ekolider 2018

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. z siedzibą w Olkuszu oraz gminy: Bolesław, Bukowno, Klucze i Olkusz otrzymały tytuł ekoLIDERA 25 – lecia WFOŚiGW w Krakowie. Konkurs dla instytucji, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy jakości środowiska w Małopolsce, jest organizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Tegoroczna edycja była szczególna, bowiem jednocześnie świętowano 25-lecie istnienia Funduszu.

Pamiątkowe statuetki przyznano instytucjom, które w latach 2012 – 2017 zdobyły tytuł ekoLIDERA. Olkuski PWiK otrzymał to wyróżnienie w 2015 roku za realizację projektu „Porządkowanie gospodarki ściekowej w zlewni Białej Przemszy na terenach gmin: Olkusz, Bukowno, Bolesław, Klucze – etap I” w kategorii ekoPRZEDSIĘWZIĘCIE. Teraz Przedsiębiorstwo i cztery gminy zostały docenione za efekty realizacji projektu w kategorii ekoPOROZUMIENIE.

Zadowolenia ze zdobytej nagrody nie ukrywa szef „Wodociągów”. -Tworzymy wyjątkowy obszar w trosce o zlewnię Białej Przemszy. Na naszym terytorium ujmujemy, uzdatniamy i dostarczamy wodę pitną wysokiej jakości! Odbieramy, oczyszczamy i odprowadzamy ścieki, które nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego! Dlatego nieskromnie można powiedzieć, że to wyróżnienie nam się należy – komentuje Alfred Szylko, prezes zarządu PWiK Sp. z o. o. z siedzibą w Olkuszu.

W ramach unijnej, wielomilionowej inwestycji „Porządkowanie gospodarki ściekowej z zlewni Białej Przemszy na terenach gmin: Olkusz, Bukowno, Bolesław i Klucze–etap I” wybudowano 70 km sieci kanalizacyjnej i 21 przepompowni ścieków, pozyskano także 8876 nowych odbiorców. Jak informuje PWiK, szczególną uwagę należy zwrócić również na nowoczesny system odwadniania osadów ściekowych na Oczyszczalni Ścieków w Olkuszu, gdzie w procesie suszenia osadów ściekowych wykorzystywana jest energia słoneczna, a proces suszenia osadów ściekowych jest w pełni zautomatyzowany, odpowiadający wymogom określonym w dyrektywach Unii Europejskiej. Kolejną ekologiczną inwestycją była zmiana systemu zaopatrzenia w wodę i budowa nowych ujęć wód podziemnych, których produkcja wynosi 680 m3/h.

-Jakie wyzwania przed nami? To przede wszystkim optymalizacja systemu wodno–kanalizacyjnego i dalsze inwestycje, które pozwolą na zapewnienie niezawodności dostawy wody, przyczynią się do optymalizacji kosztów oczyszczania ścieków, a także są rozwiązaniami służącymi ochronie wód podziemnych, naszego podstawowego źródła wody pitnej. Czy to wszystko? Nie zapominamy również o istocie edukacji ekologicznej. Znane nam wszystkim przysłowie: „Czym skorupka za młodu nasiąknie…” było nasza ideą, kiedy powstawała ścieżka ekologiczna na Oczyszczalni Ścieków w Olkuszu, muzeum wody. Edukacja ekologiczna to klucz do sukcesu – podkreśla zarząd PWiK- u.

Fot. PWiK Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ja
Ja
4 lat temu

Ludzie jaki eko lider?! Patrząc na to co się dzieje z naszą wodą to jakaś paranoja! Filtry starczają na max 2 tygodnie, kiedyś ponad miesiąc spokojnie! Woda wali chlorem aż miło nie da się nic gotować, mycie się to katorga dla skóry! Twardość wody nie nadaje się do niczego innego jak do spłuczki w kiblu! Kwiaty usychają, ludzie mają problemy ze skórą, gotowanie zwykłej herbaty to wyczyn, aby nie waliła chlorem! Kiedyś można było pić kranówkę, a teraz? Nie da się jej używać nawet po przegotowaniu! ECO LIDER?! Błagam przywróćcie poprzednie źródło, bo teraz woda jest niezdatna do niczego! Zwierzęta uciekają od niej, trzeba im dawać deszczówkę! Słyszałem, że nasza woda nie jest chlorowana tylko poddawana naświetlaniu widmem UV….nie słyszałem, aby przez takie naświetlanie wody tworzył się chlor! Jeśli to się nie zmieni to media zainteresują się tematem, bo jakieś”pajace” odbierają nagrody i premie, a ludzie muszą korzystać z deszczówki i wody ze studni od sąsiada! Ostrzegam…..potem będą media! Skończy się pajacowanie!

TSUD
TSUD
4 lat temu

[quote name=”Robert2″]Jednej osoby na zdjęciu nie ma .
Cud??[/quote]
Szanowny Panie Robercie,
nie wszystko czego Pan nie rozumie,albo nie może pojąć
trzeba nazywać cudem!

Robert2
Robert2
4 lat temu

Jednej osoby na zdjęciu nie ma .
Cud??

pavv
pavv
4 lat temu

Konkurs w stylu: Pojechałem, Dałem i Wygrałem!

Młody
Młody
4 lat temu

„ekoLIDERZY”
– Klucze z tym nielegalnym składowiskiem odpadów ciągle aktualnym i z jego pożarem,
– Bolesław z ogromnym wysypiskiem śmieci,
– Bukowno z ZGH,
– wodociągi z nie tak dawno jeszcze wpadką z zanieczyszczoną wodą bakteriami coli i w konsekwencji pozbawienie dostępu do wody 80-ciu tysięcy mieszkańców powiatu no i ta zawartość ołowiu w wodzie:

” Picie skażonej metalami ciężkimi wody prowadzi po latach do poważnych chorób, bo szkodliwe substancje kumulują się w naszym organizmie. Nawet jeśli stężenie ołowiu w wodzie jest na poziomie niższym niż dopuszczalne w Polsce i wynosi 0,01 mg/l, to pijąc litr takiej wody dziennie, przez 20 lat wprowadzamy do organizmu 73 mg tego metalu, a po 65 latach… 230 mg!”

lineker
lineker
4 lat temu

to chyba Wojt Klucz powinien przykryć statuetką eko-bombę na papierni 🙂 Zakłamanie na całego ale taki mamy klimat (po pożarowy :))

Wiejska Legenda
Wiejska Legenda
4 lat temu

e.coli-lidera 🙂