Bydlin, Krzywopłoty, Ryczówek, Rodaki, Chechło i Kolbark – sześć sołectw gminy Klucze zostało włączonych do małopolskiego odcinka  Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. To część projektu przygotowanego przez władze województwa wraz z powiatami: tarnowskim i gorlickim, miastem Gorlice oraz gminami: Biecz, Gorlice, Klucze, Łużna i Sękowa „Tworzenie ogólnopolskiego produktu turystycznego – małopolski odcinek – etap I”.  Autorzy przedsięwzięcia otrzymali właśnie na ten cel unijne dofinansowanie.

 

Zaprojektowany szlak wiedzie przez 37 miejscowości. Turyści będą mogli podążać trasą przemarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego, zobaczyć forty twierdzy Kraków, pole bitwy pod Gorlicami czy krakowskie Muzeum Lotnictwa. Na trasie znajduje się też 86 cmentarzy w powiecie tarnowskim. Kluczewskim elementem szlaku jest bitwa pod Krzywopłotami. – We wszystkich sołectwach włączonych do szlaku będą odpowiednie oznakowania turystyczne. W Bydlinie i Krzywopłotach zostaną zbudowane zadaszone miejsca odpoczynku dla turystów, w Rodakach pojawi się obelisk. Zadania te będą kosztować 238 tys. 600 złotych, z czego wkład własny gminy wyniesie 59 tys. 600 złotych – mówi sekretarz Urzędu Gminy w Kluczach Daniel Hickiewicz. Odcinek małopolski powinien być gotowy w 2014 roku.

W ubiegłym roku w Łodzi, podczas konwentu marszałków ośmiu województw Polski (łódzkie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, świętokrzyskie, lubelskie, małopolskie i podkarpackie), podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia niniejszego szlaku. – Ma to być produkt turystyczny na skalę europejską, dostępny dla turystów z całej Europy. Małopolska jako pierwsza podjęła działania zmierzające do realizacji tego szlaku. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ogłosił wiosną 2010 r. konkurs grantowy na realizację I etapu szlaku. W wyniku konkursu zadanie zostało powierzone Oddziałowi PTTK „Ziemi Tarnowskiej” w Tarnowie. Koordynatorem projektu został Powiat Tarnowski, natomiast partnerem projektu Powiat Gorlicki. Powołano również grupę ekspertów, w składzie której znaleźli się historycy, przedstawiciele powiatów, instytucji kultury, przewodnicy turystyczni, urzędnicy – dodaje Daniel Hickiewicz.

Jak informuje Agencja Promocji Miast i Regionów w Krakowie, oprócz wytyczenia szlaku samochodowego oraz budowy ścieżek pieszo-rowerowych, w ramach projektu zaplanowano  m. in. wyznaczenie trzech pętli tematycznych odnoszących się do najważniejszych etapów walk, jakie toczyły się podczas I wojny na terenie Małopolski („Bitwa pod Krzywopłotami”, „Cmentarze wojenne Ziemi Tarnowskiej”, „Bitwa gorlicka”), rozwój infrastruktury turystycznej, wykonanie tablic informacyjnych, renowacje zabytkowych obiektów. Szlak będzie odpowiednio promowany – planowane jest uruchomienie jego strony internetowej, wydanie przewodnika i mapy oraz przygotowanie mobilnej wystawy o historii frontu wschodniego I wojny światowej w Małopolsce.

– Francuskie Verdun, miasto, na polach którego rozegrano historyczną bitwę, jest powszechnie znane i przyciąga corocznie tysiące turystów. Równocześnie wydarzenia na froncie wschodnim I wojny i związane z nimi miejsca, wydają się mniej znane. Pragniemy to zmienić i spopularyzować je wśród turystów. Na nowy szlak, w tym do naszego Małego Verdun – jak czasami historycy określają bitwę pod Gorlicami – chcemy zaprosić nie tylko pasjonatów historii militarnej, ale wszystkich zainteresowanych turystyką kulturową. Dzięki nowemu szlakowi, oferta turystyczna Małopolski wzbogaci się o interesującą propozycję tematyczną. A to obecnie bardzo ważne, gdy na rynku – w tym także turystycznym – w coraz większej mierze liczą się produkty niszowe, adresowane do grup odbiorców o szczególnych zainteresowaniach i potrzebach – mówi Anna Niedźwieńska, zastępca dyrektora Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Wartość całego projektu opiewa na kwotę prawie 6 mln 700 tys. złotych. Dofinansowanie z Małopolskiego Programu Regionalnego Programu Operacyjnego to niemal 5 mln zlotych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
anka
anka
11 lat temu

pomysł cenny