rackowisko 1

W środę 21 stycznia ruszyło kolejne Rack’owisko, czyli cykl spotkań realizowanych w ramach „Programu Profilaktyki Nowotworowej Dla Młodzieży” z olkuskich szkół gimnazjalnych i średnich. Organizatorem czterech wykładów na temat chorób nowotworowych jest Stowarzyszenie „Zielone Światło”, a funkcja głównego prelegenta akcji przypadła w udziale Grzegorzowi Ludwiczakowi, założycielowi i zarazem liderowi Stowarzyszenia.

Można odnieść wrażenie, że wykładowca o nowotworach wie więcej niż lekarze specjaliści. Wszystko dlatego, że sam doświadczył tej choroby, walcząc o życie z rakiem dziąsła szczęki. Grzegorz Ludwiczak wygrał tę walkę i niestrudzenie głosi, że rak to przecież nie wyrok. – Dla wielu samo słowo nowotwór jest jednoznaczne z końcem zwykłego życia. Świadomość choroby paraliżuje i często odbiera ochotę do walki o zdrowie. Ale tak wcale nie musi być! Rak? To się leczy, jak każda inną chorobę – mówił założyciel „Zielonego Światła”.

Jednocześnie Grzegorz Ludwiczak zwrócił uwagę na znaczenie profilaktyki – im wcześniej uda się zdiagnozować chorobę, tym łatwiej jest ją wyleczyć. – Niestety w Polsce wciąż panują przeklęte stereotypy, że mnie problem raka nie dotyczy, że nie jestem w gronie potencjalnych chorych – dodał Ludwiczak.

Druga edycja Rack’owiska ma te stereotypy łamać zwłaszcza, że jak pokazują statystyki, co roku w naszym kraju zwiększa się zachorowalność na nowotwory. Wykład został poświęcony procesowi tworzenia się śmiertelnych komórek, a także rodzajom chorób dotykających najczęściej młodych ludzi. Uczniowie trzech olkuskich szkół ZS nr 3, ZS nr 4 oraz Gimnazjum nr 3, dowiedzieli się o tym, jakie są symptomy i jak przebiega białaczka, rak szyjki macicy, rak piersi, rak jąder i czerniak. Z pomocą w przyswajaniu często zupełnie nowej wiedzy, spieszyły medyczne filmy. Przedstawione schodzenia stanowią główne przykłady nowotworów diagnozowanych u pacjentów w wieku 15-35 lat.

rackowisko 2

Rack’wisko odbywa się jednak nie po to by straszyć młodzież, tylko po to, aby tę młodzież informować.  – Tak właśnie było ze mną. W mojej rodzinie wcześniej nie stwierdzono chorób nowotworowych, dlatego też lekarska diagnoza była mnie ogromnym szokiem. A zaczęło się od przeziębienia i powiększonych węzłów chłonnych. Za namową koleżanki udałam się do lekarza i niestety… zaczęłam walkę z rakiem piersi – przybliżyła swoją historię Halina Banyś, członkini Stowarzyszenia i zarazem kolejna osoba, która dzięki swojemu uporowi i chęci życia przezwyciężyła chorobę. Teraz razem z panem Grzegorzem zachęcają do regularnych badań profilaktycznych i odważnej walki z postępującą chorobą.

Następne Rack’owisko już 4 lutego. Druga seria medycznego cyklu dla młodych zakończy się w kwietniu. Do tego czasu młodzież szkolna zgłębi tajniki wiedzy dotyczącej chorób nowotworowych i nauczy się dokonywać samobadania. Uczniowie dobre nawyki przeniosą też do swoich rodzinnych domów, gdzie z pewnością o raku zacznie mówić się dużo przystępniej niż obecnie, bo idąc za nawoływaniem „Zielonego Światła”: przełammy powszechne stereotypy!

rackowisko 3

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ulatosia
ulatosia
9 lat temu

Grzesiu prowadzisz piękną sprawę mogę jedynie dodać,że namawiam gorąco ludzi do tego aby otworzyli się i traktowali chorobę nowotworową jak każdą inną.My o tym najlepiej wiemy ,tak Ty jak i ja walczymy z nią cały czas i dlatego dane jest nam to co najpiękniejsze: chwile życia.I my już wiemy,że każdy nadchodzący dzień gdy się budzimy należy do nas.Pozdrawiam wszystkich uczestników Rock owiska . 🙄