Powiat

W wakacje częściej niż zazwyczaj na drogach można spotkać rowerzystów. Na przestrzeni ostatnich lat często dostawaliśmy pytania od Czytelników dotyczące jazdy rowerem po chodnikach. Tym razem jednak interwencje dotyczą pokonywania przejść dla pieszych przez cyklistów. Jak powinni to robić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

– Nic mnie tak nie doprowadza do szału, jak rowerzyści przejeżdżający przez przejścia dla pieszych. Śmignie taki nagle z chodnika, kierowca zbliżając się do przejścia i nie ma szans go zobaczyć. Niedawno widziałem, jak młoda kobieta przed pasami nie zsiadła z roweru, a pokonując pasy odpychała się jedną nogą od jezdni, jakby jechała na zwykłej hulajnodze. To chyba też jest niedopuszczalne? Przecież powinna zsiąść z roweru i go przeprowadzić – opowiada zmotoryzowany mieszkaniec Olkusza.

Rowerzysta, jak każdy inny uczestnik ruchu drogowego, ma obowiązek zastosowania się do przepisów zawartych w Kodeksie o ruchu drogowym – przypomina policja. Krótko mówiąc, rowerzysta to osoba kierująca pojazdem, której nie wolno jechać wzdłuż po przejściu dla pieszych. Cyklista musi zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez zebrę. Za przejechanie przez pasy grozi mandat w wysokości 100 złotych.

Są jednak wyjątki. – Obowiązek zsiadania z roweru podczas pokonywania przejścia dla pieszych nie dotyczy dzieci do 10. roku życia oraz ich opiekunów jadących na rowerze. Jest to spowodowane faktem, że zgodnie z przepisami, rowerzysta to osoba mająca co najmniej 10 lat. Dlatego dziecko do 10 roku życia, jadące na rowerze, w świetle prawa jest uważane za pieszego. W związku z tym młodzi cykliści nie powinni korzystać ze ścieżek rowerowych, a poruszać się po chodnikach – tłumaczy mł. asp. Marika Guzik – Gajda z Komendy Powiatowej Policji.

A Wy jakie macie drogowe doświadczenia z rowerzystami? Mamy też pytanie do amatorów jazdy na dwóch kółkach –  z jakimi problemami zmagacie się na drogach naszego powiatu? Piszcie w komentarzach lub na redakcja @przeglad.olkuski.pl!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
2 lat temu

Codziennie przejeżdżam przez centrum przynajmniej raz dziennie i codziennie widzę przynajmniej trzech dorosłych rowerzystów jeżdżących chodnikami. Oczywiście milicja tego nie widzi bo nigdy nie widziałem sytuacji aby milicjant przynajmniej pouczył rowerzystę.

kolo
kolo
2 lat temu

hmmm, oczywiscie wypowiedź policjantki to fakty dawno znane, raczej by sie wzięła za ukrócenie tego procederu. Chocby na skrzyżowaniu przy Carrefurze. A jak policjantka widzi jazdę po chodnikach na osiedlach ? Wolno czy nie, bo jest nagminne, a chodnik to chodnik..

Adam Kieltyka
2 lat temu
Odpowiedz do  kolo

Od 30 lat nie powstała w Olkuszu nawet namiastka infrastruktury rowerowej. Całe to gadanie o klimacie, elektrycznych samochodach itd to gadanie i dmuchanie balonika. Samochody na ulicach stoją w korkach i kopcą, ścieżek rowerowych nie ma i póki nie będzie, będziemy jeździć po chodnikach

kolo
kolo
2 lat temu
Odpowiedz do  Adam Kieltyka

Masz rację, prawie zero takiej infrastruktury – budując „obwodnicę” też „zapomnieli że tu warto wybudować DDR. Wiesz czemu „prawie”? Bo na Wspólnej jest kawałek „ścieżki”..

Adam Kieltyka
2 lat temu
Odpowiedz do  kolo

Ćwierć obwodnicy, to i dla rowerów kawałeczek 🙂

Adam Kieltyka
2 lat temu

Klasyczny przykład pieprzenia o niczym