W ciągu kilku najbliższych tygodni okaże się, jakie losy czekają dwie olkuskie placówki: Gimnazjum nr 2 i Zespół Szkół Specjalnych. Pierwsza z tych szkół może zostać zlikwidowana i przeniesiona do Gimnazjum nr 1, druga natomiast – zmienić adres. Prawdopodobnie w kwietniu miejscy radni będą głosować uchwałę dotyczącą przyszłości „Dwójki”. Od tego zależy zmiana siedziby ZSS, który na dzień dzisiejszy planuje się przenieść do II Liceum Ogólnokształcącego. Rodzice uczniów obydwu placówek bacznie patrzą władzy na ręce i nie ustają w walce o miejsca edukacji ich dzieci.

„ Z Gimnazjum nr 2 gracie, ze stołków pospadacie”
Na ostatniej sesji rady miejskiej pojawiła się liczna grupa osób związanych z Gimnazjum nr 2. Rodzice i uczniowie są rozgoryczeni postawą władz miasta, które ostatnio sprzeciwiły się propozycji dyrekcji, by szkoła była dalej prowadzona jako placówka społeczna. Takie wyjście, jeśli już nie można pozostawić szkoły w obecnym kształcie, wydawało im się najrozsądniejsze. Właśnie dlatego – jak tłumaczyli niektórzy – nie protestowano, gdy radni jeszcze w ubiegłym roku podejmowali uchwałę intencyjną o zamiarze likwidacji placówki. To była jedyna droga, by od września uczniowie kontynuowali naukę w szkole społecznej.

„Z Gimnazjum nr 2 gracie, ze stołków pospadacie” – taki transparent wzbudził skrajne emocje u niektórych radnych. Dyskusja na temat obecności transparentu na sali, czy też odpowiedniego czasu na sesji, kiedy rodzice będą mogli zabrać głos, nie zniechęciła ich do kilkugodzinnego czekania, by móc władzom miasta przedstawić swoje stanowisko w kwestii przyszłości Gimnazjum nr 2.

W liście otwartym, wystosowanym przez rodziców uczniów Gimnazjum nr 2, Szkoły Podstawowej nr 10, II Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Witeradowie, podkreślono, że od roku szkolnego 2015/2016 liczba zarówno gimnazjalistów, jak i uczniów w szkołach podstawowych zacznie rosnąć. – Podpierając się danymi ze strony Urzędu Miasta łatwo można wyliczyć, że w szkole, która po likwidacji Gimnazjum nr 2 przejmie nasze dzieci, liczba uczniów za trzy lata wyniesie ponad 400 uczniów, a za pięć prawie 700. W połączeniu z dziećmi w szkole podstawowej znajdującej się w tym samym budynku da liczbę ponad 1300 uczniów w jednej szkole. Czy władze miasta chcą przepełnić szkołę i doprowadzić do systemu nauki na dwie zmiany jak było to w latach 80-tych? – pytają rodzice.

Autorzy listu wskazali też władzom miasta rozwiązanie problemu z demografią. – W 2010 roku Rada Miasta uchwaliła obwody dla szkół gimnazjalnych. Już wtedy Gimnazjum nr 2 zostało potraktowane po macoszemu, patrząc na liczbę mieszkańców w obwodach: Gimnazjum nr 1 obejmuje ponad 18 tys. mieszkańców naszego miasta, gdzie obwód Gimnazjum nr 2 to niecałe 6 tys. (dane ze strony UM). Dlatego proponujemy, by  Rada Miasta złożyła wniosek o wprowadzenie zmian do Uchwały o określeniu obwodów dla szkół gimnazjalnych i po konsultacji ze społeczeństwem przyjęła ich nowy, zrównoważony podział – podnosili rodzice w liście otwartym do burmistrza i radnych.

Rodzice podkreślili również, że nie interesują ich kwestie własnościowe budynku przy Żeromskiego, który stanowi współwłasność gminy i powiatu. – Prosimy określić, jakie plany po likwidacji szkoły ma Urząd Miasta, co do budynku na Żeromskiego. Docierają do nas bowiem przeróżne, sprzeczne informacje na ten temat, więc stanowisko władz powinno być w tej kwestii wyczerpujące i jednoznaczne. Jeśli budynek ten miastu ma przynieś milionowe zyski, a społeczeństwu nowe dobrze płatne miejsca pracy – kwestia jest otwarta. Jeśli jednak ma dostać się w ręce prywatne i ktoś ma na tym budynku zarabiać, nie zgadzamy się z takimi decyzjami. Pozostają także koszty adaptacji budynku dla planowanego przeniesienia do szkoły przy Żeromskiego szkoły specjalnej. Czy te koszty nie będą większe od oszczędności? – pytają rodzice.

Rozpoczynamy konsultacje
Rodzice przyszli upomnieć się o konsultacje społeczne, obiecywane na wcześniejszych spotkaniach z władzami miasta. Stosowny wniosek został skierowany do burmistrza. – Chcielibyśmy jako rodzice i mieszkańcy Olkusza, a także Pana wyborcy dowiedzieć się, jakie są powody likwidacji szkoły, ale również przedstawić swoje poglądy. Interesuje nas, jakie będą następstwa i zagrożenia wynikające z likwidacji tej placówki oraz jak zostaną rozwiązane kwestie zapewnienia odpowiednich warunków dalszej edukacji dla naszych dzieci. Jesteśmy zaniepokojeni krótkowzrocznością władz, która w najbliższym czasie doprowadzi do przepełnienia szkoły powstałej z połączenia likwidowanej placówki z drugą wskazaną przez UM szkołą. Konsekwencją tego może być pogorszenie warunków oraz jakości edukacji w tej placówce. Celem konsultacji jest także zainteresowanie powyższymi problemami pozostałych mieszkańców Olkusza, gdyż uważamy, że przepływ informacji pomiędzy władzami miasta a mieszkańcami jest niewystarczający i bardzo wiele informacji nie dociera do zainteresowanych – uważają rodzice.

Burmistrz podtrzymuje swoje stanowisko, które wyraził na grudniowym spotkaniu w Gimnazjum nr 2.  – Konsultacje społeczne zostaną przeprowadzone na dwóch spotkaniach: 28 lutego i 14 marca. Naturalnie przed upływem tego terminu nie będę przedkładał Radzie Miejskiej projektu uchwały dotyczącej dalszych losów Gimnazjum nr 2, która powinna być konsekwencją rozpoczętej procedury. Uważam, że z demograficznego i ekonomicznego punktu widzenia, najlepszym rozwiązaniem będzie przeniesie Gimnazjum nr 2 do Gimnazjum nr 1. To stanowisko zgodne z treścią przyjętej uchwały intencyjnej – mówi burmistrz Dariusz Rzepka.

ZSS zmieni adres na Żeromskiego?
Rodzice uczniów ZSS i nauczyciele chcą nowej siedziby, bo od ponad 25 lat ciągle korzystają z wynajmowanych pomieszczeń. To utrudnia placówce staranie się o różnego rodzaju dofinansowania, gdzie wymagana jest własna siedziba.

Starosta przedstawił nauczycielom i rodzicom uczniów ZSS propozycje nowej lokalizacji. – Jeśli uchwała intencyjna o zamiarze likwidacji Gimnazjum nr 2 stanie się uchwała właściwą, przeniesiemy szkołę specjalną do dwóch kondygnacji w budynku, gdzie obecnie mieści się II LO. Prowadzimy rozmowy z architektem, by dostosować tam sale do potrzeb ZSS. Chcemy, by warunki były nie gorsze niż te, które są w szkole przy ul. Kochanowskiego. Będzie wszystko oprócz windy, której nie da się tam zamontować. Jeśli tak się stanie, liceum częściowo przeniesie się do sal po gimnazjum. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom rodziców dzieci z ZSS, by nareszcie byli na swoim, czyli na powiatowym. Chcemy też dokonać podziału geodezyjnego nieruchomości przy ul. Żeromskiego. Burmistrz też jest na to gotowy. Ten zarząd powiatu podejmuje się rzeczy, które przez lata były zaniedbywane. Dostosujemy się do waszych potrzeb – obiecywał starosta Jerzy Kwaśniewski na posiedzeniu Komisji edukacji, która odbyła się w ZSS. Na razie nie padły żadne kwoty, potrzebne do wspomnianych przez szefa powiatu inwestycji.

Rodzice uczniów ZSS powtarzają, że dla ich pociech szkoła jest drugim domem. Są zadowoleni z poziomu kształcenia. – Przeprowadziłem się tu ze Śląska. W Zabrzu były cztery placówki specjalne, ekskluzywnie wyposażone. Dla naszych pociech szkoła jest bardzo ważnym miejscem, chętnie tu przychodzą. Dlatego chcemy rozmawiać o przyszłości konkretnie i rzeczowo. Nie bierzemy udziału w politycznych wiecach. Niektórzy na takich spotkaniach robią sobie świetny PR i to jest żenujące. Nie damy się w to wciągnąć. Zależy nam na szkole i naszych dzieciach – mówił ojciec jednego z uczniów.

Radni obecni na sali obiecali, że na bieżąco będą prowadzone regularne rozmowy, czyli to, czego do tej pory nie było. Dyskusję podsumował przewodniczący Komisji edukacji Robert Herzyk: ta szkoła nie zginie, dopóki ma takich rodziców i nauczycieli.

Zapytaliśmy starostę, co będzie z ZSS, gdy Gimnazjum nr 2 pozostanie przy ul. Żeromskiego. – Mamy różne warianty na różne okoliczności – odpowiada starosta Kwaśniewski.

Co będzie dalej?
Konsultacje potrwają do połowy marca. Potem wszystko w rękach radnych miejskich. Na razie swoje stanowisko wyraził zarząd osiedla Młodych, który kategorycznie sprzeciwia się likwidacji jakichkolwiek placówek oświatowych na terenie Olkusza.  – Dane demograficzne wykazują, że w ostatnich latach, pomimo znacznego ubytku ilości mieszkańców miasta, rodzi się coraz więcej dzieci. Biorąc pod uwagę fakt, iż w 2014 roku dzieci sześcioletnie obowiązkowo objęte będą obowiązkiem szkolnym, nastąpi podwojenie klas pierwszych. Uważamy, że podmiotem, który powinien decydować o wyborze gimnazjum lub szkoły średniej, w tym szkół licealnych, winni być rodzice i młodzież. To oni powinni decydować o wyborze szkoły, a nie organy samorządowe w trybie administracyjnym. Szkoła specjalna, która obejmuje swoim zasięgiem cały powiat i jest przez starostwo administrowana, powinna posiadać właściwe warunki do prowadzenia nauki i rehabilitacji młodzieży niepełnosprawnej. Nie powinno się to odbywać kosztem pogorszenia warunków edukacyjnych innych dzieci i młodzieży – mówi w imieniu zarządu osiedla jego przewodniczący Jan Durański.

Rodzicom determinacji nie brakuje. Są pewni swoich racji i zapewne będą walczyć do końca. Czy zdołają przekonać do swoich racji większość radnych?

gim 2 sesja 1

gim 2 sesja 2

zss komisja4

zss komisja 1

zss komisja5

zss komisja 3

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
97 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
DODO
DODO
11 lat temu

„lsd”]najwiekszym zwolennikiem likwidacji szkol w gminie Olkusz – jet Dudkiewicz Janusz z SLD. od niego sie to wszystko zaczelo.

YES,YES,YES.

kompetentna
kompetentna
11 lat temu

[quote name=”zaskoczony”]
Proponuję zatrudnienie młodych nauczycieli dla których metoda pracy inna niż nudny wykład to normalka. Nauczyciele twierdzą, że są świetni i wspaniali, ale jak przyjdzie do zmiany zawodu to się na rynku pracy odnaleźć nie potrafią. Żal mi was kochani belfrzy.[/quote]

świetny tok rozumowania- ale ŚWIETNY młody nauczyciel stażysta z biegiem lat uzyska stopień nauczyciela dyplomowanego- i co wtedy?? odstrzał bo za dużo kosztuje??
a co do zmiany zawodu- z pewnością odnaleźliby się lepiej na rynku pracy niż nie jeden zasiedziały, grzejący stołek urzędnik,. niniejszym pozdrawiam wszystkich. urzędników.

G....t
G....t
11 lat temu

[quote name=”zaskoczony”]
…….Proponuję zatrudnienie młodych nauczycieli dla których metoda pracy inna niż nudny wykład to normalka…..[/quote]

I tu jest problem bo co począć z pozostałymi nauczycielami. Jest karta nauczyciela i przysługujące im prawa. Nauczycielowi można nie wydłużyć umowy o ile ma ją zawartą na czas określony, ale to co jest standardem w Krakowie, Sosnowcu i Katowicach niestety nie jest w Olkuszu. Karta nauczyciela zabija indywidualizm i presję rozwoju środowiska przyczyniając się tym samym do niskiego zainteresowania nauką uczniów. Dzięki karcie nauczyciele i dyrektorzy robią kariery polityczne a nie społeczno-edukacyjne. Moim zdaniem zasadniczy problem tkwi w polityce zatrudnienia obecnego systemu. Dobry nauczyciel powinien zarabiać znacznie więcej a mierny być zwolniony, to samo powinno dotyczyć dyrektorów placówek.

zaskoczony
zaskoczony
11 lat temu

Nauczyciel dyplomowany z tego co wiem to nauczyciel z odpowiednim stażem pracy i tyle. Niema weryfikacji niemal żadnej w tym zawodzie. Miernoty często zdają te śmieszne egzaminy w kuratoriach. A proszę mi pokazać dobrą szkolę w Olkuszu? Znajomi dowożą dzieci do Sosnowca bo w twierdzą, że w Olkuszu uczą słabi nauczyciele i szkoły są słabe.
Proponuję zatrudnienie młodych nauczycieli dla których metoda pracy inna niż nudny wykład to normalka. Nauczyciele twierdzą, że są świetni i wspaniali, ale jak przyjdzie do zmiany zawodu to się na rynku pracy odnaleźć nie potrafią. Żal mi was kochani belfrzy.

kompetentna
kompetentna
11 lat temu

[quote name=”zaskoczony”]Miasta nie stać na drogie szkoły? To czemu zamiast zatrudniać drogich nauczycieli nie zatrudnią tańszych? Zamiast zatrudniać samych dyplomowanych nauczycieli może warto odświeżyć kadrę i zatrudnić nauczycieli stażystów lub mianowanych. Pracują na takich samych zasadach, a za mniejsze pieniądze. Jeśli prowadzę firmę i nie stać mnie na pracownika któremu muszę zapłacić 5000 to wybieram tego za 3000. W szkołach brak jest fluktuacji i konkurencji. Czas to zmienić, a szkoły mogłyby dzięki temu przetrwać bo obniżyły by się koszty ich funkcjonowania.[/quote]
w DOBRYCH szkołach jest i fluktuacja i konkurencja. a DOBRA firma woli zatrudnić DOBREGO wykwalifikowanego pracownika za 5000 niż miernego za 3000. Sugeruje Pan, że należy zwolnić nauczycieli dyplomowanych a zatrudniać samych stażystów? to chyba prowokacja.

kompetentna
kompetentna
11 lat temu

[
Ze strony władzy powinna być taka propozycja dla nauczycieli:

W innych firmach pracownik pracuje 8-12 godzin dziennie także w soboty, niedziele i święta i nocki i ma tylko 21 dni urlopu w roku (i to tylko wtedy gdy szef się zgodzi) a nie 3 miesiące wolnego (ponad 90 dni) jak nauczyciel 😆 :-*[/quote]

nauczyciel nie ma 3 miesiecy wolnego- piszą to ignoranci i osoby, ktore są sfrustrowane tym, że ich wykształcenie nie pozwala na pracę na podobnym stanowisku.

zaskoczony
zaskoczony
11 lat temu

Miasta nie stać na drogie szkoły? To czemu zamiast zatrudniać drogich nauczycieli nie zatrudnią tańszych? Zamiast zatrudniać samych dyplomowanych nauczycieli może warto odświeżyć kadrę i zatrudnić nauczycieli stażystów lub mianowanych. Pracują na takich samych zasadach, a za mniejsze pieniądze. Jeśli prowadzę firmę i nie stać mnie na pracownika któremu muszę zapłacić 5000 to wybieram tego za 3000. W szkołach brak jest fluktuacji i konkurencji. Czas to zmienić, a szkoły mogłyby dzięki temu przetrwać bo obniżyły by się koszty ich funkcjonowania.

G....t
G....t
11 lat temu

Gimnazja to porażka, wiedzą o tym samorządowcy nauczyciele, rodzice i uczniowe. Dalczego minister nie przyzna się do tego i nie wprowadzi zmiany dla nie trafionego pomysłu reformy.
Do stary czałowiek – najlepsze jest najprostrze rozwiazanie, ale jakoś nie chce mi się wierzyć aby cię posłuchali.

stary czlowiek
stary czlowiek
11 lat temu

skoro chodzi o finanse to nie prościej w kazdej podstawówce utworzyc klasy gimnazjalne lub wrócic do 8 klasowej szkoly podstawowej ?

lsd
lsd
11 lat temu

najwiekszym zwolennikiem likwidacji szkol w gminie Olkusz – jet Dudkiewicz Janusz z SLD. od niego sie to wszystko zaczelo.

rodzic2
rodzic2
11 lat temu

[quote name=”moli”]GDZIE JEST DYREKTOR GIMNAZJUM 2, CZEMU NIE WALCZY O TE SZKOLE. CZYZBY ZALEZALO PANI GREDOWEJ TYLKO NA PRZEJECIU JAKO SPOLECZNEJ. WIDAC, ZE PRZECIEZ MYSLI TYLKO O SOBIE. MIESZKANCY OSIEDLA PRZEJRZYJCIE NA OCZY.[/quote]
oj prawda na tej szkole to zależy tylko rodzicom 😥

moli
moli
11 lat temu

GDZIE JEST DYREKTOR GIMNAZJUM 2, CZEMU NIE WALCZY O TE SZKOLE. CZYZBY ZALEZALO PANI GREDOWEJ TYLKO NA PRZEJECIU JAKO SPOLECZNEJ. WIDAC, ZE PRZECIEZ MYSLI TYLKO O SOBIE. MIESZKANCY OSIEDLA PRZEJRZYJCIE NA OCZY.

nauczyciel
nauczyciel
11 lat temu

Weźcie sprawy w swoje ręce…w Witeradowie się udało więc dlaczego nie u was? 😆

warka1
warka1
11 lat temu

wymienic dyrektora w gimnazjum 2 a na pewno bedzie duzo lepiej.

rodzic2
rodzic2
11 lat temu

Ludzie pomyślcie o tym, że wiek gimnazjalny to wiek buntu- jak wy sobie wyobrażacie naukę w molochu- to nie do opanowania przez nauczycieli!!! Gdzie dzieci uczą się w przepełnionych klasach! Co to za nauka!
A jeszcze pomyślcie o tym, że te dwa gimnazja rywalizują ze sobą – to tak jak kiedyś pakuska z osiedlem młodych (pamiętacie bitwy pod kościołem?), a jak nasze dzieci będą się czuły chodząc do gim 1, jak wielu rodziców specjalnie je przeniosło z tamtego gimnazjum!!!! Dlatego Nie dla likwidacji !!

aa
aa
11 lat temu

[quote name=”mak..”]
JAK OBSLUGUJA PONAD POLOWE GMINY TO DLACZEGOW GIMNAZJUM 2 JEST TAK MALO UCZNIOW. CHYBA JEST COS NIE TAK, ZE ICH TAM NIE CIAGNIE.[/quote]
dlatego że nasz „kochany” urząd tak podzielił obszr – „porówno” tak znają sie na matematyce

aa
aa
11 lat temu

[quote name=”Referendarz2″]
A czy zauważyłą Pani, że te dwa Gimnazja obsługują: OSIEDLE MŁODYCH, PAKUSKĘ, WITERADÓW, OSIEK, ZIMNODÓŁ, ZAWADA , ŻURADA, NIESUŁOWICE! TO PONAD POŁOWA GMINY OLKUSZ.[/quote]
BRAWO!!! popatrzcie na rozkład Olkusza i szkół. na taki wielki obszar – a osiedle młodych i pakuska to właściwie Olkusz już nie mówiąc o przyległych miejscowościach należących pod te właśnie szkoły!!! Ludzie myślcie racjonalnie!

blondynka1
blondynka1
11 lat temu

[quote name=”mak..”][quote name=”Referendarz2″][quote name=”Martyna”]

JAK OBSLUGUJA PONAD POLOWE GMINY TO DLACZEGOW GIMNAZJUM 2 JEST TAK MALO UCZNIOW. CHYBA JEST COS NIE TAK, ZE ICH TAM NIE CIAGNIE.[/quote]
ciągnie, ciągnie, tylko burmistrz nie pozwala uruchamiac dodatkowych klas. W tym roku prawie 60 dzieci odeszło z kwitkiem. Niesprawiedliwa rejonizacja bierze górę. Najmnieszy rejon dla gimnazjum nr 2 i brak zgody na przyjmowanie innych dzieci-to polityka naturalnego wygaszenia szkoły

rodzic1
rodzic1
11 lat temu

I jeszcze jedno za 3 lata będzie w jednym Gimnazjum na południowym Olkuszu 700 uczniów. Nikt nie pośle dziecka do tak dużego Gimnazjum w tak trudnym wieku. Dlatego NIE DLA LIKWIDACJI.

fly
fly
11 lat temu

dyskusja schodzi z tematu – chodzi o ratowanie szkoły – szkoły którą wybrały dzieciaki lub ich rodzice – a tu mówi się o zarobkach nauczycieli – każdy z nas miał możliwość wyboru zawodu – kto chciał został nauczycielem ktoś inny wiecznym narzekaczem TU CHODZI O ZAKŁAMANIE I PRYWATĘ NASZEJ WŁADZY KTÓRA NISZCZY OLKUSZ – brak perspektyw zmusza ludzi do emigracji z Olkusza, brak nowych miejsc pracy i likwidacja istniejących powoduje wzrost bezrobocia – powiat jest powyżej średniej krajowej i w małopolsce jesteśmy na 3 miejscu (patrz WUP Kraków) – co się robi w Olkuszu by przyciągnąć potencjalnych inwestorów – odłączy się od nas Bukowno i Niesułowice i powiat olkuski zniknie i będziemy do Chrzanowa jeździć wszystko załatwiać LUDZIE KOCHANI PATRZEĆ TRZEBA NA FAKTY DO KTÓRYCH NAJPIERW TRZEBA DOTRZEĆ – czy któryś z radnych wybranych przez was spotkał się kiedyś z wami i powiedział co sie w Olkuszu dzieje NIE!!!! więc walczmy dziś o SZKOŁĘ bo jutro walczyć trzeba będzie o przyszłość OLKUSZA

rodzic1
rodzic1
11 lat temu

[quote name=”name”][quote name=”Martyna”]A czy zauważyłą Pani, że te dwa Gimnazja obsługują: OSIEDLE MŁODYCH, PAKUSKĘ, WITERADÓW, OSIEK, ZIMNODÓŁ, ZAWADA , ŻURADA, NIESUŁOWICE! TO PONAD POŁOWA GMINY OLKUSZ.[/quote]

Pewnie, że zauważyłam. Ale zauważyłam również, że na Osiedlu Młodych jest aktualnie niewiele ponad 400 gimnazjalistów, a w przyszłym roku będzie jeszcze mniej. Najrozsądniej (chyba?) byłoby umieszczenie gimnazjum w jednym budynku, a podstawówki w drugim. Bo obecnie to naprawdę nie wygląda ciekawie. Zwłaszcza, że obiekt na Kochanowskiego jest bardzo duży. Gdyby Szkoła Specjalna musiała go opuścić (nie twierdzę, że to dobrze), to nawet po połączeniu szkół niektóre sale będą puste.[/quote]

Martyna jest bardzo bobrze zorientowana i ja przylaczam sie do jej wpisu.[/quote]

Ja uważam, że powinno zostać tak jak jest. Bo wtedy mamy zdrową konkurencję między SP 2 i SP 10 i Gim. 1 i Gim. 2 i wszyscy mają blisko.

fly
fly
11 lat temu

[quote name=”Martyna”]Pewnie, że mowa jest o likwidacji szkół. I to jest bardzo źle. Ale jeśli na jednym osiedlu są dwa gimnazja i dwie podstawówki w odległości 2-3 km to chyba też coś nie jest w porządku!!! Z punktu widzenia ekonomii i logiki. Nie mówiąc już o absurdalnych kwestiach własności (budynek na Żeromskiego podzielony pomiędzy powiat i gminę, Szkoła Specjalna bez własnego lokum – wstyd). Szukajmy pieniędzy tam gdzie są. Zapewniam, że nie mają ich nauczyciele!!![/quote]

obecnie są dwa gimnazja i dwie podstawówki dla 26 tysięcy mieszkańców gminy (połowa olkuskiej gminy) – potem będzie jedno dla osiedla młodych w podstawówce plus w gimnazjum osiedle młodych, tysiąclecia, czarna góra, żurada, osiek, zederman, lgota, nieusłowice, zawada – szkoła specjalna miała lokum to wyrzucona ją z niego pod pretekstem remontu i już tam nie wróciła a co jest teraz w tym budynku – prywatne przedszkole – sprzedano lub wydzierżawione ten budynek osobie prywatnej

zawiedziony
zawiedziony
11 lat temu

I znów rozpisujecie się nie na temat. Wazne są dzieci i ich edukacja a nie wasze żale na to ile pracują nauczyciele i czy im się to czy inne należy. Myślę że celowo temat wybierany jest zastępczo bo niewiele macie do powiedzenia w istotnym temacie czyli obrony szkół na ulicy Żeromskiego. A co do nauczycieli to wszyscy znamy przysłowie „Obyś cudze dzieci uczył” jak również nikt wam nie bronił uczyć się i nauczycielem zostać.

Ekonom
Ekonom
11 lat temu

My tu gadu gadu a budynek już właściwie sprzedany – polecam wywiad z Burmistrzem
http://wiadomosciolkuskie.pl/opinie/553-szkoy-i-ofne-czyli-palce-problemy-olkusza-wywiad-z-burmistrzem-dariuszem-rzepk
A jak tak się nie uda? Oj szkoda by było kaski szkoda!!

SOL
SOL
11 lat temu

nauczyciel
Piszesz śmieszne komentarze ale jakoś o DZIECIACH nie wspominasz. O tym gdzie i w jakich warunkach się będą uczyć. A o finansowaniu oświaty pojęcia nie masz 🙁
Ale świetnie liczysz cudzą kasę, znasz się na pracy innych 😆 🙂 😀

nauczyciel
nauczyciel
11 lat temu

[quote name=”SKO”]No to może niech się im nie płaci za nie ale nie każe pilnować korytarzy, wykonywać prac administracyjnych (wymieniać dzienników, omawiać zachowania uczniów w pokoju nauczycielskim itd.) Sprawdzianów niech nie robią, niech nie przygotowują planu zajęć itd. Albo niech siedzą w pracy 8 godzin i nie zabierają roboty do domu. Będzie uczciwie. Ale czy dobrze?[/quote]

Zapomniałeś dodać że lekcja w szkole powinna trwać 15 minut a przerwa 45 minut a wakacje 5 miesięcy 😆
….a trzynasta pensja jest w urzędach bardzo potrzebna…zatem stwórzmy czternastą pensję i piętnastą, szesnastą…Jak rozdawać to wszystkim a potem kolejną szkołę zlikwidujemy bo braknie pieniędzy a kolejną pożyczkę w budżecie spłacą nasi pra pra wnukowie 😆

SKO
SKO
11 lat temu

W kwestii wolnego nauczycieli. Może się wydawać niesprawiedliwe, że płatne mają za wakacje. Nie wiem czy mają tak całkowicie wolne czy mają jakieś obowiązki w szkole może jakieś dyżury. Ale jest wyjście – jak się zlikwiduje wakacje i przerwy świąteczne to będą uczyli/pracowali całe 12 miesięcy w roku. Nie pracują w soboty ? No to wyślijmy uczniów do nauki i w soboty… Proste sposoby na to, aby zapracowywali na swoje wypłaty. Co tam jeszcze było? Że pracują po 45min mając 6 lekcji dziennie? No tak a na przerwach to nie robią nic tak? No to może niech się im nie płaci za nie ale nie każe pilnować korytarzy, wykonywać prac administracyjnych (wymieniać dzienników, omawiać zachowania uczniów w pokoju nauczycielskim itd.) Dzieci z takiego obrotu sprawy będą zadowolone na pewno. Sprawdzianów niech nie robią, niech nie przygotowują planu zajęć itd. Albo niech siedzą w pracy 8 godzin i nie zabierają roboty do domu. Będzie uczciwie. Ale czy dobrze?

twornicki
twornicki
11 lat temu

czytalem wpis o tym, ile to zlego zrobila GRĘDOWA i jakos juz nie widze.czyzby zostal usuniety przez administratora. chyba cos w tym jest jezeli zostal usuniety.

z osiedlaL.
z osiedlaL.
11 lat temu

nie ulega watpliwosci, ze dyrektor G2 – p. Gręda powinna byc natychmiast odwolana. robi szum jak sie jej nie udalo przejac szkoly – spoleczna. i dalej bedzie robic zla robote bo to taki typ czlowieka. prywata,prywata, prywata.

name
name
11 lat temu

[quote name=”Martyna”]A czy zauważyłą Pani, że te dwa Gimnazja obsługują: OSIEDLE MŁODYCH, PAKUSKĘ, WITERADÓW, OSIEK, ZIMNODÓŁ, ZAWADA , ŻURADA, NIESUŁOWICE! TO PONAD POŁOWA GMINY OLKUSZ.[/quote]

Pewnie, że zauważyłam. Ale zauważyłam również, że na Osiedlu Młodych jest aktualnie niewiele ponad 400 gimnazjalistów, a w przyszłym roku będzie jeszcze mniej. Najrozsądniej (chyba?) byłoby umieszczenie gimnazjum w jednym budynku, a podstawówki w drugim. Bo obecnie to naprawdę nie wygląda ciekawie. Zwłaszcza, że obiekt na Kochanowskiego jest bardzo duży. Gdyby Szkoła Specjalna musiała go opuścić (nie twierdzę, że to dobrze), to nawet po połączeniu szkół niektóre sale będą puste.[/quote]

Martyna jest bardzo bobrze zorientowana i ja przylaczam sie do jej wpisu.

Martyna
Martyna
11 lat temu

A czy zauważyłą Pani, że te dwa Gimnazja obsługują: OSIEDLE MŁODYCH, PAKUSKĘ, WITERADÓW, OSIEK, ZIMNODÓŁ, ZAWADA , ŻURADA, NIESUŁOWICE! TO PONAD POŁOWA GMINY OLKUSZ.[/quote]

Pewnie, że zauważyłam. Ale zauważyłam również, że na Osiedlu Młodych jest aktualnie niewiele ponad 400 gimnazjalistów, a w przyszłym roku będzie jeszcze mniej. Najrozsądniej (chyba?) byłoby umieszczenie gimnazjum w jednym budynku, a podstawówki w drugim. Bo obecnie to naprawdę nie wygląda ciekawie. Zwłaszcza, że obiekt na Kochanowskiego jest bardzo duży. Gdyby Szkoła Specjalna musiała go opuścić (nie twierdzę, że to dobrze), to nawet po połączeniu szkół niektóre sale będą puste.

mak..
mak..
11 lat temu

[quote name=”Referendarz2″][quote name=”Martyna”]Pewnie, że mowa jest o likwidacji szkół. I to jest bardzo źle. Ale jeśli na jednym osiedlu są dwa gimnazja i dwie podstawówki w odległości 2-3 km to chyba też coś nie jest w porządku!!! Z punktu widzenia ekonomii i logiki. Nie mówiąc już o absurdalnych kwestiach własności (budynek na Żeromskiego podzielony pomiędzy powiat i gminę, Szkoła Specjalna bez własnego lokum – wstyd). Szukajmy pieniędzy tam gdzie są. Zapewniam, że nie mają ich nauczyciele!!![/quote]

A czy zauważyłą Pani, że te dwa Gimnazja obsługują: OSIEDLE MŁODYCH, PAKUSKĘ, WITERADÓW, OSIEK, ZIMNODÓŁ, ZAWADA , ŻURADA, NIESUŁOWICE! TO PONAD POŁOWA GMINY OLKUSZ.[/quote]

JAK OBSLUGUJA PONAD POLOWE GMINY TO DLACZEGOW GIMNAZJUM 2 JEST TAK MALO UCZNIOW. CHYBA JEST COS NIE TAK, ZE ICH TAM NIE CIAGNIE.

xyz....
xyz....
11 lat temu

[quote name=”PEN.”]Z OSTATNIEGO WPISU WYNIKA, ZE NAUCZYCIELE IDA UCZYC TYLKO DLA PRZYWILEJÓW WYNIKAJĄCYCH Z KARTY NAUCZYCIELA. A MOZE TAK BEZ TY PRZYWILEJOW?. TAK NORMALNIE DLA DZIECI, OJCZYZNY I SWOJEJ SATYSFAKCJI. CHYBA, ZE TO NAUCZANIE TYLKO DLA PIENIEDZY, WOLNEGO I PRZYWILEJOW. NAUCZYCIEL POZA SZKOLA NIE MA SZANS WINNEJ GALEZI PRZEMYSLU PONIEWAZ NIC WIECEJ PRAWDOPODOBNIE NIE POTRAFI. juz mnie slabia te ciagle wasze utyskiwania i wywyzszanie sie jacy to wy jestescie wyksztalceni. MAM DOSC.[/quote]

z tym wpsem sie zgadzam, bo tylko sie mowi o nauczycielach jakby tylko oni pracowli w Polsce. a co maja powiedziec inni, ktorzy traca prace z dnia na dzien. oni nie maja Karty Nauczyciela.

Referendarz2
Referendarz2
11 lat temu

[quote name=”Martyna”]Pewnie, że mowa jest o likwidacji szkół. I to jest bardzo źle. Ale jeśli na jednym osiedlu są dwa gimnazja i dwie podstawówki w odległości 2-3 km to chyba też coś nie jest w porządku!!! Z punktu widzenia ekonomii i logiki. Nie mówiąc już o absurdalnych kwestiach własności (budynek na Żeromskiego podzielony pomiędzy powiat i gminę, Szkoła Specjalna bez własnego lokum – wstyd). Szukajmy pieniędzy tam gdzie są. Zapewniam, że nie mają ich nauczyciele!!![/quote]

A czy zauważyłą Pani, że te dwa Gimnazja obsługują: OSIEDLE MŁODYCH, PAKUSKĘ, WITERADÓW, OSIEK, ZIMNODÓŁ, ZAWADA , ŻURADA, NIESUŁOWICE! TO PONAD POŁOWA GMINY OLKUSZ.

Martyna
Martyna
11 lat temu

[quote name=”PEN.”]Z OSTATNIEGO WPISU WYNIKA, ZE NAUCZYCIELE IDA UCZYC TYLKO DLA PRZYWILEJÓW WYNIKAJĄCYCH Z KARTY NAUCZYCIELA. A MOZE TAK BEZ TY PRZYWILEJOW?. TAK NORMALNIE DLA DZIECI, OJCZYZNY I SWOJEJ SATYSFAKCJI. CHYBA, ZE TO NAUCZANIE TYLKO DLA PIENIEDZY, WOLNEGO I PRZYWILEJOW. NAUCZYCIEL POZA SZKOLA NIE MA SZANS WINNEJ GALEZI PRZEMYSLU PONIEWAZ NIC

WIECEJ PRAWDOPODOBNIE NIE POTRAFI. juz mnie slabia te ciagle wasze utyskiwania i wywyzszanie sie jacy to wy jestescie wyksztalceni. MAM DOSC.[/quote]

Jeśli ktoś nie chce nic zrozumieć to nic na to nie poradzę. Nauczyciele to nie zakon, ale zawód. Wolno im mieć dzieci i rodziny. Może to niektórych dziwi. Ale od czasów Komisji Edukacji Narodowej wiele się zmieniło. Zapraszam wszystkich wykształconych z innych gałęzi przemysłu. Do szkoły.

PEN.
PEN.
11 lat temu

Z OSTATNIEGO WPISU WYNIKA, ZE NAUCZYCIELE IDA UCZYC TYLKO DLA PRZYWILEJÓW WYNIKAJĄCYCH Z KARTY NAUCZYCIELA. A MOZE TAK BEZ TY PRZYWILEJOW?. TAK NORMALNIE DLA DZIECI, OJCZYZNY I SWOJEJ SATYSFAKCJI. CHYBA, ZE TO NAUCZANIE TYLKO DLA PIENIEDZY, WOLNEGO I PRZYWILEJOW. NAUCZYCIEL POZA SZKOLA NIE MA SZANS WINNEJ GALEZI PRZEMYSLU PONIEWAZ NIC WIECEJ PRAWDOPODOBNIE NIE POTRAFI. juz mnie slabia te ciagle wasze utyskiwania i wywyzszanie sie jacy to wy jestescie wyksztalceni. MAM DOSC.

Martyna
Martyna
11 lat temu

Pewnie, że mowa jest o likwidacji szkół. I to jest bardzo źle. Ale jeśli na jednym osiedlu są dwa gimnazja i dwie podstawówki w odległości 2-3 km to chyba też coś nie jest w porządku!!! Z punktu widzenia ekonomii i logiki. Nie mówiąc już o absurdalnych kwestiach własności (budynek na Żeromskiego podzielony pomiędzy powiat i gminę, Szkoła Specjalna bez własnego lokum – wstyd). Szukajmy pieniędzy tam gdzie są. Zapewniam, że nie mają ich nauczyciele!!!

Martyna
Martyna
11 lat temu

Skoro praca nauczycieli jest tak atrakcyjna, to dlaczego wciąż nie garną się do niego najtęższe umysły? Dlaczego tylu jest malkontentów, którzy bez przerwy czegoś zazdroszczą? Przecież jeśli pozbawi się nauczycieli resztek godności, odbierając im przywileje, które posiadają w różnym wymiarze różne grupy zawodowe, to w zawodzie pozostaną już tylko same miernoty. A z pewnością jest obecnie wielu wartościowych pedagogów. Panie Nauczycielu! Jeśli stać niektórych nauczycieli na wczasy, to chyba dobrze. Proszę z tych wolnych dni, których maja tak dużo, dać im choć prawo do urlopu i świąt!!!
Dlaczego wg. pana Nauczyciela ta grupa zawodowa ma być traktowana gorzej niż inni pracownicy posiadający umowę o pracę???

nauczyciel
nauczyciel
11 lat temu

Mylisz się przyjacielu !
Kierowcom należy płacić za czas spędzony na czerwonym świetle a policjantom za dojazd na miejsce przestępstwa, a żołnierze ćwiczą na poligonach i giną w Afganistanie i Iraku bo oni w tym czasie są w pracy i dostają wypłatę za rzeczywiście wykonaną pracę a NIE za leżenie na plaży w Ustce, Sopocie jak nauczyciele bo kierowcy i żołnierze nie mają 2 miesięcy płatnych wolnych wakacji jak nauczyciele…Tematem jest likwidacja szkół, ale dlaczego są one likwidowane? Bo nie ma pieniędzy…a dlaczego nie ma pieniędzy? Bo urzędnicy i nauczyciele dostają pieniądze za darmo…system trzeba zreformować… 😆 😆 😆

nauczyciel
nauczyciel
11 lat temu

[quote name=”SOL”]Kierowcom nie należy płacić za czas spędzony na czerwonym świetle iPolicjantom nie należy się kasa za dojazd na miejsce przestępstwa . A najgorsi są żołnierze bo wojny nie było od ponad 60 lat. A TU TEMATEM JEST LIKWIDACJA SZKÓŁ A NIE ZAROBKI
NAUCZYCIELI NIE DAJCIE SIĘ PODPUSZCZAĆ[/quote]

Mylisz się przyjacielu !
Kierowcom należy płacić za czas spędzony na czerwonym świetle a policjantom za dojazd na miejsce przestępstwa, a żołnierze ćwiczą na poligonach i giną w Afganistanie i Iraku bo oni w tym czasie są w pracy i dostają wypłatę za wykonaną pracę a za leżenie na plaży w Ustce, Sopocie bo nie mają 2 miesięcy płatnych wolnych wakacji jak nauczyciele…Tematem jest likwidacja szkół, ale dlaczego są one likwidowane? o nie ma pieniędzy…a dlaczego nie ma pieniędzy? Bo urzędnicy i nauczyciele dostają pieniądze za darmo hehe 😆 😀

SOL
SOL
11 lat temu

Kierowcom nie należy płacić za czas spędzony na czerwonym świetle i w korkach (nie kierują w tym czasie), Policjantom nie należy się kasa za dojazd na miejsce przestępstwa – dopiero jak gonią bandytę to jest ich czas pracy. Sprzedawczyni jak ni ma klientów to niech nie zarabia w tym czasie i górnik jak jedzie na przodek i nie fedruje. A najgorsi są żołnierze bo wojny nie było od ponad 60 lat. Przepraszam wszystkich wymienionych powyżej –zawsze inni mają za dobrze tacy już jesteśmy. Takie liczenie godzin pracy to absurd
A TU TEMATEM JEST LIKWIDACJA SZKÓŁ A NIE ZAROBKI NAUCZYCIELI NIE DAJCIE SIĘ PODPUSZCZAĆ

Referendarz2
Referendarz2
11 lat temu

ODWOŁAĆ BURMISTRZA I RADĘ POWIATU!
Burmistrza za rynek, szkoły i brak perspektyw dla Olkusza.
Powiat za szpital i szkoły.
I ZA ZMOWĘ GMINY I POWIATU ABY WYCZYŚCI KOMPLEKS NA ŻEROMSKIEGO A POTEM SPRZEDAĆ

Referendarz
Referendarz
11 lat temu

Tylko Referendum!!! Odwołać Burmistrza!!!

MM
MM
11 lat temu

Odpieranie ataków na nauczycieli jest w tym kraju niemożliwe. Taką stworzono atmosferę. Nauczyciel dyplomowany na rękę zarabia 2,200 – jest to 3 OD KOŃCA WYNIK W EUROPIE przy tym samym pensum godzin. Niemiecki nauczyciel za 20 godzin tygodniowo zarabia 13,500. Kiedy na wymianach spotykamy się z naszymi kolegami z zachodniej granicy to nam po prostu nie wierzą.
Co do ilości godzin pracy to nauczyciele uczący przedmiotów które są sprawdzane na egzaminach zewnętrznych pracują na prawdę dużo. Czas poświęcony na poprawę sprawdzianów, kartkówek, wypracowań należy również brać pod uwagę. Istnieje też przygotowanie do olimpiad i konkursów na kółkach nie płatnych, wyjazdy z uczniami na konkursy, zawody bez żadnej diety oczywiście. Przygotowanie do zajęć też zajmuje czas – myślę, że czas pracy nauczycieli to ok. 35 godzin. POZIOM DEBATY W TYM KRAJU NA TEMAT PRACY NAUCZYCIELI SPROWADZA SIĘ DO WAKACJI I JEST TO ZWYKŁA MANIPULACJA

Podatnik
Podatnik
11 lat temu

[quote name=”nauczyciel”]Zagadka:
Wiecie jaki jest najlepszy zawód na świecie?
Tak ! To Zawód nauczyciela! Dlaczego ? Ano dlatego:

1. 2 miesiące w roku wolne płatne – wakacje

2. 2 tygodnie Świąt Bożego Narodzenia (wolne-płatne)

3. 2 tygodnie ferii (wolne-płatne)…= 3 miesiące wolnego w roku płatne – kasa za leżenie na plaży i opalanie się 😉

4. Nauczyciel pracuje nie jak zwykły pracownik w prywatnej firmie 8 godzin dziennie tylko 6×45 minut = tylko 4,5 godziny zegarowe dziennie! :-*

5. Wolne soboty, niedziele,święta….

6. Podwyżka o 100 zł od września i możliwość dorobienia drugiej pensji na korepetycjach (bez podatku) 8)

Żyć nie umierać :lol:[/quote]
Trzeba było zostać nauczycielem, a nie zazdrościć. Gdyby nie te wolne, to w tym zawodzie niewiele osób by wytrzymało. Z tego,co piszesz, to widać, że niewiele wiesz o dodatkowych pracach w „czasie wolnym” w tym zawodzie.

nauczyciel
nauczyciel
11 lat temu

Karta Nauczyciela powinna zostać zlikwidowana…nauczyciel powinien otrzymywać 10 pensji w roku bo pracuje 10 miesięcy (bez wakacji) …
Podobnie jak „trzynastka” w urzędach.
Rok ma 12 miesięcy więc za co jest trzynasta pensja w urzędach??? Przecież to miliony zł….
A później trzeba likwidować szkoły bo gmina nie ma pieniędzy….pieniądze są tylko są przejadane 😆

nauczyciel
nauczyciel
11 lat temu

[quote name=”ciekawska”][quote name=”nauczyciel”]Nauczyciele powinni dostawać pensje za wykonaną pracę a nie za wolne wakacje i ferie bo to patologia.. 😕
W prywatnej firmie nikt nie dostaje wypłaty za 3 miesiące nic nie robienia w roku 😆
Wtedy nie trzeba by było zamykać szkół bo pieniądze by się znalazły :-*
Ze strony władzy powinna być taka propozycja dla nauczycieli:
– nie zlikwidujemy waszej szkoły ale obcinamy wam płace o 400 zł i nie płacimy wam za wakacje i ferie. Wtedy te miliony na utrzymanie szkoły y się znalazły…
To byłoby najlepsze rozwiązanie kompromisowe….
Miejsca pracy byłyby zachowane… :lol:[/quote]
czy w innych firmach i zakładach pracy są tylko bezpłatne urlopy?[/quote]

W innych firmach pracownik pracuje 8-12 godzin dziennie także w soboty, niedziele i święta i nocki i ma tylko 21 dni urlopu w roku (i to tylko wtedy gdy szef się zgodzi) a nie 3 miesiące wolnego (ponad 90 dni) jak nauczyciel 😆 :-*

ciekawska
ciekawska
11 lat temu

[quote name=”nauczyciel”]Nauczyciele powinni dostawać pensje za wykonaną pracę a nie za wolne wakacje i ferie bo to patologia.. 😕
W prywatnej firmie nikt nie dostaje wypłaty za 3 miesiące nic nie robienia w roku 😆
Wtedy nie trzeba by było zamykać szkół bo pieniądze by się znalazły :-*
Ze strony władzy powinna być taka propozycja dla nauczycieli:
– nie zlikwidujemy waszej szkoły ale obcinamy wam płace o 400 zł i nie płacimy wam za wakacje i ferie. Wtedy te miliony na utrzymanie szkoły y się znalazły…
To byłoby najlepsze rozwiązanie kompromisowe….
Miejsca pracy byłyby zachowane… :lol:[/quote]
czy w innych firmach i zakładach pracy są tylko bezpłatne urlopy?

JTS
JTS
11 lat temu

[quote name=”samorządowiec z WOL.”]TYLKO WYMIANA DYREKTOROW,
Sądze, ze tylko wymiana starosty i burmistrza może sytuację uspokoić i uzdrowić

anachr.
anachr.
11 lat temu

Karta Nauczyciela – anachronizm z czasow PRL.