zwiazek ktory laczy 1

Rada Powiatu wyraziła chęć przystąpienia do Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu. Uchwałę intencyjną podjęto na ostatniej sesji.

Skąd pomysł, by powiat włączył się w organizację komunikacji? Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, w sierpniu włodarze Klucz, Bukowna i Bolesławia zwrócili się do starosty i przewodniczącej Rady Powiatu o rozważenie takiej możliwości. To konsekwencja decyzji olkuskiej Rady Miejskiej, która w czerwcu podjęła uchwałę o wystąpieniu ze ZKG z dniem 1 stycznia przyszłego roku. Zarząd Powiatu określił warunki, na jakich mógłby wejść w struktury Związku. Chodzi m. in. o nieponoszenie kosztów wynikających z organizacji tras przejazdów czy działalnością ZKG, możliwość wskazywania jednego członka w Zgromadzeniu Związku, opiniowanie planu transportowego przez Zarząd Powiatu. Powiat zaoferował udostępnienie pomieszczenie dla ZKG w budynku przy al. Tysiaclecia 1a (siedziba Zarządu Drogowego). Kolejnym warunkiem jest uwzględnianie przez zarząd Związku przy wyłanianiu operatorów postanowień powiatu dotyczących określenia zasad korzystania z przystanków przy drogach powiatowych i naliczania opłat. W każdej chwili powiat może też wystąpić ze Związku, w drodze uchwały Rady. Powyższe warunki zostały zaakceptowane przez wójtów Klucz i Bolesławia oraz burmistrza Bukowna. Należy podkreślić, że uchwała intencyjna to wyrażenie woli przystąpienia do Związku. Aby powiat stał się jego pełnoprawnym członkiem, musi zostać zrealizowanych szereg procedur, m. in. zmiana statutu ZKG czy zgoda wszystkich rad miejskich i gminnych tworzących ZKG. 

Pomysł dobry, ale…
Radni biorący udział w dyskusji generalnie zgodzili się, że taka uchwała jest potrzebna. Mieli jednak swoje uwagi dotyczące pewnych deklaracji starosty. Szef powiatu zasłynął bowiem ostatnio ze swoich radykalnych poglądów na temat szeroko rozumianej komunikacji. Niedawno zapowiedział, że zmieni organizację ruchu i zamknie ulice w Olkuszu (ul. Króla Kazimierza Wielkiego, ul. Biema, ul. Osiecką, al. Tysiąclecia) dla komunikacji, która mogłaby w przyszłości prowadzić działalność konkurencyjną dla istniejącego związku.

– Nie ma co ukrywać, że obecna sytuacja w ZKG jest trudna i szkodzi pasażerom, wizerunkowi Związku oraz samorządom, które go tworzą. Miejmy nadzieję, że ta uchwała zabezpieczy interesy pasażerów. Chciałbym prosić starostę, aby w trosce o dobro samorządów nie podejmować działań restrykcyjnych, gdyby gmina Olkusz nie wróciła do ZKG. Drogi powiatowe i przystanki powinny pozostać otwarte dla ewentualnej samodzielnej komunikacji olkuskiej. W złym kierunku poszły od wiosny wszystkie działania dotyczące Związku. Zamiast skupić się na możliwości pozyskania nowych autobusów, skończyło się na wojnie podjazdowej, która nie służy zarówno powiatowi, jak i poszczególnym samorządom. Ta komunikacja w znacznym stopniu dowozi uczniów ponagminazjalnych właśnie do Olkusza. Uważam, że starosta powinien wykazać się w dalszym ciągu determinacją i podjąć rozmowy z burmistrzem, aby nie doszło do sytuacji obniżenia rangi Olkusza jako miasta powiatowego, co może zachwiać w przyszłości istnieniem powiatu. Mam nadzieje, że decydenci, którzy znajdują się w budynku Rynek 2 jeszcze raz zastanowią się, czy interes prywatny i prywatna wojna powinny decydować o podejmowaniu pochopnych uchwał szkodzących pasażerom i mieszkańcom powiatu olkuskiego – argumentował Łukasz Kmita.

Stanowisko Łukasza Kmity poparł Sławomir Sztaba. – Nie chciałbym nawet więcej słyszeć, aby komunikacja gminna, gdyby do takiej doszło, nie była wpuszczana na powiatowe drogi. Naszym celem jest podnoszenie jakości życia mieszkańców, a nie rozgrywki polityczne. Efekt powinien być taki, że mieszkańcy zyskują, a nie tracą – uważa radny Sztaba.

Rola powiatu: katalizator
W przyszłym tygodniu ma odbyć się sesja olkuskiej Rady Miejskiej. Starosta zaprezentował projekt uchwały, zaopiniowany przez radcę prawnego, a dotyczący uchylenia czerwcowej uchwały o wystąpieniu Olkusza z ZKG. W tej sytuacji na sali pojawiły się wątpliwości, czy sensownym jest podejmowanie uchwały intencyjnej w tym momencie. Paweł Piasny podkreślił, że nie wiadomo, czy miejscy radni podejmą uchwałę, a włodarze Bukowna, Bolesławia i Klucz nadal podtrzymują chęć udziału powiatu w ZKG. -Mam nadzieję, że cztery gminy i powiat będą grać do jednej bramki. Będziemy katalizatorem w tym Związku – przekonywał starosta, dodając, że jeśli powiat będzie współtworzył ZKG, wówczas zaproponuje Łukasza Kmitę jako przedstawiciela powiatu w Zgromadzeniu z uwagi na jego wiedzę w tematach komunikacyjnych.

— Nasza uchwała jest intencyjna. Dla mnie gmina Olkusz jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i do końca miałbym pewne wątpliwości – powiedział Andrzej Ryszka.

Włodarz powiatu w dalszym ciągu podtrzymuje swoje koncepcje dotyczące korzystania z dróg powiatowych. – Trzeba dbać o swoje finanse. Nie może być tak, że komercyjny przewoźnik „sprząta” nam pasażerów, a samorządy dopłacają do wozokilometrów. Prawdopodobnie zakaz wjazdu na drogi powiatowe dla konkurencyjnej komunikacji zostanie wprowadzony. To są trudne decyzje i zdaję sobie sprawę, że całe odium spadnie personalnie na mnie, ale komunikacja będzie uporządkowana – wyjaśniał starosta.

Rada Powiatu przyjęła uchwałę intencyjną. Czy Rada Miejska w przyszłym tygodniu podejmie decyzję o dalszym udziale w Związku? Przekonamy się w najbliższy wtorek.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
33 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Piotr
Piotr
6 lat temu

A może burmistrz wprosądzi komunikację za darmo – w innych miastach to bardzo popularne.

wolbromski
wolbromski
6 lat temu

to może u nas będzie komunikacja ? Eeeee , chyba nie. Bo jak się przejazd zamknie to by te autobusy stały i stały 😆 😆 😆 😆

SOS...
SOS...
6 lat temu

[quote name=”lekarz”]Wszystko złe w ZKM zaczęło się od kmitomisiewicza – http://misiewicze.pl/lista-misiewiczow%5B/quote%5D

Coś w tym jest. Dużo prawdy. Karierowicze, populiści i żadnego wykształcenia związanego z zajmowanym stanowiskiem. Przyniesieni w partyjnych teczkach. Piłsudski się w grobie przewraca.

rekonesans
rekonesans
6 lat temu

oświadczenie majątkowe za 2015 rok tego misia. dochód 100.000./ na miesiąc 8.300. przecież oni wszystko społecznie i im w ogóle nie o pieniądze chodzi. przed wyborami sprawdzajcie misiewiczopopulistów i rzucajcie im cyframi prosto w gały. rada powiatu, oświadczenia majątkowe.

Miś Yogi
Miś Yogi
6 lat temu

[quote name=”lekarz”]Wszystko złe w ZKM zaczęło się od kmitomisiewicza – http://misiewicze.pl/lista-misiewiczow%5B/quote%5D

Nasz misiewicz mówi, że zarabia w kruszewie tylko o 300 zł. więcej niż w związku, ale zapomniał o dodatku funkcyjnym, który wynosił jeszcze 2 200 zł-czyli razem 7 200 + pewnie wysługa lat. I tak wygląda prawda o zarobkach rodzimych misiewiczów. Trzeba by sprawdzić oświadczenie o dochodach za 2015 rok.

czesiu
czesiu
6 lat temu

Jest takanfirma KOSMO chyba TRANS ktora juz odśnieża drogi. Rodzina to z naszym wodzem z Kosmolowa. Może teraz ten TRANS KOSMO będzie woził ludzi?

Szkoda gadać
Szkoda gadać
6 lat temu

[quote name=”AR”]Panie Ryszka jeszcze pan odda grunty w Niesułowicach ponieważ zamierzamy wystąpić do sądu o zwrot zabranych nam po wojnie pól….[/quote]
Z tego co wiadomo to kilka innych znanych osób też tam kupiło te działki. Teraz pytanie czy przez przypadek projektowany łącznik do A4 nie przechodzi przez środek…

lekarz
lekarz
6 lat temu

Wszystko złe w ZKM zaczęło się od kmitomisiewicza – http://misiewicze.pl/lista-misiewiczow

AR
AR
6 lat temu

Panie Ryszka jeszcze pan odda grunty w Niesułowicach ponieważ zamierzamy wystąpić do sądu o zwrot zabranych nam po wojnie pól….

Do młodego
Do młodego
6 lat temu

Panie Ryszka niech pan powie ile zapłacił pan za grunty w Niesułowicach które zostały zabrane rolnikom !

RIFF
RIFF
6 lat temu

Panie Piasny jaka kwotę chciałby pan wplacić do komunikacji a jeśli nic to precz od komunikacji.

Pingwin zMadagaskaru
Pingwin zMadagaskaru
6 lat temu

[quote name=”Karolina”]Najpierw to trzeba zwolnić kilku kierowców bo wożą ludzi jakby wozili kartofle a po za tym chamstwo brak slow[/quote]

A w związku nie lepiej. Zamiast zwykli pracownicy robić to za co im płacą to ci uprawiają „politykę” a inni jeszcze politykierstwo. Bryndz i bigos bez mięsa czyli kiszona kapucha. Oni nie mają na nic wpływu i dlatego powinno się ich rozgonić na 4 wiatry.

Karolina
Karolina
6 lat temu

Najpierw to trzeba zwolnić kilku kierowców bo wożą ludzi jakby wozili kartofle a po za tym chamstwo brak slow

Dowcip się kręci
Dowcip się kręci
6 lat temu

Znacie kawał o ROMANtyku? 8)

mosiek
mosiek
6 lat temu

To właśnie nasza olkuska rzeczywistość. Z jednej strony samorząd (czyli my) musi dopłacać do komunikacji bo nierentowna a drugiej strony pozwala na to aby busiarze sprzątali mu klientów=pasażerów sprzed nosa. I tu masz rację AntyRoman – to prywaciarze spijają śmietankę. Dlaczego oni nie jeżdżą w weekendy, święta itp.? Bo się nie opłaca! Jeżdżą tylko w tygodniu w godzinach najbardziej opłacalnych (wieczorami nie uświadczysz) i to zazwyczaj parę minut przed autobusem (tak jest np. na Zawadę) ! Ale gmina autobus wysłać musi nawet w największe święto bo takie jest jej zadanie publiczne. A że wtedy pasażerów mało to trzeba do kursu sporo dołożyć. Powinni wywalić busy z tych tras po których jeżdżą autobusy. Tylko wtedy cała ta komunikacja miejska ma jakikolwiek sens. Starosto zrób z tym wreszcie porządek bo na Romana nie liczę!

Młody
Młody
6 lat temu

[quote name=”zameldowany”]Romek zagrał wam wszystkim na nosie panowie. Brawo burmistrz![/quote]

” A wtem puścił fałszywy akord jak syk węża,
Jak zgrzyt żelaza po szkle przejął wszystkich dreszczem
I wesołość pomięszał przeczuciem złowieszczem. „

Mieszkaniec Zimnodoł
Mieszkaniec Zimnodoł
6 lat temu

Było by dobrze żeby pan Piasny zajął się swoimi hektarami jako rolnik a nie mieszał jako starosta.

AntyRoman
AntyRoman
6 lat temu

[quote name=”zameldowany”]Romek zagrał wam wszystkim na nosie panowie. Brawo burmistrz![/quote]
Zapomniałem dodać: życzę Romanowi aby przegrał wybory i odszedł na emeryturę 😛

zameldowany
zameldowany
6 lat temu

Romek zagrał wam wszystkim na nosie panowie. Brawo burmistrz!

AntyRoman
AntyRoman
6 lat temu

[quote name=”Radni”]Pan starosta niech zajmie się sprawami powiatu,a przedewszystkim szpitalem niech wykonuje inwestycje buduje drogi powiatowe bo są w opłakanym stanie a nie wtrąca się w nie swoje sprawy.Gminy dopłacają do komunikacji a pan Piasny nie chce dopłacić nic i tylko mieszać. Populizm ![/quote]
Jeżeli staroście tak zależy na publicznych sprawach to powinien cofnąć lub wypowiedzieć umowy użyczenia przystanków dla busów. Jeżeli priorytetem jest obsługa całej gminy to busy również powinny wystąpić o obsługę całej gminy. Natomiast z uwagi, że jest to nierentowne to busiarze wzięli tylko atrakcyjne kursy czyli spijają śmietankę z gminy a my podatnicy musimy utrzymywać połączenia nierentowne. W związku z tym prywaciarze zarabiają a mieszkańcy do tego dopłacają. Gdybyśmy wszystkich równo traktowali to by się okazało, że związek będzie rentowny a mieszkańcy będą jeździć przyzwoitymi autobusami. Ale co tam, najważniejsze to Romanowi zrobić na złość. Żeby była jasność: nie popieram Romana.

Radni
Radni
6 lat temu

Pan starosta niech zajmie się sprawami powiatu,a przedewszystkim szpitalem niech wykonuje inwestycje buduje drogi powiatowe bo są w opłakanym stanie a nie wtrąca się w nie swoje sprawy.Gminy dopłacają do komunikacji a pan Piasny nie chce dopłacić nic i tylko mieszać. Populizm !

STOP POPULISTOM
STOP POPULISTOM
6 lat temu

[quote name=”nie rozumiem”]zaraz mnie tu coś trafi… to wszystkie gminy będą dopłacać a powiat nie? ???!! w ogóle co to za bezsensowna propozycja. w tych czasach nie ma nic za darmo![/quote]

To są działania przeciw naszej gminie. Po co powiat jako piąty. Zobaczycie jak do końca kadencji burmistrza, populiści będą grać komunikacją. O byłym przewodniczącym jeszcze nie raz usłyszymy. Wszystko na pokaz. A tak na prawdę to dla nich wszystkich liczy się tylko kasa. Ludzie, którzy śledzą poczynania tych populistów nie dadzą się zwieść. W przyszłych wyborach mamy dla nich czerwoną kartkę.

Demostenes
Demostenes
6 lat temu

Nie cierpię takich polityków-pajaców, którzy z jednej strony mówią, jak ważny jest rozwój przedsiębiorczości, jak ważne jest ułatwianie prowadzenia działalności gospodarczej, jak jest to ważne , by mogły powstawać nowe miejsca pracy.A z drugiej strony tacy politycy-pajace robią , by utrudniać tam gdzie mogą prowadzenia działalności gospodarczej.Starosta Piasny chce zabronić wjazdu na drogi publiczne prywatnym przewożnikom.Osoby, te płacą podatki, które także są wykorzystywane są na utrzymanie tych dróg, na ich oczyszczanie i remontowanie.Płacą podatki także na to, by Starosta mógł corocznie otrzymywać blisko 150 000 złotych corocznie.a on im chce zabronić wjazdu na drogi publiczne.Niestety nie mogę dosadnie określić zachowania Starosty, bo administrator musiał, by je usunąć.

nie rozumiem
nie rozumiem
6 lat temu

zaraz mnie tu coś trafi… to wszystkie gminy będą dopłacać a powiat nie? ???!! w ogóle co to za bezsensowna propozycja. w tych czasach nie ma nic za darmo!

z Łolewina
z Łolewina
6 lat temu

Populista sieje tekstami pod przyszłe wybory. Już w mieście nie ma szansy. nikt się z nim nie liczy a jak się wdaje w układanki ze starymi graczami to go zawsze ograją bo to narcyz z wybujałym ego. burmistrzem nie zostanie bo się ludzie na nim poznali. prze dwie kadencje dla gminy i swojego osiedla nic nie zrobił bo ciągle się pieniaczył i dlatego wszyscy go olewali. dopiero teraz osiedle bez niego odżyło.

Merlin
Merlin
6 lat temu

Mam nadzieje, że decydenci, którzy znajdują się w budynku Rynek 2 jeszcze raz zastanowią się, czy interes prywatny i prywatna wojna powinny decydować o podejmowaniu pochopnych uchwał szkodzących pasażerom i mieszkańcom powiatu olkuskiego – argumentował Łukasz Kmita.

Po pierwsze to nie Rynek 2, tylko Rynek 1. Po drugie to nie interes prywatny i prywatna wojna tylko interes Gminy. Dosyć dyktatu i ciągłego dopłacania. Kto nam załatwił oprócz tych 3 milionów jeszcze 400 tysiaków dopłaty ?. Kto się nie zna na przeliczaniu wozokilometrów ?. Kto rozbuchał zatrudnienie i ponoszenie kosztów zatrudnienia ?. itd, itd. Mam nadzieję, że się gmina nie podda i konsekwentnie razem z radnymi będą bronić finansów naszej gminy.

arek
arek
6 lat temu

A cały problem bo omsn się obraził. 😉

Architekt
Architekt
6 lat temu

Drogi starosto, dlaczego busy prywatne puszczamy po przystankach powiatowych teraz, które ewidentnie zabierają klientów komunikacji publicznej a jak gmina by swoją komunikację otworzyła to ich tylko nie chcesz puszczać. Albo jesteś konsekwentny i prywaciarzy też blokujemy i mamy porządek oraz rentowną komunikację publiczną albo twoje decyzje to tylko zabawa chłopca w piasku, która ma na celu zrobienie na złość złotoustemu Romanowi.

nero
nero
6 lat temu

Nie proponuj takiego nieudacznika do zgromadzenia. Darek R. jest lepszy.

spadochroniarz
spadochroniarz
6 lat temu

Teraz populiści z lewa i prawa będą zbijać kapitał polityczny na autobusach. Temu młokosowi jak tak bardzo zależało na naszej komunikacji to dlaczego ewakuował się do kreszu. Przewodniczący a dyrektor, dyrektor lepiej brzmi nie mówiąc o wiedzy. Żenada.

mosiek
mosiek
6 lat temu

„Nie może być tak, że komercyjny przewoźnik „sprząta” nam pasażerów, a samorządy dopłacają do wozokilometrów” i tu się ze starostą zgadzam w 200 procentach…!

Młody
Młody
6 lat temu

„Nasza uchwała jest intencyjna. Dla mnie gmina Olkusz jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i do końca miałbym pewne wątpliwości – powiedział Andrzej Ryszka.”

a to z kontekstu wyrwane czy bez sensu powiedziane … przecież spólki z o.o. to najpopularniejsze, działające zgodnie z KSH podmioty gospodarcze w całym świecie demokratycznym, więc maja prawo poczuć się obrażone …

Młody
Młody
6 lat temu

A co na to Gmina ?

Burmistrz się zbuntował, zapowiedził własną komunikację, kilka miesięcy mija i cisza …
wcześniej burmistrz skierował do prokuratury problem wody niezdatnej do picia, blisko rok mija i cisza …
jeszcze wcześniej burmistrz zapowiadał rozliczenie płyt kamiennych i kostki granitowej ze starej płyty rynku, kilka lat mija i cisza …