Artykuł sponsorowany

Monotonia? Brak zrozumienia ze strony szefa? Coraz mniejsza motywacja? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco – zastanów się nad zmianą pracy. Czasy, gdy od początku swojej kariery zawodowej aż do emerytury związani byliśmy z jednym pracodawcą, dawno już minęły. Dziś poszukiwanie nowych wyzwań zawodowych stało się codziennością.

Pod tą nazwą kryje się prosta zasada – zmieniaj zatrudnienie płynnie, od razu przechodząc do nowego pracodawcy. Nie zawsze o tym pamiętamy, szczególnie gdy sytuacja w aktualnej firmie jest trudna, atmosfera nieprzyjazna, a konflikty w zespole są na porządku dziennym. Raptowna decyzja o zwolnieniu może mieć długofalowe skutki, które dotkną nie tylko ciebie, ale także twoją rodzinę. Jak temu zaradzić? Najprostszym rozwiązaniem jest poszukiwanie nowego zajęcia, kiedy jeszcze pracujesz w dotychczasowej firmie.

Jeśli spotkasz ofertę spełniającą twoje oczekiwania – złóż aplikację i weź udział w rekrutacji. Wypowiedzenie złóż dopiero w chwili, gdy twoja kandydatura zyska aprobatę nowego pracodawcy i otrzymasz wiążącą propozycję zatrudnienia. Ogłoszenia firm poszukujących pracowników z łatwością znajdziesz na branżowych portalach, gdzie możesz dowolnie filtrować zamieszczone oferty np. https://www.aplikuj.pl/praca/krakow.

A może rzucić wszystko i zmienić branżę?

Zmiana dotychczasowego życia zawodowego o 180 stopni jest jak najbardziej możliwa. Przemyśl, co cię interesuje, co chciałbyś robić w przyszłości, jaki zawód mógłby dać ci ogromną satysfakcję i aplikuj! W tym przypadku nie ma limitu wieku – na naukę przecież nigdy nie jest za późno. Coraz więcej pracodawców stawia na osoby, które dopiero u nich będą zdobywać swoje doświadczenie w konkretnej branży. Oferują liczne szkolenia, kursy czy nawet studia podyplomowe. Warto skorzystać z tej możliwości.

Pamiętaj jedynie, aby decyzję o zmianie zawodu podjąć świadomie. Zweryfikuj, co na temat pracy w danej branży mówią osoby doświadczone, a także, jak wygląda kwestia przyszłych zarobków. Sprawdzonym rozwiązaniem jest porównanie swoich oczekiwań z rzeczywistością, w czym pomocny jest internet. Znajdź branżowe portale, fora dyskusyjne czy strony zajmujące się konkretną tematyką, aby dowiedzieć się jak najwięcej o swoim wymarzonym zajęciu, z którym chcesz związać swoje życie zawodowe.

Otwartość i szczerość

Strategia mówienia prawdy podczas rozmowy kwalifikacyjnej wydaje się oczywista, jednak nie zawsze kandydaci z niej korzystają. Zapytany o przyczyny zmiany pracy odpowiedz zgodnie z rzeczywistością, dlaczego chcesz podjąć się nowych wyzwań. Nie obawiaj się pytać o wszystko, co cię nurtuje w związku z nowym zatrudnieniem – im więcej wiesz, tym bardziej świadomie możesz podjąć decyzję o skorzystaniu lub nie z oferty.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej ważnym aspektem będzie również twój wygląd. Znalazłeś ciekawą ofertę pracy w Krakowie? Zobacz, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną. Unikaj odważnych stylizacji, krzykliwych kolorów czy niedokładnie wyprasowanych ubrań. Wrażenie estetyczne ma ogromne znaczenie, dlatego też warto poświęcić nieco więcej uwagi własnej garderobie i schludnemu outfitowi, o czym powinien pamiętać każdy, niezależnie w jakim zawodzie chce podjąć zatrudnienie.

Planując zmianę pracy, przemyśl dokładnie, jak to zrobić, aby uniknąć przykrych konsekwencji pochopnych decyzji. Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad, które znacznie ułatwią zrobienie pierwszego kroku w kierunku kariery zawodowej, o której od zawsze marzysz.