Na ostatnim posiedzeniu Rady Miejskiej w Bukownie uchwalony został apel o utworzenie w olkuskim szpitalu miejsc przeznaczonych do leczenia chorych z koronawirusem. Grono jego adresatów było szerokie – zaczynając od Ministerstwa Zdrowia, na władzach placówki kończąc. Ci ostatni twierdzą zaś, że takie miejsca zostały niedawno utworzone.

Dyskusja wokół olkuskiego szpitala od lat wzbudza wiele emocji. Nie inaczej jest teraz, gdy cała polska służba zdrowia mierzy się z wyzwaniami, jakie stawia przed nią aktualna sytuacja epidemiologiczna. Nad sytuacją w placówce postanowili pochylić się radny z Bukowna, którzy podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej uchwalili apel o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do utworzenia na oddziale zakaźnym Nowego Szpitala w Olkuszu miejsc przeznaczonych do leczenia chorych z koronawirusem.

Skierowany został on m.in. do: marszałków sejmu i senatu, parlamentarzystów z terenu Ziemi Olkuskiej, premiera, ministra zdrowia, prezesa NFZ, wojewody małopolskiego, przewodniczącego Rady Powiatu Olkuskiego, olkuskiego starosty oraz do prezesa Zarządu Nowego Szpitala w Olkuszu.

– W trosce o zdrowie mieszkańców Bukowna i całego powiatu olkuskiego zwracamy się z apelem o niezwłoczne podjęcie wszelkich możliwych działań celem utworzenia w Nowym Szpitalu w Olkuszu miejsc przeznaczonych do leczenia chorych z koronawirusem. Pomimo funkcjonowania w Nowym Szpitalu w Olkuszu oddziału zakaźnego, od czerwca bieżącego roku brak jest możliwości przyjmowania i leczenia pacjentów zarażonych COVID-19. Niezrozumiałym jest fakt, że dla powiatu olkuskiego liczącego ponad 110 tys. mieszkańców, w czasie pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej w powiecie i w całym kraju, Nowy Szpital w Olkuszu nie dysponuje miejscami do leczenia chorych z koronawirusem – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Jak tłumaczą bukowieńscy rajcy, systematycznie zmniejszająca się liczba dostępnych łóżek do leczenia chorych, we wszystkich szpitalach wyznaczonych do tego celu w województwie małopolskim stwarza coraz groźniejszą sytuację. Wielogodzinne oczekiwania na specjalistyczną ekipę pogotowia ratunkowego oraz transport do odległych placówek na terenie województwa małopolskiego lub sąsiedniego śląskiego stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców naszego powiatu. Dlatego też Rada Miejska w Bukownie uważa za zasadne niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do utworzenia w Nowym Szpitalu w Olkuszu miejsc przeznaczonych do leczenia chorych z koronawirusem.

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie głównych zainteresowanych, czyli przedstawicieli Nowego Szpitala W Olkuszu. Jak tłumaczą władze placówki, zasady postępowania w sytuacji epidemii określa ministerstwo zdrowia i dostosowuje ją do aktualnej sytuacji w kraju. To Ministerstwo decyduje, które szpitale mają przyjmować pacjentów chorych na COVID-19, czy z podejrzeniem choroby.

– Szpital w Olkuszu realizuje swoje zadania zgodnie z obowiązującymi przepisami. Obecnie mamy przede wszystkim zabezpieczyć pacjentów, którzy nie chorują na SARS-CoV-2, ale potrzebują leczenia szpitalnego również w zakresie chorób zakaźnych. Ze względu na sytuację i na prośbę starosty oraz wojewody zorganizowaliśmy w szpitalu kilka dodatkowych miejsc dla pacjentów z COVID-19, którzy wymagają leczenia szpitalnego. Udzielamy  pomocy wszystkim, którzy jej potrzebują – zapewnia Marta Pióro, rzecznik prasowy Grupy Nowy Szpital Holding S.A.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? Jakie są wsze doświadczenia w tej kwestii? Zapraszamy do dyskusji w Internecie!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
raff77
raff77
3 lat temu

Spoko, z ginekologi się przeniesie ;).