60 lat minęło jak jeden dzień, a tę dostojną rocznicę w ostatnich dniach obchodził Szkolny Związek Sportowy w Olkuszu. Jubileuszowa uroczysta gala była okazją nie tylko do podziękowań kierowanych do zasłużonych działaczy i nauczycieli, ale także sposobnością na nagrodzenie najlepszych w szkolnej rywalizacji. Całość imprezy uzupełniły występy… a jakże by to inaczej – głównie sportowe.
Historia szkolnej rywalizacji w dziedzinie kultury fizycznej sięga zamierzchłych czasów, a organ prowadzący i czuwający nad poprawnym koordynowaniem zajęć oraz zmagań w Olkuszu skończył właśnie 60 lat. Jego prezes Andrzej Feliksik miał więc niepowtarzalną szansę przybliżyć nieco historię tej organizacji, wspomnieć o jej prekursorach i osobach, bez których trudno sobie wyobrazić Szkolny Związek Sportowy na terenie naszego powiatu. Specjalnie przygotowana na tę okazję prezentacja multimedialna pozwoliła wszystkim cofnąć się w czasie, chociażby do roku 1966, kiedy to w Olkuszu odbyła się Spartakiada 1000-lecia. Wspomnienia zahaczyły też o klasy sportowe, ogólnopolskie Gwiazdkowe Turnieje Szachowe czy Bieg Zwycięstwa.
Po tej sentymentalnej wędrówce w przeszłość nadszedł czas na powrót do rzeczywistości i podziękowań obecnym działaczom, zarówno tym lokalnym, jak i zamiejscowym. Nie zapomniano również o dobrodziejach SZS-u finansujących jego działalność. Akurat tutaj pamiątkowe nagrody odebrali przedstawiciele władz każdej z olkuskich gmin. Zdecydowanie więcej czasu organizatorom zajęło uhonorowanie zasłużonych działaczy rodzimego SZS. Ale w tym miejscu jeszcze raz wypada zaznaczyć, że nie byłoby sportu szkolnego bez nauczycieli i działaczy, którzy na co dzień pracują z młodzieżą. Tutaj lista zamknęła się na 70 nazwiskach.
Przeszło trzy razy tyle osób z rąk gospodarzy uroczystości odebrało pamiątkowe medale w ramach wyróżnień, za trud wkładanych w swoją pracę na terenie każdej z pięciu gmin powiatu olkuskiego. Nietrudno zgadnąć, że najwięcej z nich zostało w Olkuszu. Największe laury zebrały też i nasze placówki w klasyfikacji ogólnej, międzyszkolnej rywalizacji na przestrzeni roku szkolnego 2012/2013. Wśród Szkół Podstawowych najlepiej wypadła olkuska „Trójka” (114 pkt.). Za nią sklasyfikowano SP w Kluczach i SP nr 1 w Wolbromiu. Klasyfikację szkół gimnazjalnych zdominowali uczniowie Gimnazjum w Kluczach (106 pkt.), a tylko nieco gorzej wypadli szkolni sportowcy z Gim nr 4 w Wolbromiu i Gim nr 4 w Olkuszu. Kategoria szkół średnich to już popis olkuskich uczniów i uczennic. Z ogromną przewagą nad konkurencją, klasyfikację tę wygrało IV LO (143,5). Srebro dla II LO, a brąz dla I LO. Wręczenie poszczególnych nagród przeplatały różne występy. Zaczęli wychowankowie olkuskiej Szkoły Muzycznej, a później na scenie zaprezentowały się cheerleaderki z SP nr 9 i I LO oraz podopieczni Jacka Czerniaka i Olimpii Ocieczek-Mrówki z akrobatycznej UKS Korony.
– Jak śpiewał niegdyś Czesław Niemen: „…coś, co kocham najwięcej”. Te słowa pozwalają oddać nastrój dzisiejszego wieczoru. W kontekście pracy wożonej w istnienie sportu szkolnego przez wiele osób zgromadzonych na tej sali, nie są to tylko słowa wybitnego wokalisty, ale mówią one o tym, co jest, lub było sednem pracy zawodowej wielu z nas… – mówili w jednym tonie prowadzący galę Katarzyna Polak i Marcin Bujas z Gminnego SZS.
To sentymentalne spotkanie ściągnęło do auli Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu nie tylko uznanych działaczy i nauczycieli, ale także przedstawicieli władzy. Obecność posłów, starosty, burmistrzów, wójtów, dyrektorów Miejskich Ośrodków Sportu czy dyrekcji poszczególnych szkół nie mogła dziwić. W końcu było to święto sportu prawdziwego, a więc tego, w którym pieniądze grają drugoplanową rolę, gdzie liczą się głównie świetna zabawa i rywalizacja w duchu fair play – czyli wszystko to, za co sport można pokochać całym sercem. W takich chwilach 100 lat brzmi najlepiej!
Zobacz naszą fotogalerię: