmowa z policjantem z Bukowna czy kamery w bukownie poprawiają bezpieczeństwo uśmiech na twarzy i śmiech,Sam napis na komisariacie w Bukownie przy samych drzwiach wejsciowych na komisariat o treści HWDP mówi sam za siebie a szórowanie szczotką drucianą przez policjantów farby widok bezcenny.Najbardziej podobaja mi się te kamery koło dworca pkp w bukownie jedna skierowana na sadzonki róż na trawniku a druga na WC.Tak że nie pociskajcie kitów jak w Bukownie jest dobrze z monitoringiem.
Przydałby się monitoring przy pętli na ul. Orzeszkowej, skierowany głównie na istniejący tam sklep o wdzięcznej nazwie „Mrówka”, przy którym stali „bywalcy” nieskrępowani sąsiedztwem KPP popijają sobie w najlepsze różne trunki, załatwiając potem swoje potrzeby na murach sasiadujących bloków lub w klatlkach. Interwencje mieszkanców na niewiele się zdają, bo „koneserzy” dobrych trunków nie robią sobie z tego nic.
W zasadzie to niepotrzbny byłby nawet monitoring. Policja jest tak blisko, że wystarczyło by czasem wyjrzeć i podejść zobaczyć co się dzieje w jej bezpośrednim otoczeniu. 🙂
Pozdrawiam.
Policja nie jest od uchwalania tych durnych zasad. To, że egzekwują przepisy to chyba dobrze, bo wykonują swoją pracę. Za zakaz picia w miejscach publicznych nie wincie policję, a siebie, skoro na takich durniów głosowaliście. JP 0%!!!
[quote name=”Łukasz Czyż”]
Spożywanie alkoholu jest wykroczeniem z art. 43` Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (…), a nie przestępstwem.[/quote]
No i…? Ważne, żeby radość Policji czy SM ze złapania spokojnego człowieka pracy pijącego sobie zimne piwko pod sklepem (ciekawe swoją drogą jak sprawdzacie co jest w butelce z napisem Piwo lub Wino – zapewne sami się wszyscy przyznają) nie przysłoniła konieczności zajęcia się prawdziwymi wykroczeniami czy przestępstwami.
Jak pokazują dyskusje na forum i determinacja dyskutujacych, większość kamer na starócei będzie musiała być skierowana na pomnik nędzy i rozpaczy który powstaje.
[quote name=”ktosiu”]No i ten przykład wielkiego przestępstwa „spożywanie alkoholu”!!![/quote]
Spożywanie alkoholu jest wykroczeniem z art. 43` Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (…), a nie przestępstwem. Przykład takich miast jak Nowy Jork pokazuje, że reakcja na każdy przejaw łamania prawa w dłuższej perspektywie zmniejsza przestępczość. Pamiętajmy o tym. Ta zasada dotyczy również naszego miasta i powiatu. Pozdrawiam,
mł. asp. Łuaksz Czyż
Oficer Prasowy KPP w Olkuszu
Dobry pomysł z tym monitoringiem, tyle że kamery powinny być przede wszystkim tam gdzie siedzą pijacy (popełniający najwięcej przestępstw), czyli okolice sklepów z alkoholem i ich ulubione miejsca schadzek na osiedlach w okolicach blokowisk….
No i ten przykład wielkiego przestępstwa „spożywanie alkoholu”!!!
[quote name=”tekst”]… a wkrótce elektronicznym nadzorem zostanie objęta olkuska starówka… [/quote]
Po raz kolejny olkuska władza sprowadza Olkusz do czterech ulic w obrębie własnego urzędu. To już nie jest pomyłka, to nie jest przypadek, to jest JAWNA KPINA z Olkuszan. Władza robi sobie ryneczek i uliczki wokół ryneczku, władza robi sobie monitoring… a reszta motłoku niech się pozabija, władza będzie miała spokój i swoje piękne miasteczko w granicach dawnych murów miejskich 😆
Tylko Andrzej sie odezwał? A reszty nic nie obchodzi?