Powiat

Nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych – to najczęściej zgłaszane przypadki na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w minionym roku. Jak informuje olkuska policja, platforma funkcjonująca od pięciu lat nadal cieszy się w naszym powiecie sporym zainteresowaniem.

KMZB służy do zgłaszania zagrożeń w konkretnych miejscach. Wystarczy wejść na stronę Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać rodzaj zdarzenia. Aktualnie do wyboru są 23 kategorie: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, niewłaściwa infrastruktura drogowa, grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją, zła organizacja ruchu drogowego, dzikie wysypiska śmieci, poruszanie się po terenach leśnych quadami, akty wandalizmu, nielegalne rajdy samochodowe, niszczenie zieleni, używanie środków odurzających, wałęsające się bezpańskie psy, wypalanie traw, miejsca niebezpieczniej działalności rozrywkowej, nielegalna wycinka drzew, znęcanie się nad zwierzętami, osoba bezdomna wymagająca pomocy, żebractwo, miejsca niebezpieczne na wodach, niestrzeżone przejście przez tory, niestrzeżony przejazd kolejowy, zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych.

Każde zgłoszenie jest sprawdzane przez policjantów. -W Komendzie Powiatowej Policji w Olkuszu do obsługi zdarzeń kryminalnych i związanych z ruchem drogowym wyznaczono koordynatorów, którzy na bieżąco monitorują zagrożenia nanoszone na mapę.  W ten sposób Policja dostosowuje zarządzanie patrolami na ulicach do bieżących potrzeb – mówi oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu podkom. Katarzyna Matras.

Jak informuje policja, przez ostatnich 12 miesięcy, internauci korzystali z KMZB aż 1582 razy – policjanci potwierdzili 720 sygnałów (51,8 %) zgłoszonych przez internautów, z czego 442 zagrożenia zostały wyeliminowane. Do najczęściej zgłaszanych zdarzeń należą: nieprawidłowe parkowanie (444), przekraczanie dozwolonej prędkości (421),  spożywanie alkoholu w miejscach publicznych (230), niewłaściwa infrastruktura drogowa (108) oraz grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją (82). Z kolei do najrzadziej zgłaszanych, pojedynczych przypadków należą: zdarzenia drogowe z z udziałem zwierząt leśnych, niestrzeżone przejście przez tory, niebezpieczne miejsca na terenach wodnych.

Policja przypomina, że KMZB nie służy zgłaszaniu przypadków wymagających natychmiastowej interwencji. Wówczas należy zadzwonić pod nr 112 lub 997.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o