Splot tragicznych w skutkach pomyłek, złych decyzji urzędniczych i wreszcie zwykła ludzka bezmyślność doprowadziły do tego, że z terenu cmentarza żydowskiego przy ulicy Kolorowej w Olkuszu zrobiono plac budowy. Rozkopano znaczny fragment kirkutu, żeby położyć rurę wodociągową. Jak to się stało? Póki co nie wiadomo, bo winnych tej sytuacji jest najprawdopodobniej wielu – ktoś przecież wydał zezwolenie, ktoś zaprojektował, ktoś miał nadzorować i ktoś wreszcie na terenie cmentarza kopał. Co więcej, ludzkie kości pozostały na rozkopanym cmentarzu i nikt z pracujących na budowie nie poczuwał się, żeby powiadomić o tym fakcie odpowiednie instytucje.

Tym, co na chwilę obecną nie podlega wątpliwości, jest z całą pewnością fakt, że teren, na którym kopano rów pod wodociąg jest terenem cmentarza i nie miały prawa być tam prowadzone żadne roboty budowlane. Wskazuje na to jednoznacznie plan cmentarza dostępny w olkuskim magistracie. Kto wie, jak długo na rozkopanej ziemi leżałyby szczątki ludzkie, gdyby nie mieszkaniec, który je zauważył i powiadomił o tym Straż Miejską, a ta zgłosiła sprawę do Urzędu Miasta w Olkuszu.

– Byłem w piątek około godziny 15:00 na kirkucie żydowskim mieszczącym się na ul. Kolorowej. Zainteresowały mnie roboty ziemne prowadzone na kirkucie prawdopodobnie pod kanalizację. Po podejściu pod tablicę informacyjną o kirkucie, zobaczyłem leżącą na ziemi kość miednicy ludzkiej. Gdy poszedłem dalej zauważyłem dalsze fragmenty kości ludzkich, w tym dwie czaszki ludzkie i fragmenty macew. Nie jest to pierwsza profanacja dokonana na tym kirkucie. Prosiłbym bardzo o zajęcie się tą sprawą przez Was – zgłosił do „Przeglądu Olkuskiego” jeden z mieszkańców.

– Po interwencji na miejscu pojawił się nasz urzędnik i niestety potwierdziły się słowa mieszkańca. Zabezpieczyliśmy wszystkie kości i powiadomiliśmy o zajściu Gminę Wyznaniową Żydowską. W dalszym ciągu nie wiemy, jak to się stało, że w tamtym miejscu były prowadzone prace. Będę chciał uzyskać obszerne wyjaśnienia od inwestora, czyli olkuskich Wodociągów. Na chwilę obecną mogę powiedzieć tylko tyle, że zrobimy wszystko, żeby tę sprawę wyjaśnić i załagodzić – mówi Dariusz Rzepka, burmistrz Olkusza.

W Wodociągach dowiedzieliśmy się, że na terenie działki, na planie zagospodarowania przestrzennego zaznaczonej jako teren nieczynnego cmentarza, został wymieniony odcinek sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Prace w tamtym miejscu były prowadzone od grudnia ubiegłego roku z przerwą do minionego poniedziałku. Zgodę na przebieg sieci wodociągowo – kanalizacyjnych wydał Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, a roboty były wykonywane zgodnie z pozwoleniem na budowę wydanym przez starostę olkuskiego w 2009 roku. Na chwilę obecną roboty montażowo-budowlane zostały zakończone. Zdaniem inwestora, pozostało jedynie uporządkowanie tego terenu. – W trakcie wykonywania robót, w okresie zimowym, wykonawca nie zauważył żadnych szczątków ludzkich. Okoliczności, w jakich zostały znalezione kości ludzkie, są nam bliżej nieznane. Dowiedzieliśmy się o tym na spotkaniu w terenie w poniedziałek od przedstawicieli olkuskiego Urzędu Miasta – uważa Alfred Szylko, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu.

– Pewne jest, że te kości muszą wrócić do ziemi. Najlepiej, gdyby się udało je zakopać tam, skąd zostały wykopane. Naczelny rabin Polski, Michael Joseph Schudrich, wie o tej sytuacji i polecił mi przyjechać do Olkusza i zobaczyć na miejscu, jak można ten problem rozwiązać. Dotychczasowe kontakty z władzami Olkusza układały się bardzo dobrze, więc wierzę, że i tę trudną dla nas i dla was sprawę uda się w jakiś sposób rozsądnie rozwiązać. Więcej będę mógł powiedzieć za kilka dni, po wizycie w waszym mieście – mówi rabin Joshua Ellis z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach. Zgodnie z wyznaniem żydowskim, zasady postępowania z pogrzebanymi szczątkami ludzkimi są bardzo restrykcyjne. Nie wolno przenosić i w żaden sposób naruszać ciał ani kości pogrzebanych. 

Historycy, którzy zajmują się tematyką żydowską na ziemi olkuskiej, nie żałują słów krytyki pod adresem wszystkich stron, które przyczyniły się do profanacji miejsca świętego dla Żydów, ale też miejsca szacunku i pamięci dla wszystkich nie -Żydów. – To smutna sprawa. A przecież nie jest to pierwsza afera związana z tym cmentarzem. Choćby kilka lat temu była podobna, kiedy na zlecenie olkuskiego magistratu poszerzano i wysypano tłuczniem drogę dojazdową do posesji prowadzącą przez teren cmentarza. Za to apele w sprawie ogrodzenia tego cmentarza pozostają bez echa od dobrych dwudziestu lat. Wygląda na to, że stary cmentarz żydowski został przez urzędników olkuskiego magistratu skazany na zagładę. Jeśli winni tych decyzji nie zostaną ukarani, a cmentarz dalej pozostanie nieogrodzony, to zapewne za jakiś czas wybuchnie kolejna afera, a przedstawiciele magistratu znów wylewać będą krokodyle łzy, udając szacunek dla zmarłych czy żydowskich przekonań religijnych – uważa Ireneusz Cieślik, olkuski historyk zajmujący się między innymi tematyką żydowską.

Dwa lata temu, po długim czasie zaniedbywania tego cmentarza, olkuski magistrat podjął się prac porządkowych na kirkucie przy ulicy Kolorowej. Wykarczowano to miejsce i uporządkowano macewy. Z pomocą przyszli więźniowie z jednego z zakładów karnych. Akcja ta była bardzo szeroko, i raczej pozytywnie, komentowana przez mieszkańców, jak również przez samych Żydów. Teraz obraz miasta dbającego o pamięć po żydowskich mieszkańcach jest mocno nadszarpnięty.

Nie jest to pierwsza fatalna pomyłka na terenie powiatu olkuskiego, kiedy na cmentarzu żydowskim prowadzone są prace budowlane. Przypomnijmy, że w Wolbromiu miała powstać sala sportowa przy tamtejszej szkole. Jak się okazało, na cmentarzu żydowskim. Kiedy koparki zaczęły wydobywać ziemię z ludzkimi kośćmi, prace przerwano, a z budowy sali się ostatecznie wycofano. Wtedy również były dokumenty świadczące o cmentarzu w tamtym miejscu, a pozwolenie na budowę zostało wydane.

Będziemy się przyglądać tej sprawie i informować naszych Czytelników na bieżąco!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
39 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
juz czas
juz czas
9 lat temu

Jezeli, przez przypadek wykopano kosci na bardzo starym i bylym cmentarzu zydowskim, to trzeba je zebrac i poczta dyplomatyczna wyslac do Izraela i pochowac w ziemi przeznaczonej dla narodu wybranego. Niech sie juz nie blakaja po swiecie. Tam, juz nikt nie zarzuci, ze sie o nich nie dba. A, tak na marginesie to dlaczego Gminy Zydowskie nie opiekuja sie starymi cmentarzami swoich przodkow. Polacy opiekuja sie cmentarzami swoich przodkow w kraju i za granica nie ogladajac sie na nikogo.

stary
stary
9 lat temu

http://tergiwersacja.wordpress.com/palestyna/masakra-gazy-20082009/
http://freepalestine.bloog.pl/id,5997481,title,Etapy-operacji-plynny-olow,index.html?ticaid=610734%5B/quote%5D
Stary nic nas masakra w Gazie nie obchodzi. Tu jest Olkusz a nie Palestyna pełna palestyński terrorystów!!![/quote]
[quote name=”Jam z Olksza”][quote name=”stary”][quote name=”kruk”]Czas kończyć to bicie piany.[/quote]

Czas kończyć.

http://tergiwersacja.wordpress.com/palestyna/masakra-gazy-20082009/
http://freepalestine.bloog.pl/id,5997481,title,Etapy-operacji-plynny-olow,index.html?ticaid=610734%5B/quote%5D
Stary nic nas masakra w Gazie nie obchodzi. Tu jest Olkusz a nie Palestyna pełna palestyński terrorystów!!![/quote]

a wręcz przeciwnie Palestyńskie dzieci to też ludzie , są u siebie i mają prawo do życia.
A ty przestań JAM-ać tym Olkuszem, zajrzyj w portki.
Prawdziwych olkuszan pozostało 3 rodziny.

zimny drań
zimny drań
9 lat temu

Chciałbym dowiedzieć się kiedy dokonano ostatniego pochówku na tym na tym miejscu i czy jest ktoś w stanie zidentyfikować chociaż jedną z pochowanych tam osób. Gdyby to był cmentarz wojskowy państwo ma obowiązek ponosić koszty za jego utrzymanie, w przypadku takiego jak ten z obowiązku takiego jest zwolnione. Jakim prawem mamy ponosić koszty utrzymania tego miejsca, skoro za utrzymanie grobów naszych bliskich płacić musimy z własnej kieszeni. Ponadto nie możemy wykupić takiego miejsca na własność ,a tylko je dzierżawić w/g stawek określonych przez administrację. Brak opłaty wiąże się z likwidacją grobu. Ile takich grobów już skasowano? Być może więcej niż tych które znajdują się przy ul. Kolorowej. Daleki jestem o profanowania szczątków, ale winą za ten stan powinno się obarczyć również tych, których to miejsce szczególnie bliskie stało się po tym incydencie. Mieli sporo czasu na jego zadbanie, a dlaczego tego nie zrobili. Może mieli je tak samo w … jak wszyscy pozostali.

Jam z Olksza
Jam z Olksza
9 lat temu

[quote name=”stary”][quote name=”kruk”]Czas kończyć to bicie piany.[/quote]

Czas kończyć.

http://tergiwersacja.wordpress.com/palestyna/masakra-gazy-20082009/
http://freepalestine.bloog.pl/id,5997481,title,Etapy-operacji-plynny-olow,index.html?ticaid=610734%5B/quote%5D
Stary nic nas masakra w Gazie nie obchodzi. Tu jest Olkusz a nie Palestyna pełna palestyński terrorystów!!!

stary
stary
9 lat temu

Jakoś w 2008 roku po żydowskiej „Operacji płynny ołów” w Palestynie Pani Kotnis-Górka nie robiła takiego dymu w olkuskiej prasie a szkoda było o co:
http://tergiwersacja.wordpress.com/palestyna/masakra-gazy-20082009/
http://freepalestine.bloog.pl/id,5997481,title,Etapy-operacji-plynny-olow,index.html?ticaid=610734

zielony ludek
zielony ludek
9 lat temu

[quote name=”kruk”]Czas kończyć to bicie piany.[/quote]Nie podoba się, zmiataj na Hot Doga!

kruk
kruk
9 lat temu

Czas kończyć to bicie piany.

zielony ludek
zielony ludek
9 lat temu

Marsjańska opowieść.
Marsjanie przybyli, Marsjanie zadecydowali, Marsjanie wykopali własne szczątki… a olkuski burmistrz musi się tłumaczyć. Biedny.

mlody
mlody
9 lat temu

[quote name=”komisarz Ironside”][quote name=”eSeLDowiec magister”]
To żadna tajemnica, łatwo można sprawdzić w archiwach, a skąd się na listach znalazł? No cóż, trudno będzie odtworzyć rozdziawione miny lewicowych kolegów którzy sami nie wiedzieli skąd, może został „zawieziony” do Warszawy w skórzanej teczce bez niczyjej wiedzy? Przez kogo? Ano przez tego który jeździł ze skórzaną teczką do Warszawy 😆 .[/quote] Olkuszgate?[/quote]
powiązanie z sld? Może tym należy tłumaczyć nieudolność?

komisarz Ironside
komisarz Ironside
9 lat temu

[quote name=”eSeLDowiec magister”]
To żadna tajemnica, łatwo można sprawdzić w archiwach, a skąd się na listach znalazł? No cóż, trudno będzie odtworzyć rozdziawione miny lewicowych kolegów którzy sami nie wiedzieli skąd, może został „zawieziony” do Warszawy w skórzanej teczce bez niczyjej wiedzy? Przez kogo? Ano przez tego który jeździł ze skórzaną teczką do Warszawy 😆 .[/quote] Olkuszgate?

eSeLDowiec magister
eSeLDowiec magister
9 lat temu

[quote name=”Donosiciel Kane”][quote name=”Gminny”][quote name=”PeOwiec”]
Rzepka nie jest z PO, to przebieraniec który zaczynał swoją karierę polityczną podstępnie z listy SLD :).[/quote] napisz kiedy to było i udokumentuj ! Mogłoby to wiele wyjaśnić.[/quote] Ja nie jestem od dokumentowania tylko od stwierdzania faktów, zapytajcie syna tora, syn ator wszystko wie najlepiej :D.[/quote]
To żadna tajemnica, łatwo można sprawdzić w archiwach, a skąd się na listach znalazł? No cóż, trudno będzie odtworzyć rozdziawione miny lewicowych kolegów którzy sami nie wiedzieli skąd, może został „zawieziony” do Warszawy w skórzanej teczce bez niczyjej wiedzy? Przez kogo? Ano przez tego który jeździł ze skórzaną teczką do Warszawy 😆 .

Donosiciel Kane
Donosiciel Kane
9 lat temu

[quote name=”Gminny”][quote name=”PeOwiec”]
Rzepka nie jest z PO, to przebieraniec który zaczynał swoją karierę polityczną podstępnie z listy SLD :).[/quote] napisz kiedy to było i udokumentuj ! Mogłoby to wiele wyjaśnić.[/quote] Ja nie jestem od dokumentowania tylko od stwierdzania faktów, zapytajcie syna tora, syn ator wszystko wie najlepiej :D.

Donosiciel Kane
Donosiciel Kane
9 lat temu

[quote name=”Gminny”]
Rzepka nie jest z PO, to przebieraniec który zaczynał swoją karierę polityczną podstępnie z listy SLD :).[/quote] napisz kiedy to było i udokumentuj ! Mogłoby to wiele wyjaśnić.[/quote] Ja nie jestem od dokumentowania tylko od stwierdzania faktów, zapytajcie syna tora, syn ator wszystko wie :D.

Olkuszanin normalny
Olkuszanin normalny
9 lat temu

[quote name=”uczciwy”]Za zabytkowy cmentarz odpowiada biuro miejskiego konserwatora zabytków. Pan burmistrz juz dawno powinien zwolnić pracowników tego biura. Niedopatrzeń uzbierało się juz bardzo dużo. Pan burmistrz dobrze o tym wie, ale nic nie robi i przez to bierze odpowiedzialność na siebie samego.[/quote]
Rzepka powinien przede wszystkim zwolnić SIEBIE, zresztą, najbliższe wybory powinny go wykopać raz na zawsze.

wygolony
wygolony
9 lat temu

Czym innym jest szacunek dla zmarłych, a czym innym polityczny lament nad tym miejscem pochówku. Pewnie nikt już nie wie kto był tam pochowany, a lament wokół tego miejsca robi się po to by na tym lamencie zyskać. Im będzie większy, tym roszczenia odszkodowawcze będą bardziej rosły. Ile cmentarzy znikło z mapy Olkusza? Inne mogły ale ten będzie istniał do końca świata i jeszcze jeden dzień dłużej. Może gdyby tak w ramach rekompensajty przekazać poszkodowanym olkuski rynek, sprawa by ucichła . :-*

uczciwy
uczciwy
9 lat temu

Za zabytkowy cmentarz odpowiada biuro miejskiego konserwatora zabytków. Pan burmistrz juz dawno powinien zwolnić pracowników tego biura. Niedopatrzeń uzbierało się juz bardzo dużo. Pan burmistrz dobrze o tym wie, ale nic nie robi i przez to bierze odpowiedzialność na siebie samego.

ilkusianin
ilkusianin
9 lat temu

Dzięki działalności tych nieudaczników powiat Olkuski za niedługo przestanie istnieć, dalej bijmy brawa , dalej z poblazliwoscia patrzmy na ich działania a sami do siebie będziemy mieć pretensje

macosta
macosta
9 lat temu

Sprawa jest bardzo poważna bo dotyczy zbesczeszczenia grobów i tu nie ma znaczenia jakiego wyznania byli ci ludzie tam pochowani , zostało w sposób bardzo rażący naruszone prawo , chce azebysmy wszyscy zdali sobie sprawę z tego ze został naruszony mir dwóch narodów . ci którzy wydali zgodę na te prace jak i ci co nakazali pracownikom kopać w tym miejscu powinni być natychmiast zawieszeni w wykonywaniu swoich obowiązków , mam na myśli zarówno burmistrzów Olkusza czyli Rzepke , Lysonia , Pietraszewskiego , starostę Olkuskiego Kwaśniewskiego oraz prezesa wodociągów Szylke i Kajde.

C.Janek
C.Janek
9 lat temu

Jest mi to zupełnie obojętne komu pani sprzyja swoimi artykułami choć wydaje mi sie ze kiedyś usłyszałem jak zwracala sie pani do Rzepki po prostu Darek , dlatego jestem zszokowany tym artykułem i podziwiam pani odwagę i spryt. Pani nie może teraz spocząć na tym artykule tylko musi pani sprawę dalej nagłośniać , szukać wsparcia w rożnych instytucjach aby tej sprawy nie udało sie zamieśc pod dywan a pani przy najbliższej nadarzajacej sie okazji nie straciła pracy .i na koniec mam do pani pytanie ,oto one: czy przed zamieszczeniem tego tekstu konsultowala , czy pokazywała go pani właścicielowi Przeglądu Olkuskiego ? Bardzo proszę o odpowiedz . Myśle rownież ze powinna pani zaprosić kogoś do współpracy .

fred
fred
9 lat temu

inwestycje drogowe prowadzi i NADZORUJE /podkreslenie/ niejaki pan Kocjan w urzedzie tam trza szukac braku nadzoru pani Emilko 🙂

Saper
Saper
9 lat temu

[quote name=”Mina”]Pani Emilko , czy Pani wie , czy Pani zdawała sobie sprawę ze tym artykułem POgrążyła Pani Rzepkę całkowicie ? Teraz POzostaje już tylko referendum odwoławcze burmistrza Rzepkę , a przecież to jest ulubiony Pani aktualny samorządowiec ,[/quote]
Dlaczego Rzepkę? To nie Łysoń podpisał?

Gminny
Gminny
9 lat temu

[quote name=”PeOwiec”][quote name=”Mina”]Pani Emilko , czy Pani wie , czy Pani zdawała sobie sprawę ze tym artykułem POgrążyła Pani Rzepkę całkowicie ? Teraz POzostaje już tylko referendum odwoławcze burmistrza Rzepkę , a przecież to jest ulubiony Pani aktualny samorządowiec ,[/quote]
Rzepka nie jest z PO, to przebieraniec który zaczynał swoją karierę polityczną podstępnie z listy SLD :).[/quote] napisz kiedy to było i udokumentuj ! Mogłoby to wiele wyjaśnić.

luna
luna
9 lat temu

Skandal za skandalem.Moim zdaniem to brak profesjonalizmu i odpowiedzialności za wydawane pozwolenia (na wycinke drzew,roboty ziemne i tp).Na katolickim cmentarzu wody brak,bylam dzisiaj zrobić porządki,bo w cześniej to rozumię,ale dzisiaj…podobno będzie 15.V.2013 .Wszystko w Olkuszu musi iść wg (nie wiem kogo) w zapomnienie.Pamięć i szacunek.Szok ze stresem i ….szkoda gadać.

Poweł K
Poweł K
9 lat temu

Ciekawe czy jak to byłby cmentarz katolicki to też by takie larum robili – mam nadzieję. Okaże się, poczekamy zobaczymy. Ale jakoś nigdy nie słyszałem/czytałem tekstów o zagrożonych cmentarzach katolickich, wręcz przeciwnie – dziennikarze krzyczą że proboszcz chce powiększyć cmentarz i chce grunty wykupić . Ech……

wyborca xxxL
wyborca xxxL
9 lat temu

[quote name=”Młody”]Proszę o przykład jednej inwestycji władz Olkusza, lub wodociągów która nie została spartaczona …[/quote]
To prawda, problem w tym, że wybór między Unią Pracy, PIS-em a obecną władzą, jest wyborem mniejszego zła.

PeOwiec
PeOwiec
9 lat temu

[quote name=”Mina”]Pani Emilko , czy Pani wie , czy Pani zdawała sobie sprawę ze tym artykułem POgrążyła Pani Rzepkę całkowicie ? Teraz POzostaje już tylko referendum odwoławcze burmistrza Rzepkę , a przecież to jest ulubiony Pani aktualny samorządowiec ,[/quote]
Rzepka nie jest z PO, to przebieraniec który zaczynał swoją karierę polityczną podstępnie z listy SLD :).

ŁOLA BOGA
ŁOLA BOGA
9 lat temu

Żeby były inwestycję trzeba ryzykować i pozyskiwać środki, Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że teraz do przetargów może startować ,,Mietek z taczką” i taki przetarg wygra bo dał ofertę tańszą o kilka stówek. Gdyby przepisy były zaostrzone i w pierwszej kolejności rozmaiło by się z firmami miejskimi to nie było by takiego bałaganu, prace były by staranne i oddawane na czas, a tak to wpadnie ,,Władek” z Gdańska strzeli klinkier na kleju do tapet, zbiera kasę i do domu, drugą sprawą jest porządny nadzór budowlany i BHP-owiec.

ŁOLA BOGA
ŁOLA BOGA
9 lat temu

A ja się pytam gdzie jest KMITA i OSUCH !!! Ach zapomniałem nie ta wiara, więc mają to w d… :-* Skoda, że w ogóle są takie durne artykuły, trzeba coś zmodernizować to się robi i tyle, przecież nie wywalają kość do kosza i nie robią tam parkingu. Po za tym teren ten powinien być ogrodzony ładnym murem oczywiście z pieniędzy, żydowskich, zapewne pokryli by koszty. Ktoś niżej pisał o dobrych inwestycjach w Olkuszu :-* Powiem tak zapraszam na spotkanie rady i proszę pooglądać tych komuchów i samemu sobie odpowiedzieć na to pytanie, dlaczego nic się nie robi.

Młody
Młody
9 lat temu

Proszę o przykład jednej inwestycji władz Olkusza, lub wodociągów która nie została spartaczona …

Mina
Mina
9 lat temu

Pani Emilko , czy Pani wie , czy Pani zdawała sobie sprawę ze tym artykułem POgrążyła Pani Rzepkę całkowicie ? Teraz POzostaje już tylko referendum odwoławcze burmistrza Rzepkę , a przecież to jest ulubiony Pani aktualny samorządowiec ,

jeden z 999
jeden z 999
9 lat temu

Aj waj. Płacili dzierżawę za utrzymanie grobu w/g stawek jakie obowiązują na olkuskim cmentarzu? Nie? To trzeba w taką naliczyć, skoro ponoszą ją wszyscy. Ile grobów naszych bliskich skasowano z tego powodu? Nikt o to nie zapytał jakim prawem, bo to były groby naszych, a takie można i to zgodnie z prawem kasować po 25 latach.

czytaj
czytaj
9 lat temu

Przecież burmistrz mówił wyraźnie, że będą się starać wyjaśnić i załagodzić. Czyli: nikt nie wyleci.

otomo
otomo
9 lat temu

Pozwolenie na budowę zostało zatwierdzone?!
To na co ktoś czeka!!!! na zbawienie!!!
Miesiąc mają na weryfikacje papierów.
Ten kto sprawdzał i kierownik od razu powinni wylecieć na zbity py….
Człowieka to za postawienie kibla będą ścigać a za taką kompromitacje nikt nie poniesie odpowiedzialności.

jacekluzak
jacekluzak
9 lat temu

w takich momentach jest mi wstyd, ze jestem z Olkusza i oddalem kiedys glos na ludzi, ktorzy podejmuja takie decyzje. Za to was wszystkich przepraszam. to sie wiecej nie powtorzy.

Trudno sobie wyobrazic, ze przekopanie cmentarza w celu włożenia dwoch rur z ziemie rzeczywiscie mialo miejsce… szkoda słów 🙁

Ciekawy
Ciekawy
9 lat temu

Za sto lat ktoś nakręci „pokłosie II”, a jego fabuła będzie osadzona w Olkuszu.

Kibic
Kibic
9 lat temu

Knote, ale knocisz.

enigma1952
enigma1952
9 lat temu

Aj waj, gewałt! Znowu polscy antysemici bezczeszczą groby narodu wybranego i to gdzie? W mieście gdzie tak bardzo kocha się starszych braci w wierze. W czym jest tu problem? Ja osobiście nie widzę go. Już dawno trzeba było przenieść pejsatych na kirkut przy harcówce i po problemie. Ewentualnie można wysłać szczątki do Izraela na koszt miasta lub dać im inną nową atrakcyjną działkę by nie pyszczyli. Najlepiej w centrum, na honorowym miejscu przed urzędem miasta lub starostwa. Zwolni się miejsce i nie będzie więcej sztucznych problemów a tak to jest i będzie dla miasta jak wrzód na odbycie i pewnie wyniknie z tego skandal o zasięgu międzynarodowym.
O jo, jo, jo, joj Olkuszanie, nie wiecie coście uczynili!

Olkuszanin xxxL
Olkuszanin xxxL
9 lat temu

Rzepka, WYNOCHA Z OLKUSZA!!! do Watykanu!!!