Po ponad dwóch latach oczekiwania na kredyt Olkuskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpocznie budowę kolejnego bloku. Działka, przekazana przez gminę Olkusz, gdzie stanie budynek, znajduje się przy ul. Osieckiej. Nowe lokum znajdzie tu 49 rodzin. To szósta inwestycja OTBS-u na terenie naszego miasta.
Wniosek o promesę złożono ponad dwa lata temu. Wiadomo było, że został on bardzo wysoko oceniony. Problem tkwił w braku środków na realizację inwestycji. Tak długi okres oczekiwania spowodowany był likwidacją Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. W miejsce tej instytucji nie powstała inna, więc nie wiadomo było, kiedy zostaną sfinansowane następne budynki.

Teraz promesa została przyznana. Jedynym warunkiem była kwestia poręczenia przez gminę, jako właściciela spółki, części kredytu. – Jesteśmy na etapie pozyskiwania kredytu. W skali całego kraju zmniejszyły się środki przyznawane na TBS-y. Bank wymaga od nas poręczenia od gminy do 51 procent wysokości kredytu. To i tak nieźle, niekiedy poręczenia sięgają 80 czy nawet 100 procent. Mamy rozstrzygnięty przetarg, z uwagi na promesę musieliśmy przesunąć podpisanie umowy. Budowa powinna rozpocząć się 1 grudnia – mówił prezes OTBS-u Janusz Pałka.
Niski procent poręczenia to efekt dobrego wyniku finansowego OTBS–u. Kredyt z BGK wynosi 3 mln 574 tys. złotych. Miejscy radni nie mieli wątpliwości i jednogłośnie zgodzili się na poręczenie.
Na mieszkania z TBS-u czeka ponad 300 osób. Dla wielu osób to jedyna szansa na własne „M”. Na ul. Osieckiej powstanie 49 mieszkań, o powierzchni od 36 do 65 mkw. Będzie to największy metrażowo oraz pod względem liczby mieszkań budynek TBS-u.  W bloku znajdzie się dziewięć mieszkań jednopokojowych, osiemnaście dwupokojowych i dwadzieścia dwa trzypokojowe. Powierzchnia całkowita budynku to 2 tys. 654 mkw. Blok zaplanowano jako czterokondygnacyjny z 19 garażami w przyziemiu i 30 miejscami parkingowymi.
W przetargu z grona jedenastu oferentów wyłoniono wykonawcę –  Przedsiębiorstwo Budowlane „Kombud” sp. z o.o. z Katowic. Umowa ma zostać podpisana do końca listopada. Planowany czas zrealizowania inwestycji to około 15 miesięcy od podpisania umowy. – Nowy budynek będzie podobny do tego z ulicy Legionów Polskich. Podpisywanie umów partycypacyjnych rozpocznie się po podpisaniu umowy z wykonawcą. Na razie nie wiadomo, co dalej z TBS–ami. Przyszłość finansowania jest niepewna, nie ma jasno sprecyzowanych zasad pozyskiwania środków z Banku Gospodarstwa Krajowego – mówi członek zarządu olkuskiego TBS-u Krzysztof Soborski.
Dla przyszłych mieszkańców bloku przy ul. Osieckiej są i dobre wiadomości. Dzięki uzyskaniu niskiej oferty na budowę bloku, kwota partycypacyjna będzie niższa i wyniesie około 700 złotych za mkw.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze