Wojtek FedkowiczPodczas pierwszych Olkuskich spotkań z perkusją mieszkańcy mieli okazję poznać nowe oblicze instrumentu, który jest podstawą większości współczesnych zespołów. Perkusja nazywana jest instrumentem XXI wieku. Przez trzy dni jej pasjonaci mogli posłuchać wybitnych muzyków perkusyjnych, a podczas warsztatów dowiedzieć się ile możliwości kryje ten instrument.  Była różnorodność instrumentów i stylów. – To był eksperyment muzyczny. Chcieliśmy zapoznać środowisko i przyzwyczaić publiczność do czegoś nowego. Mamy nadzieję, że to będzie początek cyklicznej imprezy, która na stałe wpisze się w kalendarz kulturalny Olkusza. Kiedyś w Opolu zaczynali od takiej imprezy, jak ta olkuska. W chwili obecnej rozrosła się do rozmiarów międzynarodowego festiwalu, który trwa miesiąc – mówi Bartłomiej Szczepański, jeden z organizatorów spotkań z perkusją w Olkuszu. Do miasta zaproszono kilku profesjonalnych perkusistów. Każdy z nich prezentował zupełnie inny styl muzyczny.

Przez trzy dni prezentowali swoje umiejętności i dzielili się wiedzą z tymi, którzy dopiero zaczynają naukę gry na tym instrumencie. Nie zabrakło też wielbicieli dobrych dźwięków. Pierwszego dnia Ryszard Haba zapoznał olkuskie środowisko muzyczne z klasyką. Drugiego dnia dominowało bardziej nowoczesne podejście do muzyki. Marek „Smok” Rajss zapoznał uczestników warsztatów z instrumentami perkusyjnymi we współczesnej sekcji rytmicznej. Uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej w Olkuszu dali koncert „Marimbomania” pod kierunkiem swojego nauczyciela Bartłomieja Szczepańskiego. Jacek Fedkowicz

Trzeci dzień to dominacja drum`n`base. O poprowadzenie warsztatów z podstaw gry w tym stylu muzycznym został poproszony Wojciech Fedkowicz. Utytułowany i niezwykle utalentowany muzyk jest znany szerszej publiczności z programów telewizyjnych, takich jak „Szymon Majewski Show”, „Taniec z Gwiazdami”, serialu „39 i pół” czy też „Kochaj i tańcz”. – Rytm perkusji jest bazą dla wszystkich rodzajów muzyki. Ma nieograniczone możliwości. Muzyk może sobie pozwolić na eksperymenty i improwizację – opowiada Wojtek Fedkowicz. – Jest nieograniczona ilość rodzajów perkusji. Trzeba wiele czasu, żeby poznać specyfikę każdego z nich – dodaje. Wojtkowi zajęło to dziewiętnaście lat. A i to nie wystarczy, żeby poznać wszystkie mozliwości i tajemnice tego instrumentu. O słuszności tego stwierdzenia mogli się przekonać wszyscy uczestnicy pierwszego spotkania. 

Organizatorami imprezy byli Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Olkuszu oraz Olkuskie Towarzystwo Muzyczne „Pro Musica”. Wsparcie finansowe zapewnili: Drukarnia Dela, Rem TD i Bolsped. Patronat medialny objął Przegląd Olkuski.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze