Bardzo niemiłe konsekwencje mogą spotkać niefrasobliwych czytelników Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Książnica postanowiła zdecydowanie rozprawić się z osobami przetrzymującymi książki. W połowie września kary naliczone za wypożyczone i niezwrócone w terminie woluminy będzie egzekwować firma windykacyjna. A kwoty nie są małe. – To ponad 50 złotych za przetrzymanie jednej książki przez rok.
Tymczasem mamy czytelników, którzy przetrzymują latami po kilka pozycji i nie reagują na wielokrotne upomnienia – przyznaje Halina Świtlicka, kierownik olkuskiej filii PBW.
Książnica wyliczyła, że w okresie od 1997 do 2009 roku książek nie oddały 192 osoby, w tym 64 nauczycieli. Łącznie przetrzymują 369 pozycji.

– Część z nich to nowe wydawnictwa naukowe, bardzo poszukiwane przez naszych czytelników – dodaje kierownik Świtlicka. Pracownice biblioteki liczą, że przynajmniej część zapominalskich zwróci woluminy. Osoby, które oddadzą przetrzymywane książki do 15 września mogą liczyć na ulgowe traktowanie. Po tym terminie, gdy windykatorzy przejmą wierzytelności biblioteki trzeba będzie zapłacić karę, co dla niektórych może być sporym wydatkiem. Zgodnie z zarządzeniem dyrektora krakowskiej PBW, książnica nalicza za każdy rozpoczęty tydzień zwłoki złotówkę. Do 2003 roku były to kwoty od 20 do 50 groszy. Tym samym niektórzy czytelnicy mają już naliczone po kilkaset złotych kary. np. jedna z osób ma do zapłacenia 532 złote za trzy książki wypożyczone w 2007 roku. Za pięć woluminów wypożyczonych w tym samym roku kara sięga już 760 złotych. To bardzo duże kwoty, a przez wprowadzenie windykacji będą jeszcze większe. – Jeszcze przez kilka tygodni mamy możliwość pójścia naszym czytelnikom na rękę. Jeśli zagubili wypożyczone książki dajemy możliwość ich odkupienia. Biblioteka na własną rękę zakupiła trochę pozycji, które są poszukiwane przez wypożyczających. Poprzez zapłacenie za nie można również uregulować swój dług. Ale takie rozwiązanie możliwe jest tylko do połowy września – podkreśla Świtlicka.
Dodajmy, że w okresie wakacyjnym zmieniły się godziny pracy olkuskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Do końca sierpnia książnica pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.30-13.30

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze