pałacyk dietlów

Dworek Dietla, termomodernizacja bloków, kompleksowe wsparcie osób niepełnosprawnych, remont Domu Kultury – to tylko nieliczne z zadań, które widnieją w kluczewskim Gminnym Programie Rewitalizacji. Wykaz został zaakceptowany przez władze województwa. Samorząd oraz pozostali autorzy projektów mogą się więc ubiegać o unijne wsparcie na realizację swoich planów.

Na liście projektów znajduje się do dawna zapowiadana inwestycja – adaptacja Dworku Dietla do nowych funkcji społecznych. Pod hasłem tym kryje się gruntowna modernizacja budynku, który w przyszłości ma pełnić funkcję Centrum Aktywności Społeczno – Gospodarczej. Obiekt ma być miejscem spotkań organizacji pozarządowych oraz różnego rodzaju grup społecznych, jak również organizacji wystaw czy wernisaży. W Dworku ma powstać również sala konferencyjna, stała wystawa prezentująca historię obiektu. 

Rewitalizacyjnym zamierzeniem gminy jest modernizacja i rozbudowa Domu Kultury „Papiernik”. Budynek zostanie poddany kompleksowej termomodernizacji. Czeka go również m. in. remont dachu, wymiana okien i drzwi, remont elewacji, zagospodarowanie nieużywanych piwnic, wyposażenie w nowoczesne systemy elektroakustyczne oraz oświetlenie sceniczne. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Obydwa projekty zostały już zgłoszone do konkursów ogłaszanych przez województwo małopolskie w ramach programów rewitalizacyjnych.

Wśród gminnych projektów są również: budowa świetlicy wiejskiej z wyposażeniem oraz placu zabaw wraz z zagospodarowaniem terenu w Zalesiu Golczowskim, modernizacja mieszkań komunalnych (m. in.: termoizolacja ścian, wymiana i termoizolacja dachów, renowacja klatek schodowych, remont kominów,wymianę okien) w Zalesiu Golczowskim i Jaroszowcu. Kolejnym przedsięwzięciem jest renowacja terenu rekreacyjnego wokół stawów Pilny i Jeziorko, czyli oczyszczenie zbiorników, modernizację urządzeń melioracyjnych, uporządkowanie terenów zielonych i rozbudowę infrastruktury drogowej.

Rewitalizacja to nie tylko inwestycje. Stąd na liście są projekty dotyczące: zajęć pozalekcyjnych i doposażenia pracowni w szkołach na terenie gminy (na co już pozyskano dofinansowanie), poszerzenia oferty domów kultury w Kluczach i Jaroszowcu, zwiększenia liczby miejsc w Klubie Dziecięcym „Leśne Skrzaty” w Jaroszowcu, aktywizacji osób bezrobotnych.

Projekty do Gminnego Projektu Rewitalizacji mogły też zgłaszać różne instytucje czy firmy. Dzięki temu nie tylko samorządy mogą starać się o unijne dotacje.
W GPR-ze widnieją dwa projekty Olkuskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Pierwszy z nich zakłada modernizację 17 bloków (przy ul. XXX-lecia PRL nr 1, 5, 7, 8, 8a, 9, 10, 11, 12, 14; przy ul. Kolejowej nr 3, 4, 5, 6, w Jaroszowcu, oraz przy ul. Leśnej nr 2, 37, 38 w Jaroszowcu). Zakres zadań obejmuje m.in. : termomodernizację wspólnych części budynków, modernizację instalacji CO, CWU, elektrycznej i gazowej, stworzenie systemu monitoringu. Przy tych samych blokach w ramach drugiego projektu OSM ma zamiar zmodernizować tereny zielone, place zabaw, drogi i parkingi.

Kolejnym przedsięwzięciem wpisanym do GPR-u, autorstwa Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Wolbromiu, jest stworzenie Centrum Wsparcia i Terapii Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Kluczach. Placówka ma funkcjonować w budynku po Zespole Szkół. Do jej głównych zadań zaliczono przede wszystkim: kompleksowe działania lecznice, terapeutyczne, rehabilitacyjne czy diagnostyczne; dzienną opiekę i zajęcia osób niepełnosprawnych, które ukończyły naukę; zorganizowanie mieszkań dla osób niepełnosprawnych oraz psychologiczne i prawne wsparcie dla ich rodzin i opiekunów. W tym celu niezbędna jest modernizacja obiektu i jego otoczenia (montaż wind, przebudowa głównego wejścia, schodów i budowa pochylni, powstanie ogrodu multisensorycznego oraz elementów małej architektury). Mieszkania zaplanowano na pierwszym pietrze, a część administracyjną, pracownie terapeutyczne czy sale wielofunkcyjne na parterze. W piwnicach będzie się znajdowało zaplecze gastronomiczne, a także sale terapeutyczne oraz zaplecze higieniczno – sanitarne, socjalne i techniczne.

Pomysłem firmy Aldan jest uruchomienie turystycznej drezyny na około sześciokilometrowym odcinku na terenie Jaroszowca i Klucz – Osady, przy wykorzystaniu istniejącej bocznicy kolejowej. Przedsiębiorcy z branży turystycznej mogliby włączyć się w realizację projektu np. przez uruchomienie przy trasie wypożyczalni rowerów czy sprzętu do nordic walkingu.

Do realizacji poszczególnych projektów, o ile uzyskają unijne dotacje, z pewnością będziemy powracać na naszych łamach.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Klucze
Klucze
7 lat temu

Hura optymizm i piękne obietnice były przed wyborami. Co to miało nie być !
Potem był długi sen.
Kadencja się kończy, to zaczynają się nowe hasła wyborcze.
Wpierw to rozliczymy, co zostało zrobione.
Zdałeś egzamin ? Będziesz nadal.
Nie ? No to wypad !

Pustynna Burza
Pustynna Burza
7 lat temu

Oj Bieniu, żeby tak łatwo dworek oddać znajomym… Ty chyba czujesz, że to będzie ostatnia kadencja i dlatego tak się spieszysz.