W sobotę, 10 października b.r., w całym kraju wprowadzono tzw. „żółtą strefę”. Oznacza to m.in. obowiązek zasłania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Przestrzegania COVID-owych przepisów pilnują policjanci. Do pomocy oddelegowano im również funkcjonariuszy innych służb.

Zgodnie z aktualnie obowiązującym rozporządzeniem Rady Ministrów, każdy, kto wychodzi z domu, musi mieć założoną na twarzy maseczkę. W związku z przywróceniem tego obostrzenia, na ulice skierowane zostały dodatkowe oddziały służb porządkowych, mających je egzekwować. Aby nikt nie miał wątpliwości co do panującej obecnie sytuacji, mundurowi, wykorzystując nagłośnienie na radiowozach, głoszą podczas patroli komunikaty o obowiązujących nakazach i zakazach.

Działania Policji maja być prowadzone zgodnie z zasadą „zero tolerancji”. Oznacza to, że osoby nie podporządkowujące się obostrzeniom będą bezwzględnie karane mandatami. Wedle rządowego przekazu, ma to na celu zminimalizować zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Z obowiązku zasłaniania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby z zaświadczeniem lekarskim lub z  dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność bądź niesamodzielność. Osoby te na żądanie policjanta, muszą okazać powyższy dokument.

Oprócz wzmożonych patroli na ulicach, mundurowi nadal wykonywać będą kontrole w autobusach, placówkach handlowych, miejscach organizacji wesel i innych okolicznościowych imprez. Działania te prowadzone będą wspólnie z Sanepidem. Nadal prowadzone będą także kontrole osób przebywających na kwarantannie. Osoby takie mają prawny obowiązek zainstalowania bezpłatnej aplikacji „kwarantanna domowa”.

Trzon patroli w głównej mierze stanowią Policjanci. Do pomocy w realizacji części zadań oddelegowani zostali również funkcjonariusze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz strażnicy miejscy i gminni. Od poniedziałku, 12 października b.r., obowiązuje zarządzenie wojewody małopolskiego, na mocy którego formacje te zostają podporządkowane komendantom właściwych terytorialnie jednostek Policji. Komendanci mogą kierować patrole straży gminnych i miejskich według bieżących potrzeb. W naszym województwie działają 33 takie jednostki. W powiecie olkuskim swoje formacje mundurowe posiadają dwa samorządy – Olkusz i Wolbrom.

Fot. pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
3 lat temu

Zero tolerancji dla milicjantów łamiących przepisy i wystawiających mandaty na podstawie nieistniejących przepisów.
Ustawa na podstawie której próbują wystawiać mandaty może dotyczyć TYLKO OSÓB ZAKAŻONYCH BĄDŹ PODEJRZANYCH O ZAKAŻENIE.
NIE PRZYJMUJCIE MANDATÓW. SĄD NA WEJŚCIU ODRZUCI WNIOSEK O UKARANIE.