ak klub

Na przełomie lutego i marca w Olkuszu odbędzie się czwarta Gra Miejska Śladami Historii: „Żołnierze Niezłomni 1945-1946”organizowana z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to propozycja skierowana głównie do młodych mieszkańców miasta. – Chcemy przedstawić mechanizmy, jakie zachodziły na terenie naszego kraju i realia życia pierwszych lat powojennych – mówi Konrad Kulig, wiceprezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, będącego jednym z głównych organizatorów przedsięwzięcia.

Tematem rozgrywki, podobnie jak latach ubiegłych, będą wydarzenia z lat1945-1946, nierozerwalnie łączące się z losami żołnierzy Armii Krajowej oraz walką z wprowadzanym przez komunistów ustrojem „pojałtańskim” na terenie obecnego powiatu olkuskiego. Tematycznie gra będzie obejmować zagadnienia związane z działaniami poakowskich organizacji niepodległościowych „Nie” czy „Wolność i Niezawisłość”.

– Rozgrywkę, od samego początku jej prowadzenia, opieramy o rzeczywiste punkty związane z tym okresem czasu. Do części z nich, młodzi uczestnicy gry będą mogli wejść i zwiedzić je. Jak co roku szykujemy niespodzianki, które mają na celu zaskoczyć graczy – przekonuje prezes Klubu Historycznego Michał Masłowski.

Czwarta edycja Gry Miejskiej Śladami Historii, podobnie jak jej poprzednie odsłony, stanowi oddolną inicjatywę młodzieży – uczniów i studentów. Tę nietypową lekcję z przeszłości realizują w ramach swojego wolnego czasu, dając z siebie nie tylko wiedzę, ale także ogromne zaangażowanie w samą organizację, a później także i przeprowadzenie eventu.

Tegoroczna rozgrywka miejska zostanie przeprowadzona na przestrzeni dwóch dni. W sobotę 28 lutego odbędzie się gra dla grup otwartych, natomiast w piątek 6 marca organizatorzy przewidują zmagania z historią dla uczniów szkół całego powiatu. Gra Miejska to połączona z rozrywką nowoczesna i atrakcyjna forma poznawania historii. Uczestnicy podzieleni na kilkuosobowe zespoły, wcielają się w rolę konspirantów podziemia niepodległościowego i wykonują zadania, przed jakimi stawali 70 lat temu ich rówieśnicy. 

Inicjatywa jest częścią projektu „Żołnierze Niezłomni Ziemi Olkuskiej” – historia i pamięć” prowadzonego w ramach programu „Uniwersytet Młodych Wynalazców”. Organizatorami IV Gry Miejskiej „Śladami Historii” jest: Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Olkuszu, IV Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie oraz Stowarzyszenie „Po prostu działaj”.

Link do spotu filowego promującego IV Grę Miejską: https://www.youtube.com/watch?v=sEzI0tenwXM

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ja
ja
9 lat temu

Zawsze znajdą się osoby, które będą czepiać się o jakiś szczegół. Na szczęście to im chwały nie przyniesie.

Dyrektor
Dyrektor
9 lat temu

[quote name=”oooooooooooooo”][quote name=”pytanie”]Jakie wykształcenie ma pan Masłowski?[/quote]
Czy to pytanie to czasami nie jest od któregoś nauczyciela historii olkuskich szkół. Zazdrość i żal d..ę ściska.[/quote]
Czyżby tego historyka, który jest radnym? 😆

oooooooooooooo
oooooooooooooo
9 lat temu

[quote name=”pytanie”]Jakie wykształcenie ma pan Masłowski?[/quote]
Czy to pytanie to czasami nie jest od któregoś nauczyciela historii olkuskich szkół. Zazdrość i żal d..ę ściska.

lllllll
lllllll
9 lat temu

[quote name=”pytanie”]Jakie wykształcenie ma pan Masłowski?[/quote]

Jest historykiem przez duże H.

pytanie
pytanie
9 lat temu

Jakie wykształcenie ma pan Masłowski?

Kamil11
Kamil11
9 lat temu

Pan Profesor Michał Masłowski to prowadzi lekcje historii bardzo nowocześnie i z dużym zaangażowaniem. Nie to co inni histerycy z bożej łaski.