W miniony poniedziałek, 18 listopada w olkuskim Centrum Kultury odbyła się piąta edycja konferencji edukacyjnej pn. „Oswój mój świat” organizowanej przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser”. Prelegenci oraz uczestnicy poruszali tematy z zakresu obserwacji, diagnozy i terapii dziecka ze spektrum autyzmu.

Głównym punktem poniedziałkowej konferencji był TUS, czyli Trening Umiejętności Społecznych. Pierwszy wykład wygłosiły Magdalena Godlewska i Katarzyna Mierzejewska. Prelegentki od lat skupione są wokół organizacji „TUS Szkolenia”, w swojej codziennej pracy stosując TUS jako jedną z najczęstszych form terapii dzieci z wielorakimi wyzwaniami rozwojowymi. Ogromne doświadczenie terapeutyczno-trenerskie mówczyń sprawiło, że uczestnicy konferencji mogli przekonać się o skuteczności Treningu Umiejętności Społecznych, poznali również jego mocno indywidualny charakter. Systematyczność w TUS to podstawa powodzenia tego rodzaju terapii, choć należy wiedzieć, że każdy taki trening musi być szczegółowo dostosowany do potrzeb i przede wszystkim możliwości danego dziecka u jakiego będzie przeprowadzany.

Kolejną prelekcję do słuchaczy wygłosiła Anna Skręt, autorka i koordynatorka projektów na rzecz dzieci niepełnosprawnych realizowanych przez Centrum Wsparcia Dziecka Niepełnosprawnego i Rodziny w Bukownie. Centrum to prowadzone jest przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” w Olkuszu. Prelegentka opowiadała o założeniach swojego projektu „W przyjaznej przestrzeni stanowimy o sobie”, w którym to innowacyjny Trening Umiejętności Społecznych prowadzony jest właśnie z podopiecznymi bukowieńskiego Centrum Wsparcia. Projekt podzielony jest na dwie części – teoretyczną (naukową) oraz praktyczną, w której dzieci z niepełnosprawnościami oraz ich rodzice mają niepowtarzalną okazję, aby „oswajać swój świat”. Robią zakupy w sklepach, cieszą się ze wspólnych wyjść do pizzerii, fryzjera, czy kosmetyczki. Z jednej strony to nic wielkiego, ale z drugiej wypracowane podczas takiego treningu zachowania budują kapitał na przyszłość oraz pozwalają przenieść je do życia codziennego.

Tematy niby proste, ale w wielu przypadkach wciąż nieodkryte. Dlatego coroczne konferencje są potrzebne tak samo dla rodzin dzieci z niepełnosprawnościami, jak i dla całego lokalnego środowiska zajmującego się tą trudną tematyką. Rozmawiać o problemach własnych pociech nigdy nie jest łatwo, ale trzeba to robić. Jak ktoś kiedyś mądry powiedział, budując nić porozumienia pomiędzy światami osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych zbliżamy się do prawdy o nas samych. Cytując Lisę Genovą: „Spektrum autyzmu jest długie i szerokie i wszyscy się w nim znajdujemy. Kiedy się w to wierzy, łatwo zobaczyć ile mamy ze sobą wspólnego”.

Ostatnia konferencja dedykowana była rodzicom, terapeutom, pedagogom a także nauczycielom. Odbyła się w ramach projektu „Uczymy się żyć z autyzmem – działania edukacyjne upowszechniające wiedzę na temat autyzmu i sposobów tworzenia przyjaznego środowiska dla rodziców i dzieci ze spektrum autyzmu” realizowanym przy wsparciu Województwa Małopolskiego. Honorowym patronatem wydarzenie objęli: Agnieszka Ścigaj – Posłanka na Sejm RP, Bogumił Sobczyk – Starosta Powiatu Olkuskiego oraz Roman Piaśnik – Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz. Przegląd Olkuski sprawował patronat medialny. Organizatorzy dziękują wszystkim za wsparcie, a w szczególności wolontariuszom z II LO w Olkuszu z koordynatorką Agatą Skibińską. 

Piotr Kubiczek, fot. organizatorzy Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze