Ze srebrnymi medalami na szyjach zakończyły żeńską Małopolską Licealiadę w Piłce Ręcznej uczennice IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu. W drodze do wielkiego finału, dziewczyny prowadzone przez Katarzynę Polak i Marcina Bujasa, pokonały wszystkie zespoły na szczeblach gminnym, powiatowym i rejonowym. Dopiero w decydującym o Mistrzostwie Małopolski spotkaniu z II LO z Nowego Sącza, olkuszanki musiały uznać wyższość rywalek. Jednak i tak drugi w historii srebrny medal szkolnych mistrzostw wojewódzkich (podobne osiągnięcie w 2006r.), to największy w ostatnich latach sukces olkuskich szkolnych zespołów sportowych.

Na olkuski Finał Małopolskiej Licealiady zjechało sześć najlepszych szkół. Oprócz gospodyń z IV LO, pojawiły się także drużyny z Nowego Sącza, Nowego Targu, Bochni, Tarnowa oraz Krakowa. Olkuszanki mogły liczyć nie tylko na „własne ściany” Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, ale także na liczną grupę publiczności (głównie młodzież z IV LO), która w żywiołowy sposób zagrzewała swoje koleżanki do boju. Po losowaniu grup okazało się, że los olkuskie licealistki zetknął z rówieśniczkami z Bochni oraz Krakowa. – Swój pierwszy turniejowy mecz rozpoczęliśmy wybornie, bo od prowadzenia 3:0. Niestety, wtedy groźnego urazu stawu kolanowego doznała bramkarka Dagmara Knapik. To wybiło nieco dziewczyny z równowagi, ale na 4locałe szczęście Ola Głąb świetnie zastąpiła „Daśkę” i wielokrotnie ratowała nasz zespół przed stratą bramek – relacjonuje Katarzyna Polak. Ostatecznie, IV LO wygrało 12:7 (6:4) i do potyczki z Krakowem przystępowało pełne wiary w sukces. Mecz ten do złudzenia przypominał premierowe spotkanie olkuszanek. Miejscowe świetnie rozgrywały ataki pozycyjne, a raz po raz na listę strzelczyń wpisywała się Klaudia Wójcicka. Cały zespół zasłużył na brawa i nagrodę w postaci wielkiego finału. Nieduży Olkusz 10:7 (6:1) pokonał stolicę Małopolski!

Drugą turniejową grupę nie bez problemów, ale jednak wygrały szczypiornistki z Nowego Sącza. Mimo straty punktu w meczu przeciwko tarnowskiemu I LO, sądeczanki uzyskały promocję do decydującego o mistrzostwie starcia. Ale zanim na parkiecie pojawiły się dwie najlepsze w Małopolsce szkolne drużyny piłkarskie, rozegrano spotkania o dalsze lokaty. Nowy Targ pokonał Bochnię i zajął piąte miejsce. Brązowe medale dla licealistek z Krakowa, które 12:8 ograły Tarnów. – Finał wzbudził wiele emocji. Naprzeciwko siebie stanęły przecież dwie równorzędne drużyny, a w razie wygranej naszych dziewczyn, można byłoby mówić o historycznym wydarzeniu, bo przecież jeszcze nigdy w historii szkolnych zmagań, Olkusz nie został mistrzem w grach zespołowych – przypomina Katarzyna Polak. Jak się okazało na wojewódzkie złoto przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, bowiem mimo ambitnej postawy i wspaniałej atmosfery na trybunach, gospodynie nie były w stanie dogonić Nowego Sącza, który po końcowej syrenie cieszył się z wyniku 11:7 i tym samym z mistrzowskiego tytułu.

Chłodnym okiem należy ocenić, że dziewczyny z olkuskiej „Czwórki” spisały się bez zarzutu. Pokazały charakter i niezwykłą wolę walki. Bodaj najlepsze wyszkolenie techniczne nie znalazło przełożenia na ostatni turniejowy mecz, ale i tak opiekunowie IV LO nie narzekali. – Dziewczyny zapisały się w historii nie tylko szkoły, ale i całego sportu szkolnego w Olkuszu. Powtórzyły wyczyn z 2006r., kiedy to także nasze uczennice, również zostały drugą siłą żeńskiej piłki ręcznej w Małopolsce – kończy olkuska trenerka, która na co dzień sprawuje funkcję klubowego dyrektora SPR-u. Warto tutaj wspomnieć, że niemal wszystkie zawodniczki IV LO trenują i grają w barwach „Srebrnych Lwic” – tych młodzieżowych, ale także i tych z powodzeniem jak do tej pory walczących o seniorską Superligę.

Drużyna IV LO w Olkuszu, srebrne medale Mistrzostw Małopolski zdobyła w składzie: Dagmara Knapik, Aleksandra Głąb, Katarzyna Kantor, Justyna Palimąka, Paulina Leńczuk, Klaudia Wójcicka, Klaudia Kula, Adrianna Shtanhret, Monika Koch, Monika Tomsia, Agnieszka Mączka, Maria Kamionka, Joanna Stawiarska oraz Mariola Kurek.

Serdecznie gratulujemy dziewczynom i jednocześnie zapraszamy do zapoznania się z naszym turniejowym fotoreportażem!

Komplet wyników grupowych:
I LO Tarnów – I LO Nowy Targ 9:6
II LO Bochnia – VI LO Kraków 7:7
II LO Nowy Sącz – I LO Tarnów 8:8
IV LO Olkusz – II LO Bochnia 12:7
I LO Nowy Targ – II LO Nowy Sącz 3:12
VI LO Kraków – IV LO Olkusz 7:10

Faza finałowa:

Mecz o 5. miejsce:
I LO Nowy Targ – II LO Bochnia 7:5

Mecz o 3. miejsce:
VI LO Kraków – I LO Tarnów 12:8

Finał:
II LO Nowy Sącz – IV LO Olkusz 11:7

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o