Początek nowego roku to dobra okazja do podsumowania wydarzeń minionego roku. Specjalnie dla naszych Czytelników przygotowaliśmy kronikę, naszym zdaniem, najważniejszych wydarzeń społecznych, politycznych, kulturalnych i sportowych 2010 roku, którymi żyła opinia publiczna i które w jakiś sposób przyczyniły się do zmian. Nasi dziennikarze byli zawsze tam, gdzie działo się coś ważnego dla lokalnej społeczności. Kamera „Przeglądu Olkuskiego” przez rok rejestrowała wydarzenia, które razem tworzą filmową kronikę powiatu olkuskiego.
W minionym roku napisaliśmy dla Was 1,7 tysiąca artykułów prasowych oraz nakręciliśmy 273 filmy. Uwieczniliśmy Was na ponad 10 tysiącach zdjęć. Nasz portal www.przeglad.olkuski.pl odnotował ponad pół miliona odwiedzin internautów z powiatu olkuskiego, Polski i 92 państw na całym świecie, co przełożyło się na 2,3 miliona odsłon. Nasze teksty Czytelnicy skomentowali ponad 5 tysięcy razy, a na forum wypowiedzieli się 3,6 tysiąca razy.
Przekazywaliśmy Wam tragiczne i bardzo dobre informacje. A w minionym roku działo się bardzo dużo.
ROK 2010 w TELEGRAFICZNYM SKRÓCIE:
Styczeń
Początek ubiegłego roku był również początkiem funkcjonowania sprywatyzowanego szpitala powiatowego w Olkuszu i restrukturyzacji tej placówki pod nazwą NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu.
Pod koniec stycznia 20 tysięcy mieszkańców powiatu olkuskiego została pozbawiona prądu. Zniszczone przez śnieg, lód i wiatr trakcje elektryczne na wiele tygodni odcięły od świata przede wszystkim mieszkańców gmin Wolbrom i Trzyciąż. Z pomocą musiało przyjść wojsko. Rozmiar klęski był największy w historii powiatu.
Luty
Na początku lutego zmarł ksiądz kanonik Stanisław Gajewski, wieloletni proboszcz w parafii św. Maksymiliana Kolbe w Olkuszu i budowniczy kościoła. Na jego pogrzeb przybyło tysiące wiernych i przedstawicieli władz świeckich oraz kościelnych.
W olkuskim szpitalu po wieloletnich staraniach powstał oddział intensywnej terapii.
Pod koniec lutego podczas gali finałowej wybrano również najpopularniejszego sportowca minionego roku, którym została piłkarka ręczna Marta Górska.
Marzec
Jednym z największych wydarzeń marca było bez wątpienia podpisanie umowy na dofinansowanie rewitalizacji olkuskiej Starówki. Dokument podpisany przez burmistrza Olkusza Dariusza Rzepkę i ówczesnego marszałka Marka Nawarę poświadczał otrzymanie dużego dofinansowania unijnego. Od tego momentu rewitalizacja Rynku zostaje wdrażana w życie, a kolejne miesiące upływają pod znakiem odkryć archeologicznych i remontu.
Oficjalnie rozpoczyna działalność Galeria Sztuki Współczesnej BWA na ulicy Szpitalnej, która stała się z początkiem roku jednostką finansowaną przez Urząd Miasta w Olkuszu i Starostwo Powiatowe.
Gmina Olkusz złożyła do najwyższego Sądu Administracyjnego skargę kasacyjną w sprawie odszkodowania dla parafii św. Andrzeja Apostoła. Kilka miesięcy później sąd oddalił wniosek, w wyniku czego Gmina Olkusz musiała zapłacić należne odszkodowanie wraz z odsetkami.
Kwiecień
Podobnie jak w całej Polsce kwiecień upłynął pod znakiem żałoby po katastrofie w Smoleńsku. We wszystkich miastach powiatu olkuskiego odbywały się żałobne Msze św. ku pamięci ofiar katastrofy. Wielu olkuszan uczestniczyło osobiście w pogrzebie pary prezydenckiej w Krakowie. Olkuskim, smutnym bez wątpienia, akcentem w tym wydarzeniu była tragiczna śmierć pilota majora Arkadiusza Protasiuka, który był związany z naszym miastem. Na jego pogrzeb w Grodzisku Mazowieckim pojechała liczna reprezentacja mieszkańców miasta i lokalnych władz.
Pod koniec kwietnia Gmina Olkusz otrzymała prestiżowe wyróżnienie „Sportowa Gmina 2010”, które przyznaje co roku Polski Klub Infrastruktury Sportowej.
Maj
Na początku maja została wybrana Miss Polonia Regionu Małopolskiego, którą została szesnastoletnia Ewelina Gąsiorowska.
Obfite deszcze, jakie nawiedziły Polskę, spowodowały największą w ostatnich latach powódź. W powiecie olkuskim nie było większych strat. Stowarzyszenie Dobroczynne Res Sacra Miser razem z PSS Społem i „Przeglądem Olkuskim”, w kilka dni zorganizowały konwoje z pomocą dla powodzian z Gminy Szczurowa. Akcja zakończyła się ogromnym sukcesem, bo mieszkańcy Gminy Olkusz z wielkim zaangażowaniem przyłączyli się do organizowania pomocy dla poszkodowanych. Olkuszanie dotarli do Szczurowej jako jedni z pierwszych. Dary stanowiły ogromną pomoc dla setek mieszkańców zalanej trzykrotnie gminy.
Na końcówkę miesiąca przypadły centralne uroczystości Jubileuszu 110-lecia Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu. Podczas obchodów podpisano umowę na dofinansowanie Centrum Kształcenia Ustawicznego.Ta kosztująca przeszło 8 milionów placówka będzie największym edukacyjnym przedsięwzięciem ostatnich lat w powiecie olkuskim.
Oddano do użytku wyremontowaną halę widowiskowo-sportową w Olkuszu.
Czerwiec
W Wolbromiu odbyła się ogólnopolska inauguracja wielkiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Tradycyjną „Lokomotywę” Tuwima przeczytało kilkudziesięciu krajowych i lokalnych VIP-ów, którym towarzyszył tłum dzieci.
W czerwcowe weekendy mieszkańcy powiatu olkuskiego oddawali się zabawie podczas dni swoich miast. W Olkuszu, Bukownie, Bolesławiu i Wolbromiu gościły legendarne gwiazdy: Budka Suflera, Myslowitz i Kora. Ich występy za każdym razem oglądały tłumy ludzi.
Na czerwiec przypadły również lokalne obchody 20-lecia samorządności terytorialnej.
Końcówka miesiąca to również największe znalezisko archeologiczne w ramach rewitalizacji Starówki. Badacze odsłonili koronę murów ratusza, a potem przez kolejnemiesiące systematycznie odkopywali jego relikty.
Lipiec
Proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, ksiądz Stefan Rogula, po latach posługi kapłańskiej ustąpił miejsca nowemu proboszczowi – księdzu Mieczysławowi Miarce.
Olkusz był gospodarzem Mistrzostw Świata w Trialu Rowerowym, na który zjechali zawodnicy z kilkunastu państw.
Sierpień
Sierpień to miesiąc pielgrzymek na Jasną Górę. Nie inaczej było w tym roku, kiedy półtora tysiąca pątników z Olkuskiego wyruszyło w drogę do Częstochowy.
Zaostrzył się konflikt na linii parafia-gmina, po tym jak strona kościelna chciała kupić gminne działki bez przetargu, a niewiele później komornik zajął grunty, jako zabezpieczenie spłaty długu.
Przez kolejne weekendy sierpnia w miejscowościach powiatu olkuskiego organizowane były tradycyjne Dożynki.
Również w sierpniu miała swój początek społeczna akcja na rzecz stworzenia olkuskiej trasy podziemnej.
Najgorętszy miesiąc w roku upłynął pod znakiem piłki ręcznej. SPR był organizatorem II Memoriału im. Juliana Kazibuta, a w tym samym czasie gościł u siebie zawodniczki francuskiego Lomme Lille.
Koniec sierpnia to również początek wielkiej akcji przeciwko dopalaczom w Olkuszu.
Wrzesień
Na początku miesiąca odbyły się uroczystości z okazji 200-lecia powiatu olkuskiego.
Milionowe odszkodowanie za błąd w sztuce lekarskiej przyznano 10-letniemu chłopczykowi, który przyszedł na świat w olkuskim szpitalu .W wyniku zaniedbania lekarza dziecko jest niepełnosprawne.
Koniec miesiąca to oficjalny strat kampanii wyborczej.
Październik
Zamknięto w Olkuszu wszystkie sklepy z dopalaczami.
Rozpoczęła się publiczna dyskusja nad sytuacją branży pogrzebowej w Olkuszu. Prokuratura i policja zajęły się badaniem doniesień na temat domniemanych nieprawidłowości w przyszpitalnym prosektorium i jednym z zakładów. Śledztwo trwa do tej pory.
Po rocznym gruntownym remoncie zostaje oddane do użytku Kino Zbyszek i budynek olkuskiego MOK-u.
Wielkim skandalem kończy się remont Mazańca i ul. Żuradzkiej w Olkuszu. Jeden z wykonawców plajtuje, w wyniku czego kilkunastu lokalnych i zamiejscowych podwykonawców nie otrzymuje pieniędzy za pracę. Po ogromnych problemach i dużych opóźnieniach prace są kontynuowane. Mimo obietnic, nie zakończono ich do dzisiaj.
Listopad
Nieudana próba otwarcia niedokończonej „bydlinki” odbiła się szerokim echem w mediach i wywołała dyskusję nad bylejakością wykonywanych inwestycji publicznych w powiecie olkuskim. Grupa mieszkańców z Lgoty Wolbromskiej zbojkotowała działania władz powiatu. Wydarzenie miało konsekwencje polityczne, ale również prawne, bo miejscowa policja stara się wyjaśnić, czy zachowanie mieszkańców nie było przypadkiem przestępstwem, jak uważają władze.
W Bukownie powstaje Strefa Aktywności Gospodarczej, na utworzenie której miasto otrzymało ponad 15 milionów złotych dofinansowania.
Pierwsza tura wyborów samorządowych to zmiany w Radach poszczególnych gmin i w Radzie powiatu. Burmistrzem Bukowna zostaje Mirosław Gajdziszewski, wójtem Bolesławia – Ryszard Januszek, a Trzyciąża – Roman Żelazny. Do sejmiku małopolskiego dostają się jedynie Jacek Soska i Lidia Gądek. Starostą powiatu olkuskiego zostaje Jerzy Kwaśniewski.
Grudzień
Druga tura wyborów rozstrzyga, że burmistrzem Olkusza pozostaje Dariusz Rzepka, a Wolbromia – Jan Łaksa. W Kluczach, po 28 latach, Małgorzatę Węgrzyn zastępuje Kazimierz Ściążko.
Po raz 19. w Olkuszu odbywa się Międzynarodowy Turniej Szachowy Dzieci i Młodzieży.
Gmina Olkusz ostatecznie przegrywa spór z parafią i musi wypłacić odszkodowanie za nielegalnie sprzedane działki. Decyzją władz kościelnych gmina musi zapłacić też wysokie odsetki za zwłokę wypłaty odszkodowania.
Jeśli nie uznajesz wyroków polskich sądów to wyjedź
do Afryki 😆 Tam panuje prawo dżungli…kto ma w reku karabin i szybciej strzela ten wygrywa proces….może takie prawo jesteś w stanie zaakceptować? Haha 😆 😀
[quote name=”Chuda Kaśka”]Jasne….czy w twoim prostym rozumowaniu sąd który przyznał odszkodowanie parafii też robi co tylko chce czy jednak stosuje jakieś prawo? 😆
Jakbyś chodził do kościoła to byś wiedział że w zeszłym roku przyjechali misjonarze z Afryki i zbierali na biedne dzieci….ale ty do kościoła nie chodzisz tylko powtarzasz że to kłamstwo…przed monitorem wygodnie pisać głupoty :D[/quote]
Niezawisły sąd pot togami miętoli różańce i wydaje ze strachu takie wyroki jakie sobie biskupi życzą aby przypadkiem nie trafić do piekła którego nie ma 😀 😀 😀
Jasne….czy w twoim prostym rozumowaniu sąd który przyznał odszkodowanie parafii też robi co tylko chce czy jednak stosuje jakieś prawo? 😆
Jakbyś chodził do kościoła to byś wiedział że w zeszłym roku przyjechali misjonarze z Afryki i zbierali na biedne dzieci….ale ty do kościoła nie chodzisz tylko powtarzasz że to kłamstwo…przed monitorem wygodnie pisać głupoty 😀
Rzekome wspomaganie przez kościół potrzebujących tu i tam to kłamstwo i mydlenie oczu. Kościół zbija na ciemnocie i ludzkiej naiwności olbrzymi majątek. I robi w tym dziwnym kraju co tylko sobie chce :lol:.
Dowiemy sie…kościół przeznacza pieniądze na misje i pomoc głodującym dzieciom w Afryce…a na co przeznacza pieniądze urząd miasta? NA ZMARNOWANIE !!! ZMARNOWALI 642 tys.zł odsetek i kosztów komornika…a można było tego uniknąć zawierając ugode z kościołem zamiast sie sądzić i mnożyć koszty… 😆
Niestety prokurator nie postawił urzednikom zarzutów niegospodarności która doprowadziła do uszczuplenia budżetu miasta o 642 tys.zł odsetek… 🙂
Niestety nie dowiemy się na co poszły wyłudzone od miasta pieniądze bo kościół korzystający ze wszystkich dobrodziejstwa państwa sam jest poza wszelką kontrolą finansową.
Ciekawe kiedy wreszcie wystraszeni piekłem tchórzliwi urzędnicy opodatkują LEWE dochody kościelnej czarnej strefy czyli tzw KOLĘDĘ? :-).
Podstepne to było nawalenie przez władze olkuskie 642 tys.zł odsetek których by nie było gdyby sie dogadali z parafią bez sądów i komornika….
ale oni woleli sie sądzić a w tym czasie odsetki rosły…:lol:
Najważniejszym wydarzeniem za kadencji Rzepki w 2010 roku było podstępne wyłudzenie przez parafię od miasta 2,5 mln złotych :-).