basenz

Coraz bardziej maleją szanse na to, by mieszkańcy Wolbromia mogli skorzystać z lokalnego basenu w nadchodzącym sezonie letnim. 16 marca br. ukazały się dwa ogłoszenia o unieważnianiu postępowań przetargowych na dwa zadania: projekt i modernizację basenu odkrytego oraz przebudowę, rozbudowę i nadbudowę budynku basenu krytego. To już kolejne nieudane podejścia do remontu wolbromskiego kąpieliska, spowodowane zbyt wysokimi cenami złożonych ofert.

Trzeci raz z rzędu nie udało się wyłonić wykonawcy w ogłoszonym ponownie miesiąc temu przetargu na modernizację kąpieliska odkrytego, które chciano oddać do użytku jeszcze w czerwcu tego roku. Kwota, jaką władze gminy mają zamiar przeznaczyć na projekt i wykonanie prac remontowych, znów okazała się znacznie niższa niż najniższa złożona oferta. Do unieważnionego kolejny raz postępowania o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na „Modernizację kąpieliska miejskiego w Wolbromiu – projektuj i buduj” wpłynęły tym razem 3 oferty – wszystkie stanowczo za drogie dla gminy, która zaplanowała w budżecie na ten cel 1 383 750 zł brutto. Najtańsza oferta, złożona przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego KARTEL z Jędrzejowa opiewała na kwotę 3 576 000, czyli blisko dwukrotnie więcej, natomiast oferta najdroższa wiązałaby się z wydatkiem aż 4 169 700 zł brutto.

W styczniu br, po ogłoszeniu przetargu na drugą, znacznie droższą część modernizacji wolbromskiego basenu, czyli przebudowę, rozbudowę, nadbudowę budynku basenu krytego burmistrz Adam Zielnik informował opinię publiczną, że: “po raz pierwszy od chwili powstania, czyli 4 dekad kryty basen będzie ten sam, ale nie taki sam i to w każdym calu. Zmieni się nie do poznania i będzie służył wszystkim mieszkańcom MiG Wolbrom przez kolejne dekady”. Dodał również, że – “przynajmniej na razie” – inwestycja będzie finansowana z budżetu, ale będą prowadzone działania skierowane na pozyskanie na nią środków zewnętrznych. “Oczywiście aplikujemy gdzie się da. Uda się – super. Nie uda się – poradzimy sobie. Jestem przygotowany. Jak zwykle” – pisał burmistrz.

Założono, że modernizacja budynku basenu krytego zakończy się do końca listopada 2019 r. Ponieważ jednak cena jedynej oferty złożonej do tego, ogłoszonego pod koniec ubiegłego roku przetargu znów znacznie przekroczyła kwotę, jaką gmina chciała przeznaczyć na realizację zamówienia, tj. 11.369.399,68 zł brutto, również i to postępowanie zostało unieważnione, a zamawiający poinformował, że nie może zwiększyć tej kwoty do ceny najkorzystniejszej oferty czyli do 17.876.000 zł brutto.

Zapewne wkrótce można spodziewać się kolejnych ogłoszeń o przetargach na modernizację basenu w Wolbromiu, choć ich efekt może być przewidywalny. Niestety, praktyka pokazuje, że coraz więcej ogłaszanych ostatnio przez samorządy postępowań przetargowych kończy się unieważnieniem. Wykonawcy tłumaczą, że zakładane w kosztorysach inwestorskich kwoty są niedoszacowane.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
wujek
wujek
6 lat temu

[quote name=”wujek”]Na odkryty basen jest dotacja.
Czy jest ryzyko że przepadnie?[/quote]
Co masz na myśli?

theon
theon
6 lat temu

ładna ta działka, na której były dawniej baseny 🙂

wujek
wujek
6 lat temu

Na odkryty basen jest dotacja.
Czy jest ryzyko że przepadnie?

tom
tom
6 lat temu

[quote name=”rachuneczek”]Ciekawi mnie w jaki sposób gmina dokonała wyceny
i skąd wartość
jaką gmina chciała przeznaczyć na realizację zamówienia, tj. 11.369.399,68 zł brutto,?
Przypomina się wartość samochodu:
jak idziesz do skarbówki to jest o wiele więcej warty/ bo od tej wartości płacisz podatek/
niż u ubezpieczyciela,
który wypłaca wartość szkody[/quote]
No właśnie. Skąd taka suma?
Dokładnie co do grosza.
Nie 11.400.000 czy 11.350.000 tylko tyle.
Ale pewnie się nie znam.

tom
tom
6 lat temu

W Miechowie jest ładny basen. Budowa od podstaw. Kosztował ok. 18 mln. Wiec takie sa ceny.
Lepiej żeby się którejś pięknej nocy zawalił. Mniejszy koszt rozbiórki. A tak poważnie to dlaczego tylko będą tylko trzy stanowiska do pływania.
Zostawić osiem jak było. Powiekszyc w strone lasu budynek. Jaki problem dogadać się z nadleśnictwem i wykupić pas lasu o szerokości kilku metrów. Będą dwie niecki. Pływacka i rekreacyjna. Obie połączone. Da się to zrobić. niech remont trwa trzy-cztery lata, ale będzie porządnie. Co roku kilka milionow może się wygospodaruje
A dotacje? Na basen tez można dostać. Wiele gmin dostało. Trzeba tylko napisać dobry projekt.
Może lepiej te 11 baniek przeznaczyć na oczyszczalnie. Brakuje 13 mln. Dostali trzynaście, więc jeszcze dwa.
A rewitalizacja ZS po Lasem. Mało punktów w ocenie merytorycznej i lista rezerwowa. A inne Gminy dostały prawie max..
np. Charsznica, albo kilka projektów dostało dofinansowanie.

z
z
6 lat temu

jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o to samo 🙂

zzzzzzzzzzzzz
zzzzzzzzzzzzz
6 lat temu

Nie wiem o co chodzi z tym basenem? 😡

Czy nie można było po prostu wyburzyć ten relikt przeszłości? Uparł się ten Zielnik na tego dziada a zapowiada się wtopa. Nie rozumiem.

rachuneczek
rachuneczek
6 lat temu

Ciekawi mnie w jaki sposób gmina dokonała wyceny
i skąd wartość
jaką gmina chciała przeznaczyć na realizację zamówienia, tj. 11.369.399,68 zł brutto,?
Przypomina się wartość samochodu:
jak idziesz do skarbówki to jest o wiele więcej warty/ bo od tej wartości płacisz podatek/
niż u ubezpieczyciela,
który wypłaca wartość szkody

Ernest
Ernest
6 lat temu

Należałoby uczciwie zapytać, czy zamawiający chce wyłonić wykonawcę do wykonania prac, czy po prostu doprowadzić do zlecenia robót z wolnej ręki wykonawcy najbardziej solidnemu, rzetelnemu, wiarygodnemu, znanemu i który wykona prace poniżej swoich kosztów. Drugą alternatywą, przy takich różnicach cenowych między szacunkiem zamawiającego wykonanym z należytą starannością a ofertami wykonawców jest robienie pozorów i udawanie chęci wykonania przedmiotu umowy. Tylko kto wykonawcom zapłaci za dwukrotne przygotowanie ofert?