Olkusz

Dom Pomocy Społecznej w Olkuszu to pierwsza tego typu placówka w Małopolsce, do której trafią środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na 2021 rok. We wtorek wojewoda Łukasz Kmita przekazał olkuskiemu staroście Bogumiłowi Sobczykowi symboliczny czek na kwotę 97 536,00 złotych.

Środki, o których mowa, to dodatkowe wsparcie dla Domów Pomocy Społecznej, przyznane przez Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Łącznie do wszystkich DPS – ów w naszym województwie trafi 5 169 543 złotych.

– Podczas drugiej fali epidemii sytuacja była niezwykle dynamiczna. Wielu pracowników DPS – ów wykazało się heroiczną postawą. Często osoby, które były zakażone, nie wracały do domów, a zostawały przy zakażonych pacjentach – to jest bohaterstwo XXI wieku i o tym zawsze będziemy pamiętać. Dzisiaj, u progu trzeciej fali epidemii, musimy robić wszystko, aby te placówki były szczególnie chronione. Rząd przeznaczył dodatkowe środki na wsparcie DSP – ów, w Małopolsce to ponad 5 mln złotych. Jestem przekonany, że te pieniądze zostaną doskonale wykorzystane – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Środki z covidowego funduszu są przeznaczane na dalsze zabezpieczenie domów pomocy społecznej przed zakażeniem koronawirusem: poprzez zakup niezbędnego sprzętu i środków ochrony osobistej, a także zapewnienie kadry potrzebnej do utrzymania ciągłości usług świadczonych przez DPS-y. Wojewoda zapewnił, że podział środków jest transparentny. Głównym kryterium jest liczba mieszkańców oraz pracowników poszczególnych placówek.

– Dom Pomocy Społecznej w Olkuszu to dla jego mieszkańców nie tylko miejsce egzystencji, ale często jedyny i prawdziwy dom. Dla nas – powiatu – jako organu prowadzącego, kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa, szczególnie teraz w dobie epidemii. Dzięki otrzymanemu dziś wsparciu możliwe będzie zwiększenie doposażenia w niezbędny sprzęt oraz wsparcie kadry pracowniczej – mówi starosta olkuski Bogumił Sobczyk.

W olkuskim DPS – ie na COVID – 19 chorowało 60 proc. mieszkańców i połowa personelu. W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w kraju i zbliżającą się trzecią falą zachorowań niezbędne jest silne wsparcie DPS-ów. Przyznane środki finansowe przeznaczone zostaną na zagwarantowanie właściwej opieki nad mieszkańcami Domu, a w szczególności na zapewnienie kadry niezbędnej do zapewnienia ciągłości realizacji usług świadczonych przez jednostkę, wsparcie osób świadczących pracę w Domu i doposażenie stanowisk pracy w środki ochrony indywidualnej – podkreśla Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Olkuszu Iwona Cebo-Gacek.

W olkuskiej placówce większość mieszkańców i część personelu jest już zaszczepiona. W skali Małopolski około 70 proc podopiecznych Domów Pomocy Społecznej zostało zaszczepionych dwiema dawkami szczepionki.  W przypadku pracowników to około 25 procent.  

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze