kurier1

Sześciu radnych Rady Miejskiej w Wolbromiu podpisało się pod projektem uchwały w sprawie finansowania wydawanego przez Gminę dwutygodnika samorządowego pod nazwą „Kurier Wolbromski”. Radni ci zaproponowali, aby bezpłatna do tej pory gazeta sprzedawana była po 1,50 zł za egzemplarz. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Wolbromiu projekt ten, pomimo negatywnej opinii prawnika urzędu i burmistrza, był procedowany. Głosami radnych koalicyjnych jednak, co było do przewidzenia, został odrzucony. Tym samym wydawana od dwóch i pół roku gazeta samorządowa nadal wydawana będzie na koszt podatników. Coraz częściej mówi się w kraju o tym, że należy zmienić prawo tak, aby wydawanie gazet samorządowych, czy jak niektórzy wolą „dworskich”, w których dominuje propaganda sukcesu lokalnych władz, było zabronione. Co więcej, niektórzy wybitni eksperci z zakresu prawa samorządowego i administracji są zdania, że w gminach, w których na lokalnym rynku znajdują się gazety prywatne, wydawanie gazet samorządowych jest nielegalne.

Pierwsze gazety finansowane przez wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast pojawiły się w 1990 r., wraz z demokratycznie wyłonionymi samorządami terytorialnymi. Niestety, na fali ogromnego entuzjazmu idei rozwoju samorządności lokalnej ustawodawca nie zdecydował się na wprowadzenie przepisów ograniczających działalność prasową władz samorządowych. W konsekwencji – jak czytamy na stronie internetowej samorzady.polska.pl – aż jedna trzecia periodyków lokalnych ukazujących się na terenie naszego kraju jest wydawana lub współwydawana przez jednostki samorządu terytorialnego. Zwolennicy aktywności prasowej organów lokalnej władzy argumentują, że periodyki te są dla czytelników ważnym źródłem informacji lokalnych, a zarazem istotnym instrumentem integrowania członków lokalnych społeczności.

Przeciwnicy gazet samorządowych podkreślają natomiast, że są one echem poprzedniego ustroju, przez co zjawiskiem niebezpiecznym. Za cel bowiem biorą sobie kształtowanie jak najkorzystniejszego wizerunku lokalnych władz na obszarze ich funkcjonowania, z konsekwentnym pomijaniem tematów dla nich niewygodnych. W rezultacie tego za pieniądze mieszkańców utrzymywane są periodyki, w których dominuje propaganda sukcesu urzędującej władzy, co z pewnością przekłada się na późniejszy wynik wyborczy. Nie są zatem zdolne do realizacji podstawowego zadania stawianego mediom lokalnym, czyli funkcji kontrolnej, co w konsekwencji przyczyniać się może do powstawania lub pogłębiania patologii władzy.

Dwutygodnik „Kurier Wolbromski” wydawany od połowy 2009 r. w nakładzie 5 000 egzemplarzy przez Urząd Miasta i Gminy w Wolbromiu zastąpił dodawaną odpłatnie przez pewien czas wkładkę do prywatnych „Wieści Wolbromskich”. Decyzja o utworzeniu wolbromskiej gazety samorządowej od początku budziła liczne kontrowersje, tym bardziej, że zapadła tuż po największej w historii miasta akcji protestacyjnej przeciwko uchwalonym zapisom w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zezwalającym m.in. na terenie tzw. terminalu na budowę zakładów stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi. Organizatorzy protestu byli przekonani, że podjęcie tej decyzji miało na celu poprawę mocno nadszarpniętego wizerunku burmistrza Jana Łaksy przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. I tak w gminie, gdzie wydatki na inwestycje należą do najniższych w regionie, postanowiono przeznaczyć poważne środki na zatrudnienie nowego kierownika Referatu Komunikacji Społecznej i Promocji i drukowanie własnej gazety.

Radca prawny urzędu Anna Nowak-Gwiazda zaopiniowała negatywnie projekt uchwały Kazimierza Paci podpisany przez radnych opozycyjnych wprowadzający zmiany w wydawaniu gazety samorządowej z bezpłatnej na płatną. W jej przekonaniu nie jest możliwe wprowadzenie zgodnie z prawem takich zmian. Swoją ocenę podparła opinią radcy prawnego, redaktora naczelnego „Samorządu Terytorialnego” i doradcę społecznego prezydenta ds. samorządu prof. Michała Kuleszy, który stwierdził iż „Jest bowiem absolutnie niedopuszczalne, by budżet bezpośrednio miał dochody z działalności komercyjnej urzędu, a taka działalność jest jawnie sprzeczna z prawem. Żadna jednostka samorządu terytorialnego nie ma prawa prowadzenia działalności gospodarczej (niebędącej gospodarką komunalną) bezpośrednio.” Z taką oceną nie zgodził się radny Pacia, który podczas dyskusji na sesji przedstawił inną ekspertyzę prawną, zgodnie z którą gmina może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie kultury, wspieraniu i rozpowszechnianiu idei samorządowej czy promocji gminy, co zbieżne jest z określonymi w odpowiedniej uchwale celami wydawania „Kuriera Wolbromskiego”.

W kontekście oceny radcy prawnego urzędu, powołującego się na opinię profesora Michała Kuleszy w sprawie wprowadzenia płatnej gazety samorządowej, interesujące jest inne stanowisko tego eksperta sporządzone na zlecenie Izby Wydawców Prasy. Kulesza przekonuje w nim, że choć ustawodawca nie zdecydował się na wprowadzenie administracyjno-prawnych czy też ustrojowych barier dla działalności wydawniczej jednostek samorządu terytorialnego, to zasada pomocniczości nie pozwala władzom lokalnym na zastępowanie podmiotów prywatnych w gospodarce rynkowej. Gminy mogą wydawać więc własne gazety wyłącznie do momentu, gdy na danym lokalnym rynku prasowym pojawi się wydawnictwo prywatne.

Zatem zgodnie z oceną eksperta, na którego autorytet powołuje się urząd w Wolbromiu, „Kurier Wolbromski” bezpłatny czy płatny wydawany jest nielegalnie, bowiem na wolbromskim rynku lokalnym od dawna funkcjonują gazety prywatne. Helsińska Fundacja Praw Człowieka uważa ponadto, że samorządy nie powinny wydawać własnych gazet, gdyż nie należy łączyć funkcji biuletynu informacyjnego z zadaniami niezależnej prasy. Pomimo takich opinii gazety „dworskie” trzymają się mocno. Jak długo jeszcze?

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
18 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
barbara
barbara
13 lat temu

po Wolbromiu chodzili dwaj łysi w niemaglowanych strojach podawali sie za mikołaji odbierali prezenty … w celu identyfikacji prosimuy o kontakt z ,,PO

Mirka
Mirka
13 lat temu

Kompletnie bezsensownie wyrzucone w błoto pieniądze i nie tylko na samą gazetę jako koszt nakładu ale obciążenie budżetu a więc podatnika utrzymaniem całej „redakcji ” i tu miesięczny koszt jest równy utrzymaniu jednej z mniejszych szkól w gminie . Ale szkoła jest wg trzymającvych kasę w Urzędzie „obciążeniem dla budżetu” a gazeta i Pani EB koniecznym i potrzebnym dla gminy wydatkiem ,
Jak się nazywa tego typu zjawisko wszyscy wiemy więc …….Pozdrawiam

czub
czub
13 lat temu

Zgadzam się z tym, ze media nie są niezależne i że instytucje publiczne powinny mieć swoje gazety. Cala debata moim zdaniem nie powinna się rozchodzić o to, nie czy, ale w jakiej formie urzędy powinny publikować. Moim zdaniem, oprócz typowych artykułów promujących gminę, urzędy powinny zamieszczać ogłoszenia chociażby Agencji Rolnych o sprzedaży nieruchomości położonych na terenie gminy, etc. Tak żeby społeczeństwo było doinformowane. Oczywiście urzędy złego słowa o sobie nie napiszą, ale czy ktoś jest samokrytyczny? Od krytyki jest konkurencja, w tym przypadku inne media. A czytelnicy są od tego, żeby myśleć i weryfikować informacje. A gdzie jest prawda? Cytując jednego z moich ulubionych filozofów ks. J. Tischnera są trzy prawdy święta prawda, tysz prawda i gówno prawda. I po to jest rozum, żeby okreslić która jest którą.
Z uklonami

czarek
czarek
13 lat temu

W 90% pisemka wydawane przez urzędy są nieobiektywne i złego słowa o władzy nie napiszą ,choćby ze strachu o obcięcie dotacji 😆
Co innego pisemko takie jak Przegląd…piszą odważnie i obiektywnie prawdę o problemach Olkusza…nawet chyba kiedyś interwencje były gdy mieszkańcy mają (niewygodny dla władzy?)problem i zgłaszają …
…a pisemko wydawane przez urząd napisze laurkę dla władzy o otwarciu nowej drogi – jakie to władza mieszkańcom prezenty mikołajkowe rozdaje …a tu prawda nieco inna…rynek rozkopany, dziura w budżecie jak w starej skarpecie,logo jest ale tylko na papierze , stadion straszy jak z PRL , Dni Olkusza i Sylwestra nie ma…
a pamiętam że kiedyś były to całkiem fajne imprezy 😆

kocki
kocki
13 lat temu

[quote name=”tryb”][quote name=”Adam Kochanowski”]
PS. Trochę cieżko komentowac nie mogąc w pełni wyrazić swojej opini… :)[/quote]

A co stoi Drogi Panie na przeszkodzie?[/quote]

To, że komentarz trzeba w kawałkach podsyłać 🙂

tryb
tryb
13 lat temu

[quote name=”Adam Kochanowski”]
PS. Trochę cieżko komentowac nie mogąc w pełni wyrazić swojej opini… :)[/quote]

A co stoi Drogi Panie na przeszkodzie?

kocki
kocki
13 lat temu

[quote name=”Adam Kochanowski”]CDN[/quote]
Cóż, będę niepopularny w swoich poglądach, jednak pozostanę przy tym, by nie zabraniać urzędnikom wydawania własnego periodyku. Natomiast, jak najbardziej jestem za tym, by kontrolować nakłady, jakie na niego idą.

PS. Trochę cieżko komentowac nie mogąc w pełni wyrazić swojej opini… 🙂

kocki
kocki
13 lat temu

[quote name=”tryb”][quote name=”Adam Kochanowski”]

Jeśli mamy mieć wolność słowa, to nie możemy jej bronić urzędnikom. Poza tym, jaka prasa, jakie media są w 100% niezależne? Marzenia, bajka, idylla. Dlatego, dobrze jeśli można na sprawy spojrzeć z róznych punktów widzenia.[/quote]

Zakaz wydawania propagandowych ze swej natury gazet samorządowych wcale nie ograniczy wolności słowa. Doskonale poradzą sobie z tym prywatne media.[/quote]

W takim razie zacznijmy od TVP, Polskiego Radia i durnych abonamentów… Tam jest przewalana konkretna kasa.

W kwestii urzędów – prawda jest taka, że media głównie krytykują, zwykle nie dostrzegając lub często celowo pomijając pozytywy. Chyba, że są z 'opcji rządzącej’, wtedy często wchodzą blisko poziomu 'urzędowych propagandówek’… CDN

tryb
tryb
13 lat temu

[quote name=”Adam Kochanowski”]

Jeśli mamy mieć wolność słowa, to nie możemy jej bronić urzędnikom. Poza tym, jaka prasa, jakie media są w 100% niezależne? Marzenia, bajka, idylla. Dlatego, dobrze jeśli można na sprawy spojrzeć z róznych punktów widzenia.[/quote]

Zakaz wydawania propagandowych ze swej natury gazet samorządowych wcale nie ograniczy wolności słowa. Doskonale poradzą sobie z tym prywatne media. Oczywiście w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że żadna prasa, portal internetowy, radio czy telewizja nie są i nigdy nie będą w pełni obiektywne. To z natury rzeczy jest niemożliwe. Natomiast ich mnogość daje czytelnikowi, a więc i wyborcy pełniejszy obraz rzeczywistości. I o to tak naprawdę chodzi. Media w rękach jakiejkolwiek władzy zakłócają ten porządek! Należy o tym pamiętać.

kocki
kocki
13 lat temu

CD:
Oczywiście, najprościej i najtaniej publikować w Internecie, lecz wciąż nie każdy ma do niego dostęp. Na obronę KW powiem, że jest przyzwoicie składany i robiony na 'lichym’ papierze, co akurat jest zaletą – przynajmniej w moim mniemaniu. Propagandówka starostwa, to już blisko szczytu rozrzutności i stronienia od ekologii…

KW, to nie tylko artykuły i zdjęcia, to równiż sporo różnego rodzaju informacji i ogłoszeń – wierzę w to, że papierowe gazety z czasem odejdą do lamusa, jednak na dzień dzisiejszy wciąż są pożadane, więc niech będą, byle nie jakimś chorendalnym nakładem (finansowym).

kocki
kocki
13 lat temu

[quote name=”czaruś”]Panie Adamie…Moim zdaniem w Polsce powinni zlikwidować tzw. propagandówki wydawane i finansowane przez urzędy.
Za komuny prasa siała propagandę (zniewolenie umysłów?) a dziś mamy wolność słowa…[/quote]

Jeśli mamy mieć wolność słowa, to nie możemy jej bronić urzędnikom. Poza tym, jaka prasa, jakie media są w 100% niezależne? Marzenia, bajka, idylla. Dlatego, dobrze jeśli można na sprawy spojrzeć z róznych punktów widzenia.

czarek
czarek
13 lat temu

Panie Adamie…Moim zdaniem w Polsce powinni zlikwidować tzw. propagandówki wydawane i finansowane przez urzędy.
Za komuny prasa siała propagandę (zniewolenie umysłów?) a dziś mamy wolność słowa i prasa powinna być w 100% niezależna ….także finansowo niezależna…
Wolałbym zapłacić te 1,5 zł i przeczytać coś więcej niż tylko oklaski dla władzy…i nie chodzi o to żeby gazetka atakowała władzę….raczej o to żeby była głosem mieszkańców i podpowiadała władzy co może zrobić dobrego dla miasta…

tryb
tryb
13 lat temu

[quote name=”Kamil Pamil”]A co z propagandową „Ziemią Olkuską” wydawaną przez Starostwo?[/quote]
To samo co z „Kurierem Wolbromskim” – propaganda do likwidacji, a pieniądze na inwestycje.

Kamil Pamil
Kamil Pamil
13 lat temu

A co z propagandową „Ziemią Olkuską” wydawaną przez Starostwo?

MATRIX
MATRIX
13 lat temu

No ale co tutaj do rzeczy ma zasada pomocniczości. Wystarczy zmienić nazwę z „Kurier Wolbromski” na „Bezpatny Biuletyn Informacyjny UMiG Wolbrom” i nawet nazwa będzie uwzględniać treści zawarte w owym wydawnictwie.

kocki
kocki
13 lat temu

Szkoda byłoby tej gazetki. Jak na tego typu propagandówki, Kurier Wolbromski jest na bardzo przyzwoitym poziomie składu i treści. Że przedstawia gminę w różowych barwach? Cóż, przważnie 'niezależne’ wydawnictwa zajmują się przede wszsytkim krytyką, Można to więc nazwać urzędniczą samoobroną (nie mylić z ugrupowaniem politycznym).

foto laski
foto laski
13 lat temu

zapewne tych sześciu podatusiałych i łysych radnych ma bezpłatny abonament ,, na rodzinne foto marne w sumie pornuski ………..

ex CCCp
ex CCCp
13 lat temu

skoro K W — nielegalny to za grafoman autor pow. knota oraz wielu innych na Łubianke ….