W polskich warunkach coraz niższe temperatury oznaczają coraz gorszą jakość powietrza. Wraz z pierwszymi przymrozkami, jak bumerang powraca bowiem problem smogu. Co roku pojawiają się także nowe pomysły na walkę z tym zjawiskiem. Jednym z nich jest wprowadzenie zwolnień z podatku od nieruchomości dla budynków mieszkalnych, w których zastosowano ekologiczne źródło ciepła. Czy takie rozwiązanie zostanie zastosowane w Olkuszu?

Od początku grudnia czujniki powietrza zainstalowane w naszym mieście notują niepokojące pomiary. Dla przykładu – w miniony czwartek stężenie pyłu PM 10 wynosiło wieczorem prawie 400% dopuszczalnego poziomu. Wskaźnik pyłu PM2.5 „dobił” zaś poziomu 500% normy. To wszystko przy temperaturze oscylującej w granicach 0 stopni Celsjusza. Strach pomyśleć, jak wysoko podskoczą te słupki kiedy trzeba będzie dorzucić do pieca.

W obliczy takiej sytuacji wśród mieszkańców i władz ponownie rozgorzała więc dyskusja na temat walki ze smogiem. Jednym z pomysłów na zachęcenie mieszkańców do zakupu i instalacji w swoich domach ekologicznych pieców jest wprowadzenie zwolnień z podatku od nieruchomości dla budynków mieszkalnych, w których zastosowano takie rozwiązanie. Opowiadają się za tym radni Rady Miejskiej w Olkuszu: Małgorzata Postołek, Artur Królewicz oraz Sebastian Tomsia. Jako klub radnych „odNowa” skierowali oni do władz gminy swój projekt uchwały, regulujący tą kwestię. Radni postulują, aby wprowadzić zasadę, w myśl której budynki mieszkalne wykorzystujące ekologiczne źródła ciepła miałyby być zwolnione z podatku od nieruchomości na okres 3 lat.

Władze gminy podchodzą do tego pomysłu z entuzjazmem. – Burmistrz Miasta i Gminy w Olkuszu pozytywnie postrzega działania zmierzające do wprowadzenia zwolnień w podatku od nieruchomości, gdyż może to być dodatkowy kierunek w walce ze smogiem. Zwolnienie z podatku od nieruchomości jednorodzinnych budynków mieszkalnych ogrzewanych ekologicznie może stanowić kolejny ważny element walki z zanieczyszczeniem powietrza – czytamy w piśmie skierowanym do radnych.

Nad projektem uchwały muszą jednak pochyli się prawnicy. Obecnie trwają prace legislacyjne i konsultacje pomiędzy pomysłodawcami uchwały i urzędem. Mają one na celu wypracowanie projektu, który będzie zgodny z obowiązującymi ustawami i rozporządzeniami. – Państwo Radni wnieśli o pomoc służb prawnych i merytorycznych wydziałów UMiG i przedstawienie własnych propozycji zapisów wybranych paragrafów bądź rezygnacji z ich treści. Prace te prowadzone są po to, aby wyeliminować ewentualne luki, rozbieżności, bądź wady prawne tego projektu – tłumaczy Roman Piaśnik, burmistrz miasta i Gminy Olkusz.

Wszystko wskazuje więc na to, że w przyszłości pojawi się możliwość skorzystania z podatkowej ulgi w zamian za instalację ekologicznego kotła. Pytanie ilu Olkuszan zechce skorzystać z takiego rozwiązania?

Jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Planujecie zakup ekologicznego kotła? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl oraz na naszej stronie na Facebooku!

Jakub Fita Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze