redukcja etatow-tv

Redukcja szkolnych etatów w dziale administracyjnym jest nieunikniona. Z początkiem nowego roku kalendarzowego pracę w sekretariatach szkół finansowanych przez Starostwo Powiatowe straci przynajmniej 13 osób. Może być ich więcej, wszystko zależy od tego, jaki wariant oszczędnościowy wybierze Zarząd Powiatu.

Pierwsza powakacyjna sesja w starostwie przyniosła wiele emocji. Te największe towarzyszyły uchwale w sprawie organizacji wspólnej obsługi finansowej jednostek organizacyjnych zaliczanych do sektora finansów publicznych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Olkuski. Chodzi konkretnie o dziesięć placówek edukacyjnych, w skład których oprócz szkół ponadgimnazjalnych wchodzą także: Zespół Szkół Specjalnych w Olkuszu, Zespół Placówek Oświatowych w Olkuszu oraz olkuska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. We wszystkich tych placówkach szykuje się likwidacja etatów. Środowa decyzja radnych sprawi, że pracę straci część osób zatrudnionych w szkolnych sekretariatach.

Obecnie w dziesięciu placówkach oświatowych obsługiwanych przez Starostwo Powiatowe w Olkuszu jest zapewnionych 42,75 etatów. Ta liczba dotyczy jedynie pracowników administracyjnych, z wyłączeniem dyrektorów szkół i oczywiście nauczycieli. Odrębne wydziały księgowości, kadr, płac i samego biura w każdej placówce co roku kosztują powiat 1 757 700 zł.

ZEAS zastąpi szkolną księgowość

Powiat ciągle szuka oszczędności na wszystkich szczeblach, nie pomijając także sfery edukacyjnej. Zespoły Ekonomiczno – Administracyjne Szkół z powodzeniem funkcjonują w wielu gminach i innych powiatach, prowadząc zgodnie z ustawą dokumentację księgową i rozliczeniową dla jednostek oświatowych. Teraz podobny zespół miałby powstać także w Olkuszu. – Proponujemy, aby powołać nowy referat działający w ramach istniejącego w starostwie Wydziału Edukacji. Zakładamy, że taki ZEAS będzie z powodzeniem obsługiwany przed osiem osób. W sytuacji kiedy ściągniemy do tego referatu najbardziej wartościowych pracowników już zatrudnionych w tej branży w naszych placówkach oświatowych i damy im zarobić przyzwoite pieniądze, wychodzi na to, że roczna obsługa szkół pod kątem działalności finansowo-księgowej, a w drugim etapie także płacowo-kadrowej, będzie nas kosztować 474 000 zł. Proponujemy, aby nowo powstały referat działkę finansowo-księgową szkolnictwa objął z dniem 1 lutego 2016 roku, natomiast kwestię kadrową z końcem roku szkolnego 2015/2016 – zaproponował radnym starosta Paweł Piasny.

Dwa warianty etatyzacji

Jednocześnie Zarząd Powiatu przedstawił dwa warianty jeżeli chodzi o kwestie związane z etatyzacją w administracji. Pierwszy wariant zakłada redukcję 21 etatów, a drugi 26. W obu przypadkach od tych liczb należy jednak odjąć 8 stanowisk gwarantowanych w ZEAS-ach, więc w bardziej optymistycznym planie pracę straci 13 osób. W momencie wyboru przez zarząd opcji mocniejszego zaciskania pasa, zlikwidowanych w rzeczywistości zostanie łącznie 18 etatów. Przy mniejszej redukcji stanowisk pracy powiat każdego roku zaoszczędzi 450 000 zł. Idąc dalej ścieżką zwolnień, w kasie zostanie nawet 600 000 zł. – W tym aspekcie nie mamy jeszcze wyrobionego zdania. Jeżeli dostaniemy od radnych zielone światło na przeprowadzenie restrukturyzacji, będziemy to omawiać ze służbami z Wydziału Edukacji, dyrektorami szkół i na przyszłych posiedzeniach zarządu – mówił starosta Piasny.

powiat etaty

Oszczędności przeznaczone na infrastrukturę

Całość zaoszczędzonej w tej sposób kwoty, według zapewnień, zostanie przez powiat przeznaczona na poprawę infrastruktury szkolnej. Już teraz zlecone zostało wykonanie projektu boisk wielofunkcyjnych, które w przyszłym roku mogłoby powstać przy Zespole Szkół nr 3, a w następnych latach także przy Zespole Szkół nr 1 (2017) oraz przy Zespole Szkół w Wolbromiu (2018). Niewykluczone, że w latach 2017-2018, gdy sytuacja finansowa powiatu poprawi się, podobnych inwestycji będzie więcej. Zarząd powiatu w planach ma również doposażenie szkół, jak i wykonanie najpotrzebniejszych remontów.

Emocjonalna uchwała

– Zdaję sobie sprawę, że jest to bardzo emocjonalna uchwała, rodząca koszty społeczne. Deklaruję, że razem z dyrektorem Wydziału Edukacji Waldemarem Mendakiem podczas rekrutacji do nowego referatu wybierzemy najlepszych fachowców – zaznaczał Paweł Piasny.

Wiadomo także, że jako pierwsi pracę stracą pracownicy posiadający świadczenia emerytalne bądź też przedemerytalne.

– Pewnie zaraz zapytacie dlaczego? Dlatego, że ja ślubowałem całej wspólnocie powiatowej i dlatego w moim interesie jest dbałość o dobro całej wspólnoty. Żadna grupa społeczna nie będzie wyróżniana. Powiat nie jest gminą, która ma dochody własne. Powiat żyje tylko z tego, co nam dadzą i z tego, co zaoszczędzimy. Nie muszę chyba też przypominać, że mamy nad sobą RIO i musimy spłacać kredyty. Mimo wszystkich problemów chcemy się stale rozwijać i robić coś dla społeczności lokalnej – dodał starosta.

Wszelkie plany zawarte w uchwale opiniowały dwie komisje. O ile ta edukacyjna pracująca pod przewodnictwem Roberta Herzyka opowiedziała się za uchwałą (5 głosów za, 1 przeciw), o tyle komisja budżetowa negatywnie zaopiniowała przedmiotowy projekt uchwały (6 głosów przeciw, 4 za). Część radnych, jak choćby Jacek Osuch, Robert Nielaba czy Sławomir Sztaba, dała także wyraz swojej dezaprobaty dla działań zarządu, wynikających ze zbyt późnego informowania radnych o tak istotnych działaniach powiatu i związanych z nimi wyliczeniach.

– Na dzisiaj nie przedstawiliście nam Państwo żadnych standardów dotyczących tej uchwały. Są to tylko dywagacje i luźne propozycje, podobnie jak inne projekty uchwał. Brakuje w nich pokrycia w faktach i standaryzacji. Mam o to do starosty żal – przyznał także Łukasz Kmita, przekornie kontynuując: – Muszę szczerze pogratulować panu staroście Piasnemu. Bo jak można było przekonać Jana Orkisza – człowieka związków zawodowych, człowieka, który walczy o pracownika, żeby przygotować i podpisać się pod uchwałą, według której będzie za chwilę zwalniał ludzi. Panie starosto, ma Pan wielki dar przekonywania, mocne nerwy i mocne serce.

– Nie dostaliśmy żadnej analizy finansowej i społecznej, bowiem Zarząd takiej analizy nie posiada. Jest tylko jedna żółta kartka, której nawet nie mam przed sobą. Mam uchwałę niepodpisaną przez radcę prawnego, nawet nie wiem, kto mi ją tutaj przysłał. Mówimy tylko o oszczędnościach wynikających z likwidacji stanowisk pracy, ale nic nie mówimy o kosztach. Nie rozmawiał Pan z dyrektorami szkół, nie mamy do dyspozycji żadnych konkretnych dokumentów. Idzie Pan tak jak zwykle, na szybko, z własnym widzi mi się, po prostu tragedia – dodał Józef Stach.

Gadali, gadali… i przegłosowali…

Ostatecznie, mimo wielu pretensji i niewiadomych, radni opowiedzieli się… za przyjęciem uchwały. Z 22 głosujących radnych, 14 było za uchwałą, 7 wyraziło swój sprzeciw, a 1 wstrzymał się od głosu. Tym sposobem w najbliższych miesiącach będziemy świadkami poważnej restrukturyzacji w szkolnej administracji, która nie tylko wymusi redukcję etatów, ale także przysporzy starostwu nowy referat i pewnie jeszcze niejednej dyskusji.

A na koniec odpowiedź Jana Orkisza do radnego Kmity.
– Dlaczego jako socjalista dałem się przekonać staroście? Bo jestem człowiekiem odpowiedzialnym i kieruję się dobrem wspólnoty powiatowej. Robimy w końcu to, co inne powiaty zrobiły już 16 lat temu. Subwencja oświatowa Powiatu Olkuskiego wynosi 41 milionów złotych i chcemy, aby jak najwięcej z tej kwoty było przeznaczone na edukację, dla dobra ucznia i nauczyciela. Jako Zarząd robimy wszystko, aby celowo i gospodarnie wydatkować środki publiczne. Tym właśnie przekonał mnie starosta Paweł Piasny. Takie decyzje powinniśmy podjąć już dużo wcześniej, jeśli o jakichkolwiek standardach chcemy rozmawiać – przyznał wicestarosta.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
30 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
wicek
wicek
6 lat temu

[quote name=”lolekt”]w komunikacji miejskiej 3 księgowe obsługują 15 pracowników… można? można[/quote]
O dwie za dużo 😀 😀 😀

TV
TV
6 lat temu

[quote name=”Matylda”] Dawniej dniówka miała 12 godzin i zobaczcie jak wiele wtedy osiągnięto. Rewolucja przemysłowa, powstawały stocznie, huty,lokomotywy, maszyny parowe i dieslowskie, nawet 8-10 letnie dzieci uczyły się szanować pracę w kopalnianych korytarzach. trzeba wrócić do tych chlubnych tradycji.[/quote]
Różne cudaki pisywały już tutaj komentarze, ale odlot tego czegoś, co się nazwało „Matyldą” przekracza normy dopuszczalne nawet na dość osobliwym forum Przeglądu Olkuskiego. Takiego bezsensownego słowotoku dawno nikt nie prezentował.

lolekt
lolekt
6 lat temu

w komunikacji miejskiej 3 księgowe obsługują 15 pracowników… można? można

Piotr Paweł
Piotr Paweł
6 lat temu

kola, czyli rusek jesteś ; czy ty wiesz , gdzie mieszkasz? bo ja w Polsce, a ty widzę, jak Kopacz w TYMKRAJU. Pogratulować; a gó… cie obchodzi, na co kto daje kasę; chcesz dać na putina – daj, ja chcę na tacę i wara!!! twoje to jest? i nie wyzywaj od ciemnoty, bo największa ciemnota to komuna – gomułka miał 4 klasy; ucz sie historii;

Ewa
Ewa
6 lat temu

No super!!! Siódmy punkt sesji Rady Powiatu – oszczędności na etatach w administracji szkół , a ósmy- podwyżka diet i delegacji radnych !!!! To się nazywają oszczędności!!! .

kola
kola
6 lat temu

MOZE ODBIEGNĘ OD TEMATU ALE CZY KTOS Z WAS SIE ZASTANAWIAL DLACZEGO W TYM KRAJU JESZCZE NIE ZOSTAL ZLIKWIDOWANY FUNDUSZ KOSCIELNY?????
NIE MA KASY NA OPLACANIE NAUCZYCIELI ?NA SZKOLY I INNE!!!!

ALE 130 MILIONOW !!!!!!!!ZLOTYCH NA KLER -PASIBRZUCHÓW TO JEST????? ILE W TYM KRAJU BY SIE ZROBILO ZA TA WIELKA KASE?????? BRAK MI SLOW….A LUDZIE IM JEST KASE DAJA NA TACKE-CO ZA CIEMNOTA!!!

pytam
pytam
6 lat temu

Czy w takiej sytuacji lepiej było zlikwidować np. II liceum czy ograniczyć wydatki na administrację i obsługę finansowo – księgową szkół?.

fakt
fakt
6 lat temu

[quote name=”35 lat”]To są skutki transformacji ustrojowej. Zmniejszenie liczby mieszkańców w naszym powiecie prawie o 11 tyś, zmniejszenie ilości uczniów w naszych szkołach średnich z 9500 do 4000.[/quote]
Z faktami trudno dyskutować. Jeżeli w naszym powiecie ubyło 60 % młodzieży w szkołach średnich to redukcja administracji jest przykrą koniecznością a nie chęcią zemsty. Należało by sobie zadać pytanie dlaczego w gminach ubywa mieszkańców.

Tom
Tom
6 lat temu

[quote name=”Pani Sprzątająca”] a póki co to Starosta likwiduje liceum w ekonomiku-co nie było chętnych??? nie pozwala na utworzenie klasy mundurowej w LO 2- też chętnych nie było?? a z jednej osoby chętnej w ZDZ nagle powstaje baardzo duża klasa!!! Takie cuda to tylko w Olkuszu. No ale w ZDZ pracują same olkuskie szychy- radni, dyrektorzy szkół itd. więc trzeba było o nich zadbać. Najlepiej polikwidować etaty administracji i obsługi, nauczycieli kierując się oczywiście oszczędnościami![/quote]
W pierwszej kolejności trzeba nauczyć się czytać. Jeżeli jest Pani osobą właśnie zwalnianą, to niech się Pani nie oburza tutaj. Jasno chyba pisze, że Ekonomik wygrał na tym, że zamknęli im LO. Zamiast w sumie 4 klas, mają 5. Znajomi nauczyciele, którzy tam pracują, potwierdzą ten plus. Druga rzecz to parking. Zabrali betonowy plac, gdzie nikt go nie używał, a dostaną nowe boisko za salą sportową. Najpierw warto zapoznać się z opinią nauczycieli w sprawie ekonomika, a dopiero później pisać bzdury. Pozdrawiam serdecznie 🙂

Pani Sprzątająca
Pani Sprzątająca
6 lat temu

oszczędności…oszczędności…na każdym kroku słychać tylko te słowa…Starosta ciągle powtarza, że kieruje się dobrem powiatu i jego mieszkańców. Osiągnie to niewątpliwie likwidacją kolejnych stanowisk pracy, szkół, zamieniając boiska na parkingi…działanie zarządu powiatu pod chlubnym 😛 przywództwem pana Starosty zupełnie się nie zmieniło w stosunku do poprzedniej kadencji..zamordyzm, cenzura, bufonada a wszystko ma chlubny cel-OSZCZĘDNOŚCI-kto z nich skorzysta? czy rzeczywiście one będą to pokaże czas, a póki co to Starosta likwiduje liceum w ekonomiku-co nie było chętnych??? nie pozwala na utworzenie klasy mundurowej w LO 2- też chętnych nie było?? a z jednej osoby chętnej w ZDZ nagle powstaje baardzo duża klasa!!! Takie cuda to tylko w Olkuszu. No ale w ZDZ pracują same olkuskie szychy- radni, dyrektorzy szkół itd. więc trzeba było o nich zadbać. Najlepiej polikwidować etaty administracji i obsługi, nauczycieli kierując się oczywiście oszczędnościami!

eeee!
eeee!
6 lat temu

[quote name=”theon”]… ma rozpieszczonego kota i nadzieję że się jeszcze zmieni świat 😀 :lol:[/quote]
Taa zmieni się. Jak go szlag trafi.

theon
theon
6 lat temu

… ma rozpieszczonego kota i nadzieję że się jeszcze zmieni świat 😀 😆

Matylda
Matylda
6 lat temu

[quote name=”prawdziwe”]W powiecie olkuskim jest zarejestrowanych ponad 7 tys . bezrobotnych. Czy nad nimi ktoś się lituje ?
Dlaczego pracownik administracji szkoły, w której z roku na rok jest mniej uczniów, ma być szczególnie chroniony i ma mieć zatrudnienie i wynagrodzenie bez względu na jego przydatność? Czy tylko dlatego że za protekcją ma tą pracę ?
Czas na sprawiedliwość społeczną.[/quote]
Popieram. Dlaczego pracownik administracji szkoły, w której z roku na rok jest mniej uczniów, ma być szczególnie chroniony i ma mieć zatrudnienie i wynagrodzenie. należy to rozszerzyć również na inne grupy pracownicze, a w zasadzie na wszystkie. Liczba 7.000 zarejestrowanych to stanowczo za mało. Mogłoby być 25.000 zarejestrowanych a nawet więcej. Przynajmniej wtedy ci co mają pracę pracowali by wydajniej i ofiarniej i nie chorowali by i nie brali urlopów mając świadomość, że za bramą czekają te tysiące zarejestrowanych bezrobotnych. Praca byłaby szanowana i nikt by nie odwalał 8 godzinnej dniówki, a pracowałby dłużej. Dawniej dniówka miała 12 godzin i zobaczcie jak wiele wtedy osiągnięto. Rewolucja przemysłowa, powstawały stocznie, huty,lokomotywy, maszyny parowe i dieslowskie, nawet 8-10 letnie dzieci uczyły się szanować pracę w kopalnianych korytarzach. trzeba wrócić do tych chlubnych tradycji.

theon
theon
6 lat temu

Ciotka Matylda, cała w papilotach … 😀

prawdziwe
prawdziwe
6 lat temu

W powiecie olkuskim jest zarejestrowanych ponad 7 tys . bezrobotnych. Czy nad nimi ktoś się lituje ?
Dlaczego pracownik administracji szkoły, w której z roku na rok jest mniej uczniów, ma być szczególnie chroniony i ma mieć zatrudnienie i wynagrodzenie bez względu na jego przydatność? Czy tylko dlatego że za protekcją ma tą pracę ?
Czas na sprawiedliwość społeczną.

Matylda
Matylda
6 lat temu

Poza tym pracownik powinien wiedzieć za co bierze te jak pani pisze 1500 złotych, a więc koniec z siedzeniem i piciem kawki. Z powodzeniem sam jeden może wykonywać pracę, która dotychczas wykonywało 5 pracowników. Otrzyma za to dodatkowe wynagrodzenie i nie będzie już zarabiał 1500 zł ale 1550 zł, więc zostanie doceniony również finansowo. To w jego interesie jest by nie chorował, więc powinien szanować swoje zdrowie, uprawiać w niedzielę sport wyczynowy, odżywiać się zdrowo nabiałem a nie pochłaniać niezdrowe mięso i wędliny, dietę można wzbogacić ziołami zebranymi w lesie. Oszczędności na zatrudnieniu powinny być natomiast przeznaczone na podwyżki płac dla osób decyzyjnych, bo serce się kraje, kiedy dowiadujemy się jak marnie zarabiają ludzie odpowiedzialni za cały powiat i gminy. Jakieś marne ok. 8 czy 11.000 zł. miesięcznie. To wstyd dla mieszkańców, by ich włodarze zarabiali tak żenująco niskie kwoty. Co można za to kupić? Nie zapominajmy ile nieprzespanych nocy, ile stresowych sytuacji przeżywają ci ludzie. Ile swojego własnego wolnego czasu poświęcają dla dobra nas wszystkich, a jeśli porównać ich wynagrodzenia z wynagrodzeniami np. pismaków, dziennikarzy, prezesów banków i spółek skarbu państwa i prywatnych, to taka sytuacja woła o pomstę do nieba. Dość z taką jawną niesprawiedliwością.

Matylda
Matylda
6 lat temu

[quote name=”kaska”]Czy droga wladza wie jak wyglada praca w administracji szkoly,czy pozastowiony jeden etat w szkole sekretarki wystarczy?Gratuluje osobie ktora nie straci pracy ,wiaze sie to z pewnymi konsekwencjami, koniec z urlopem musi brac jakies doskonale srodki uodparniajace aby nie zachorowac bo kto ja zastapi .gratuluje podjetej uchwaly jest swietna a ta apropo to pracownik administracji szkoly zarabia ok 1500 zl na konto wiec jak to sie ma do pensji urzednikow starostwa ,ktorzy nie zarabiaja takich szmiesznych kwot, ale dla wielu osob zwalnianych sa to jedyne pieniadze do utrzymani rodziny.[/quote]
A co to kogo obchodzi droga pani. Liczy się rachunek ekonomiczny i oszczędności, a nie czy to jedyne środki do życia czy nie. Minęły te czasy gdy kogoś zatrudniano żeby miał za co utrzymywać rodzinę. Dziś płaci się na konkretnie wykonane zadania, które przynoszą określone efekty ekonomiczne, które są najważniejsze. Urlop to przeżytek komunizmu. W normalnych państwach urlop jest bezpłatny, podobnie jak chorobowe. Albo się pracuje albo się choruje. Jak ktoś jest chorowity to nie nadaje się do pracy. Słyszała może pani o darwinizmie społecznym? Tylko taka postawa gwarantuje nam dalszy postęp, a nie litowanie się nad kimkolwiek, które zawsze prowadzi do zapaści. Rządzący powinni być bezwzględni i asertywni.

kaska
kaska
6 lat temu

Czy droga wladza wie jak wyglada praca w administracji szkoly,czy pozastowiony jeden etat w szkole sekretarki wystarczy?Gratuluje osobie ktora nie straci pracy ,wiaze sie to z pewnymi konsekwencjami, koniec z urlopem musi brac jakies doskonale srodki uodparniajace aby nie zachorowac bo kto ja zastapi .gratuluje podjetej uchwaly jest swietna a ta apropo to pracownik administracji szkoly zarabia ok 1500 zl na konto wiec jak to sie ma do pensji urzednikow starostwa ,ktorzy nie zarabiaja takich szmiesznych kwot, ale dla wielu osob zwalnianych sa to jedyne pieniadze do utrzymani rodziny.

Matylda
Matylda
6 lat temu

[quote name=”35 lat”]To są skutki transformacji ustrojowej. Zmniejszenie liczby mieszkańców w naszym powiecie prawie o 11 tyś, zmniejszenie ilości uczniów w naszych szkołach średnich z 9500 do 4000.[/quote]
O nie. To tylko racjonalizacja ilości mieszkańców w powiecie. Wiadomo, że za komuny istniało ukryte bezrobocie i zupełnie niepotrzebne stanowiska pracy, które w normalnie funkcjonującej gospodarce należało zracjonalizować. Podobnie rzecz się ma z ilością mieszkańców powiatu. W normalnie funkcjonującej gospodarce tę nadmierną ilość mieszkańców należało i nadal należy zracjonalizować. Zrobiono to i robi się dalej likwidując nierentowne przedsiębiorstwa i zakłady.Jednak dotychczas uczyniono stanowczo za mało i należy mieć nadzieję, że proces ten będzie nadal kontynuowany, poprzez dalszą likwidację zakładów pracy, jeżeli jeszcze jakieś oprócz sklepów , aptek i knajp istnieją, prywatyzację i odpłatność służby zdrowia oraz szkolnictwa, sprzedaż lasów,podwyższenie wieku emerytalnego nie do 67 a do 85 lat,likwidację rent,likwidację sieci kolejowej i komunikacji miejskiej oraz dalsze ograniczenie zatrudnienia,co pozwoli zrestrukturyzować ilość mieszkańców powiatu do jakichś 15.000-20.000.Wtedy będzie można też zrestrukturyzować sam powiat poprzez jego likwidację.Pozostałych nie potrzebnych mieszkańców zutylizuje się.

35 lat
35 lat
6 lat temu

To są skutki transformacji ustrojowej. Zmniejszenie liczby mieszkańców w naszym powiecie prawie o 11 tyś, zmniejszenie ilości uczniów w naszych szkołach średnich z 9500 do 4000.

Matylda
Matylda
6 lat temu

[quote name=”bolek”]Jeszcze tańszym rozwiązaniem (większe oszczędności) byłby outsourcing usług księgowych każdej ze szkół. Wystarczy podpisać umowę z wyłonionym w przetargu biurem podatkowym i w prosty sposób przekłada się to na redukcję wszystkich 26 etatów.
Dzięki takiemu rozwiązaniu likwidujemy potencjalne zagrożenie mnożenia etatów (dla znajomych) w późniejszym okresie w ZEAS.
idąć dalej tym tropem, można zrobić outsourcing także innych usług np. zarządzanie całym powiatem i zlikwidować tytularne stanowiska :)[/quote]

Bardzo dobry pomysł, z tym, że należy zadbać by firma outsourcingowa była najlepiej z Bogatynii albo ze Szczecina, ostatecznie może być z Suwałk (im dalej tym lepiej) i tam płaciła podatki. W takim przypadku i powiat i jego mieszkańcy odczują tego pozytywne skutki,bo nie ma nic bardziej dla mieszkańców powiatu przyjemniejszego, jak świadomość poczynionych oszczędności, które zostaną przeznaczone na spłacenie kredytów w bankach. Mieszkaniec- patriota powiatowy jest zdolny poświecić dla osiągnięcia tego celu swoje i innych miejsca pracy, perspektywy rozwoju infrastruktury powiatowej oraz przyszłość swoją i najbliższych. Istnienie powiatu wymaga poświeceń i chyba każdy to rozumie. Bo gdzie ci, których stać na samochody i budowę domów mogliby je rejestrować i uzyskiwać zezwolenia na budowę?

bolek
bolek
6 lat temu

Jeszcze tańszym rozwiązaniem (większe oszczędności) byłby outsourcing usług księgowych każdej ze szkół. Wystarczy podpisać umowę z wyłonionym w przetargu biurem podatkowym i w prosty sposób przekłada się to na redukcję wszystkich 26 etatów.
Dzięki takiemu rozwiązaniu likwidujemy potencjalne zagrożenie mnożenia etatów (dla znajomych) w późniejszym okresie w ZEAS.
idąć dalej tym tropem, można zrobić outsourcing także innych usług np. zarządzanie całym powiatem i zlikwidować tytularne stanowiska 🙂

hubert
hubert
6 lat temu

Z jednej strony zwolnienia i oszczędności z drugiej: jaki jest sens prowadzenia jednej klasy w szkole Skałka w Bukownie? Nie można było kontynuować procesu edukacji w Zespole Szkół nr 4 w Olkuszu ? Gdzie tu sens, gdzie tu logika?

Herman
Herman
6 lat temu

To bardzo dobra wiadomość. Powiat oczywiście powinien przyjąć wariant likwidacji 26 a nie 21 etatów i poszukać możliwości jeszcze większej redukcji zatrudnienia nikomu nie potrzebnych pracowników, nie tylko w szkolnictwie ale wszędzie gdzie tylko jest to możliwe. Niewątpliwie poprawi to sytuację na rynku pracy w powiecie i przyczyni się do rozwoju powiatu oraz jego atrakcyjności. Jedyne co mnie niepokoi to zapowiedź że zaoszczędzone w ten sposób zostaną przeznaczone na rozwój infrastruktury szkolnictwa powiatowego, choć co prawda dalej w artykule pisze, że zostaną przeznaczone na spłatę kredytów zaciągniętych przez powiat w bankach. To jakaś niekonsekwencja i co jest prawdą? Mam nadzieję, że raczej spłata kredytów bankowych. I słusznie bo kredyty należy spłacać co do grosza i jeśli wymaga to zwalniania pracowników, to nie należy się wahać. Powiat stosuje właściwą gradację potrzeb, a ludzie może jeśli nie zaraz to za 10-20 lat na pewno znajdą sobie jakąś pracę,jeśli nie w powiecie to może gdzieś poza nim. A jeśli wyjadą to zmniejszy się populacja powiatu a więc i potrzeby w dziedzinie szkolnictwa i będzie możliwe poczynienie dalszych oszczędności np. poprzez likwidację kolejnych szkół ze względu na zniżkowe trendy demograficzne, bo przecież wiadomo, że gdzie nie ma pracy to nie ma i dzieci. I o to właśnie chodzi.

Ernest
Ernest
6 lat temu

Zatrudnianie dodatkowych wysoko płatnych urzędników, to krok w dobrym kierunku mając na uwadze szybkie wydanie pieniędzy publicznych. Tylko jak się to ma do uzyskiwanych efektów ekonomicznych. Już niedługo utrzymanie tej całej administracji – na każdym szczeblu zniszczy naszą gospodarkę.
Ale każdy włodarz, radny, ma swoich pociotków, którym się nie chce pracować fizycznie, zresztą tej pracy też na rynku nie ma.

theon
theon
6 lat temu

Mniej etatów w sferze publicznej to zawsze dobra wiadomość

lizus
lizus
6 lat temu

[quote name=”fakt”]w Gminie Olkusz prawie 30 szkół i przedszkoli obsługuje 14 osób zatrudnionych w ZEAS ie.
W powiecie Olkuskim w 10 placówkach oświaty jest zatrudnionych 43 osoby na stanowiskach administracyjno księgowych.[/quote]
A ja naliczyłem 18 w tym 2 społeczne??????

fakt
fakt
6 lat temu

w Gminie Olkusz prawie 30 szkół i przedszkoli obsługuje 14 osób zatrudnionych w ZEAS ie.
W powiecie Olkuskim w 10 placówkach oświaty jest zatrudnionych 43 osoby na stanowiskach administracyjno księgowych.

gospodarny
gospodarny
6 lat temu

Jeżeli na tej reorganizacji rocznie można zaoszczędzić ok. 500.000 zł, to gdyby taką organizację obsługi szkół zastosowano od początku istnienia powiatu czyli 16 lat temu to na poprawę infrastruktury w szkołach można było wygospodarować ok. 8 mln zł. Panie starosto i wicestarosto brawo za gospodarny samorząd.

olkuszanin 111
olkuszanin 111
6 lat temu

„Muszę szczerze pogratulować panu staroście Piasnemu. Bo jak można było przekonać Jana Orkisza – człowieka związków zawodowych” he he he jak to jak albo zrobisz ci ci każe albo cię odwołam, a członkowie zarządu może opowiedzą jak wygladają (za)rządy pod przewodnictwem Starosty