Podopieczni wolbromskiej Ochronki Betlejem mają nowy plac zabaw w ogrodzie przy domu zakonnym sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus przy ul. Mariackiej 7, które się nimi opiekują. Budowa tego miejsca bezpiecznej zabawy była możliwa dzięki życzliwości wielu dobroczyńców.

Jak podkreślają siostry, wolbromska Ochronka zawsze może liczyć na pomoc ze strony dobrych ludzi, wspierających tę specyficzną świetlicę środowiskową dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, mniej zamożnych czy zaniedbanych wychowawczo. Na każde wezwanie o wsparcie zawsze znajdzie się serdeczny odzew. Są ludzie i firmy, które wspierają nas stale, nie brakuje również darczyńców okazjonalnych – cieszą się opiekunki dzieciaków, które nie tylko pracują bez zapłaty, ale oddały na ich potrzeby część swojego domu, a ostatnio także ogrodu. To tu, dzięki pomocy finansowej sponsorów, wsparciu życzliwych osób, a także wkładowi pracy rodziców i własnemu powstało bezpieczne miejsce zabaw, które sprawia dzieciom wiele radości.

Uroczyste otwarcie i poświęcenie placu zabaw stało się okazją do spotkania podopiecznych z przyjaciółmi Ochronki na wspólnej polowej Eucharystii, którą odprawił znany i bardzo lubiany duszpasterz wspólnoty Betlejem z Jaworzna ks. Mirosław Tosza. Warto przypomnieć, że ten mądry, zaangażowany w różne nietuzinkowe inicjatywy kapłan w 1996 r. założył wspólnotę „Betlejem”, której celem jest niesienie pomocy osobom ubogim i bezdomnym. Dzięki jego staraniom udało się pozyskać dla wspólnoty i wyremontować budynek starej szkoły w Jaworznie, która od 2000 r. jest domem księdza i bezdomnych. W 2016 r. kapłan zainicjował projekt „Droga pojednania”, polegający na pielgrzymowaniu do francuskiego Lisieux – miejsca życia św. Teresy od Dzieciątka Jezus – na traktorach wyposażonych w oklejone wizerunkami świętych przyczepy. Wcześniej, także z inicjatywy wspólnoty, pielgrzymowano pieszo do Rzymu i rowerami do Ziemi Świętej. W ramach akcji Albertyński Chleb z Betlejem wspólnota „Betlejem” rozprowadzała specjalne chlebki. Zebraną dzięki temu kwotą podzieliła się z hospicjum dla dzieci w Mysłowicach. Członkowie wspólnoty przeprowadzili też charytatywną akcję „Słowomiody”. Z funduszy, jakie dzięki niej zebrano, otworzono warsztaty zajęciowe dla ludzi bezdomnych. W 2017 r. ks. Mirosław Tosza został laureatem nagrody im. Ks.Józefa Tischnera za działalność na rzecz ubogich i odrzuconych.

– Zarówno my, jak i nasi podopieczni oraz ich rodziny jesteśmy niezmiernie wdzięczni za każdy grosz, pomoc i wsparcie w różnych innych formach, jakiej nieustannie udzielają nam nasi przyjaciele. Otaczamy ich codzienną modlitwą i mamy nadzieję, że pomaganie potrzebującym sprawia im tyle radości i satysfakcji co nam – podkreślają siostry.

Sponsorzy i przyjaciele Ochronki, którzy pojawili się na wspólnej modlitwie z przyjemnością obserwowali radość dzieci, zachęcając kolejnych darczyńców do włączenia się do pięknego dzieła pomocy.

Jak szybko przekonały się opiekunki Ochronki – to jeszcze nie był koniec strumienia pomocy, który został uruchomiony w związku z budową placu zabaw. W sobotnie popołudnie, nie patrząc na kapryśną aurę na umówiony wcześniej bieg charytatywny zebrało się około 50 miłośników biegania, który zorganizowali aktywni sportowcy z amatorskiego klubu Wolbrom Team. Świetnie bawiąc się w swoim towarzystwie, przebiegli 5 km, przy okazji zbierając datki na Ochronkę. Na starcie nie zabrakło dzieci i siostry Marii Magdaleny, a nawet strażaków z OSP Wolbrom w mundurach… Sympatyczna impreza sportowa kolejny raz udowodniła, że wolbromscy biegacze mają wielkie serca i zawsze chętnie odpowiadają na potrzeby innych.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o