The girl patient is lying in the tomograph and waiting for a scan. Three doctors from the exam room look at the pictures.

ARTYKUŁ PARTNERA

Tomografia komputerowa to nowoczesne badanie umożliwiające dokładną ocenę stanu narządów wewnętrznych, kości i tkanek. Jest bezinwazyjne i bezbolesne. Zobacz, kiedy warto je wykonać i gdzie można zrobić to szybko.

Na czym polega tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa to, w dużym uproszczeniu, trójwymiarowe badanie RTG. Wykorzystuje to samo promieniowanie, a aparat robi nie jedno, ale serię zdjęć, które w późniejszym etapie składane są w trójwymiarowy obraz. To badanie jest zdecydowanie dokładniejsze, pozwala lepiej ocenić stan narządów wewnętrznych, tkanek i kości.

Ponieważ tomografia komputerowa wykorzystuje promieniowanie RTG, które w dużych dawkach jest szkodliwe, nie można jej wykonać bez skierowania od lekarza, nawet jeśli zdecydujemy się za badanie zapłacić.

Kiedy warto wykonać tomografię komputerową

Badanie tomografem komputerowym wykonuje się w celu zdiagnozowania lub wykluczenia zmian o charakterze nowotworowym, oceny urazów i przemieszczeń kości po wypadkach komunikacyjnych, przy monitorowaniu postępów choroby i efektów leczenia, w celu poszerzenia diagnostyki przedoperacyjnej.

Lekarz prowadzący może zlecić wykonanie tomografii, jeśli inne metody diagnostyczne nie dały jednoznacznej odpowiedzi. Tomografem można przebadać np. głowę (pomocne przy diagnostyce schorzeń neurologicznych), jamę brzuszną, stawy, kręgosłup, serce, kości.

Gdzie można wykonać tomografię komputerową

Tomografia komputerowa jest specjalistycznym badaniem, nieodstępnym we wszystkich placówkach medycznych. Wynika to z faktu, że tomograf jest urządzeniem drogim, dlatego znajduje się tylko w niektórych przychodniach i szpitalach. Z tego też powodu na badanie trzeba nieraz długo czekać, zwłaszcza jeśli chcemy je wykonać w ramach NFZ.

Osoby, które nie chcą lub nie mogą czekać i wolą zapłacić za badanie, mają taką możliwość. Wystarczy skorzystać ze strony internetowej https://badania.znanylekarz.pl/tomografia-komputerowa/krakow i za pomocą intuicyjnej wyszukiwarki znaleźć placówkę najbliżej swojego miejsca zamieszkania lub taką, w której można zrobić to badanie najszybciej. Za pomocą wspomnianej strony internetowej można też porównać ceny (mogą się różnić nawet o kilkaset złotych, więc warto to zrobić) i od razu zarezerwować termin.

Jak wygląda badanie tomografem komputerowym

Badanie tomografem komputerowym jest bezbolesne i bezinwazyjne. Pacjent kładzie się na ruchomym stole, który jest wprowadzany w głąb tomografu i jego zadaniem jest pozostanie w bezruchu przez cały czas badania. W razie potrzeby może się kontaktować z lekarzem wykonującym badanie za pomocą interkomu.

Do badania nie trzeba się rozbierać, jednakże zaleca się założenie ubrań bez metalowych elementów: suwaków, sprzączek, guzików, zatrzasków. Ich obecność na obrazie mogłaby wprowadzić w błąd lekarza interpretującego wynik badania. Jeśli pacjent będzie miał na sobie jakąkolwiek biżuterię, zegarek, aparat słuchowy, pasek itp., lekarz poprosi o zdjęcie tych przedmiotów na czas badania.

Tomografia komputerowa – wskazania po badaniu

Tomografia komputerowa jest badaniem, które nie jest obarczone ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Bezpośrednio po badaniu pacjent może wrócić do swoich obowiązków. Nie ma przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Nie jest też wymagana opieka osoby trzeciej. Jedynie osoby, które na co dzień mają problemy z poruszaniem się, powinny przyjść do placówki medycznej z opiekunem.

Pacjenci, którym w trakcie badania podano tzw. kontrast, powinni pozostać w placówce na godzinnej obserwacji. Ma ona na celu wykluczenie pojawienia się reakcji alergicznej na podany środek kontrastujący.

Zdjęcie: istockphoto.com