Tematy związane z segregacją śmieci i ich odbiorem od kilku lat często goszczą na naszych łamach. Ostatnio mieszkanka gminy Olkusz zainteresowała redakcję „Przeglądu Olkuskiego” problemem z wyrzucaniem dużych opon.

-Opony od maszyn rolniczych oraz samochodów ciężarowych nie są odbierane razem z odpadami wielkogabarytowymi. Z uwagi na ich rozmiar problemem jest zawiezienie ich do punktu, gdzie mogą zostać zutylizowane. Czy na terenie gminy Olkusz mogłyby być organizowane (raz czy dwa razy w roku) zbiórki z posesji tego typu odpadów? To byłoby ogromne ułatwienie dla mieszkańców. Niektóre gminy przeprowadzały takie akcje – zadzwoniła do nas jedna z Czytelniczek.

Systemem gospodarki odpadami koordynuje gmina. Tam też zapytaliśmy o ewentualną możliwość pomocy mieszkańcom, którzy zmagają się z problemem opisanym powyżej. Na odbiór opon od traktorów nie ma co liczyć – wynika z odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy z urzędu.

-Przede wszystkim sprecyzować powinniśmy jedną podstawową kwestię – opony rolnicze i ciężarowe w myśl ustawy o odpadach – nie są odpadami komunalnymi, a przedsiębiorcy i/lub rolnicy muszą pozbywać się ich na własny koszt. Opony z ciągników rolniczych można oddać w punktach świadczących usługę wymiany takich opon lub punktach ich sprzedaży przy zakupie. Zgodnie bowiem z przepisami, to na wytwórcy odpadów, w ramach świadczenia usługi wymiany lub sprzedaży, spoczywa obowiązek ich prawidłowego zagospodarowania. Warto również zwrócić się w PSZOK – u z pytaniem, czy – za odpłatnością – odbiorą opony ciężarowe lub z traktorów z posesji mieszkańca. Nie można mieszkańców obciążać dodatkowymi opłatami za zagospodarowanie odpadów w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej – odpowiada rzecznik prasowy olkuskiego magistratu Michał Latos.

Rzecznik dodaje, że prywatnie mieszkańcy mogą nieodpłatnie oddawać do PSZOK – u opony np. z samochodów osobowych, w ramach podpisanej przez Gminę Olkusz umowy). Koszt utylizacji poniesiony jest w comiesięcznej opłacie.

fot.pixabay.com 

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o