zkg km1

Mieszkańcy ul. Długiej w Olkuszu walczą o włączenie całego osiedla Pomorzany do tzw. strefy miejskiej pod względem komunikacji. – Dlaczego wsiadając na jednym przystanku płacimy za bilet mniej, a na innym więcej? – pytają mieszkańcy. Władze miasta zapowiadają, że wkrótce temat zostanie przedyskutowany z przedstawicielami pozostałych gmin tworzących Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna”. W tym samym czasie będzie omawiana możliwość korzystania z darmowej komunikacji w ścisłym centrum Olkusza.

Mieszkańcy Pomorzan od dawna uważają, że są nierówno traktowani w kwestii korzystania z miejskiej komunikacji. Argumentują, że po niedawnej podwyżce cen biletów sytuacja jest jeszcze bardziej kuriozalna. – Wsiadając do autobusu koło boiska czy przy remizie płacimy za bilet normalny 2 złote. Pozostałe przystanki nie należą już do strefy miejskiej i tam bilet kosztuje aż 3 złote.To jest niesprawiedliwe i krzywdzące – uważają mieskzańcy.

Starania o zmianę tej sytuacji trwają od dawna. – Zabiegamy o włączenie całego osiedla do strefy miejskiej od dwóch lat. Jak do tej pory, bez żadnego rezultatu. Kilka tygodni temu z inicjatywy zarządu osiedla postanowiliśmy zebrać podpisy w tej sprawie wśród mieszkańców. Zwróciliśmy się o pomoc do naszego proboszcza i udało się zebrać ponad 300 podpisów. Pomogli nam również nasi radni: Janusz Dudkiewicz i Lucyna Kulawik. Mam nadzieję, że w końcu nam się uda – mówi przewodnicząca zarządu Pomorzan Barbara Łaskawiec.

Janusz Dudkiewicz i Łukasz Kmita zwrócili się ze stosowną interpelacją do burmistrza Dariusza Rzepki, który jest przewodniczącym Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu oraz do przedstawicieli gminy w Zgromadzeniu ZKG. Interpelację poparli również: Małgorzata Bień, Roman Piaśnik, Andrzej Drapacz, Lucyna Kulawik i Wacław Chłosta. – Pragniemy zwrócić uwagę Pana Burmistrza i przedstawicieli Gminy Olkusz w Zgromadzeniu Związku na dyskryminującą politykę władz ZKG „KM”, która w nieuzasadniony sposób dzieli mieszkańców osiedla Pomorzany. Do strefy miejskiej, gdzie obowiązują o połowę tańsze bilety, zostały zaliczone wyłącznie przystanki: Olkusz Polmozbyt, Pomorzany Stadion i Pomorzany Remiza. Mieszkańcy, którzy wysiadają i wsiadają na kolejnych przystankach: Pomorzany Szkoła, Pomorzany Wzniesienie i Pomorzany Las, są zmuszeni do zakupu biletu o znacznie wyższym nominale. Taki podział wydaje się być nieuprawniony, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że osiedle Pomorzany jest od kilkudziesięciu lat równoprawną dzielnicą Olkusza. W naszym przekonaniu strefa miejska powinna obowiązywać na całym terenie Olkusza – podnoszą radni w interpelacji.

Władze miasta o zdanie zapytały Zarząd ZKG. Ten uważa, że wydzielenie strefy miejskiej (uchwałą Zgromadzenia Związku z grudnia 2000 roku) na terenie części Olkusza dzieli mieszkańców całej gminy, którzy powinni być traktowani równo. – Ustalenie strefy miejskiej ma uzasadnienie w centrum miasta, gdyż ma umożliwić wszystkim mieszkańcom gmin tworzących Związek oraz innym podróżnym przemieszczanie się pomiędzy ważnymi ośrodkami użyteczności publicznej, jak szkoły czy urzędy. Objęcie części ul. Długiej do przystanku Pomorzany Remiza strefą miejską było niezasadne. Strefa powinna kończyć się na pierwszym przystanku na ul. Długiej o nazwie Pomorzany Stadion, jak wówczas (w grudniu 2000 roku – przyp. red.) proponował Zarząd – twierdzi przewodniczący zarządu ZKG Wojciech Gleń. Zapowiada on jednocześnie,  że aby namówić mieszkańców do pozostawienia swoich pojazdów w domach, Zgromadzenie powinno rozważyć możliwość korzystania za darmo z przejazdów komunikacją miejską w ścisłym centrum Olkusza wszystkim osobom zameldowanym na terenie obsługiwanym przez ZKG. Stosowny projekt ma być przedstawiony przez zarząd Związku na najbliższym posiedzeniu Zgromadzenia.

Wiceburmistrz Włodzimierz Łysoń w odpowiedzi na interpelację zapowiada, że debata nad uchwałą Zgromadzenia o możliwości darmowych przejazdów komunikacją w centrum Olkusza będzie też okazją do dyskusji o zasadach funkcjonowania i obszarze strefy miejskiej. O wyniku tej dyskusji poinformujemy na naszych łamach.

Czy strefą miejską powinno być objęte całe miasto? Czy darmowa komunikacja to dobry pomysł? Zachęcamy naszych Czytelników do podzielenia się z nami swoimi uwagami na www.przeglad.olkuski.pl!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Do w77w
Do w77w
11 lat temu

Ja wiem czy najmniej? Gdy Pomorzańcy od ’73 płacili podatki miastu na Słowikach czy innych Młodych jeszcze była jałowa ziemia…

yatz
yatz
11 lat temu

dla mnie to jest dziwne..( ale długo mnie tutaj nie było )..że spokojnie zniknęły takie dzielnice olkuskie jak Stary Olkusz czy Pomorzany..i ni w pięć ni w dziesięć komuchy zrobiły komuś potrzebną ul. Długą..i tak już jest ..i pewnie zostanie …Tam osiedle Młodych tu Słowiki a tu ul. Długa..historyczna nazwa jak cholera.

,,,
,,,
11 lat temu

[quote name=”dziadek”]j. Jak myślicie, które z nich pierwsze dorwie banknot? Skupcie się proszę. To poważny test. Coś jak pytania na inteligencję. Które z nich pierwsze dorwie 100 Euro? Cudowny premier, wspaniały, charyzmatyczny, uczciwy polityk i prawdziwy mąż stanu pan Donald Tusk? Stara, schorowana emerytka? Mikołaj czy Zajączek Wielkanocny?[/quot Tusk niegramotny to nie bedzie sie fatygował bez 8 v-ce premierów po jakies tam nędzne 100 euro, babulka kulawa nie będzie śmiała tknąć cudzego, Sw Mikołaj zostawi zeby biedny znalażł, a zajaczek pomyśli że to jaja wielkanocne.[/quote]
Odpowiedź brzmi: Babcia. Bo reszta postaci jest fikcyjna.
Ale dzięki Ci dziadek że wziąłeś udział w konkursie wszyscy których odpowiedź przerosła ich IQ postawili minusik, za co również dziękuję. 🙂

w77w
w77w
11 lat temu

Postmen-Łukasz Czyż ma rację. Pomorzany niech sie przestana pieniaczyc, zle 2-3 ztote to zrobic srednia-2,5 zl. Najmniej wnies w rozwoj Olkusza, ale najwiecej skorzystac. Tak, to kazdy by chcial. Może – slodycze, gorzala, zagrycha, sledzie i inne artykuly za darmo ?. Co ?.

dziadek
dziadek
11 lat temu

j. Jak myślicie, które z nich pierwsze dorwie banknot? Skupcie się proszę. To poważny test. Coś jak pytania na inteligencję. Które z nich pierwsze dorwie 100 Euro? Cudowny premier, wspaniały, charyzmatyczny, uczciwy polityk i prawdziwy mąż stanu pan Donald Tusk? Stara, schorowana emerytka? Mikołaj czy Zajączek Wielkanocny?[/quot Tusk niegramotny to nie bedzie sie fatygował bez 8 v-ce premierów po jakies tam nędzne 100 euro, babulka kulawa nie będzie śmiała tknąć cudzego, Sw Mikołaj zostawi zeby biedny znalażł, a zajaczek pomyśli że to jaja wielkanocne.

Łukasz Czyż
Łukasz Czyż
11 lat temu

Nie ma czegoś takiego jak darmowa komunikacja. Płacą za nią wszyscy podatnicy, bo komunikacja gminna jest dotowana przez samorząd. Jeśli nie będzie wpływów z biletów, wysokość dotacji będzie musiała być wyższa. Co to oznacza? Podwyżkę podatków lub zabranie pieniędzy z innej części gminnego budżetu. Żeby jednemu dać, trzeba drugiemu zabrać. Swoją drogą, dyskusja o komunikacji w mieście, które z jednego końca na drugi da się przejść w 45 minut, wydaje się dość groteskowa…

WYBORCZA
WYBORCZA
11 lat temu

Bardzo dobrze całe miasto komunikacja darmo,i samochody precz z chodników.Na połowie chodnika ścieżka rowerowa.Marzenie!!!!!!

,,,
,,,
11 lat temu

Skupcie się. Chcę Was teraz w czymś uświadomić. Wyobraźcie sobie skrzyżowanie na środku którego leży świeżutki banknot 100 Euro. Na rogach ulic znajdują się cztery osoby… Nadążacie? Dobrze. Z jednej strony mamy cudownego premiera, wspaniałego, uczciwego i charyzmatycznego polityka, męża stanu.. pana Donalda Tuska. Na drugiej ulicy stoi o lasce przygarbiona i schorowana, biedna polska emerytka. Pozostałe dwie ulice zajmują Zajączek Wielkanocny i Święty Mikołaj. Jak myślicie, które z nich pierwsze dorwie banknot? Skupcie się proszę. To poważny test. Coś jak pytania na inteligencję. Które z nich pierwsze dorwie 100 Euro? Cudowny premier, wspaniały, charyzmatyczny, uczciwy polityk i prawdziwy mąż stanu pan Donald Tusk? Stara, schorowana emerytka? Mikołaj czy Zajączek Wielkanocny?

kil
kil
11 lat temu

Na Pomorzanach, zrobić wszystkim bilety po 3 zlote. Sprawiedliwie, jak w socjalizmie – Lewica powinna byc za tym – Dudkiewicz i Kulawik

wyborcza
wyborcza
11 lat temu

W 45-tysięcznej Nysie też nie wszyscy mogą jeździć za darmo. To oferta dla osób, które mają prawo jazdy kategorii B i ważny dowód rejestracyjny samochodu. System działa od połowy 2012 roku. Skorzystało z niego 20 tysięcy osób.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,87648,13824157,Miejski_autobus_za_darmo.html?as=1#ixzz2Rwa0jf2M

kero
kero
11 lat temu

Darmowa komunikacja? Dopiero co podwyżkę zrobili, ktoś w to uwierzy? 😀