Lidia Gądek (PO) i Jacek Osuch (PiS) są już po pierwszym roku pracy w obecnej kadencji Sejmu. Sejmowe statystyki nie odzwierciedlają całej pracy na rzecz wyborców. Papier przyjmie wszystko i można składać setki interpelacji, a nic z tego nie musi wynikać. Poprosiliśmy posłankę i posła o wyliczenie nam, co dokładnie udało im się zrobić w minionym roku i jakie konkretne problemy mieszkańców zostały z ich udziałem rozwiązane. Nasi Internauci, których poprosiliśmy o swoje opinie, są pewni co do jednego – to wciąż za mało!

 

 

 

 

Lidia Gądek – służba zdrowia na pierwszym miejscu

Zdaniem posłanki, samorządowcom i posłom trudno jest wykazać się czymś, co udało się dokonać w pojedynkę od początku do końca. – Efektywność działania na rzecz społeczeństwa wymusza na każdym poziomie decydowania współpracę różnych środowisk. Nie zawsze jej wyniki znajdują odzwierciedlenie na papierze, a jej skutki są namacalne dopiero po upływie określonego czasu. Niemniej jednak w swojej pracy poselskiej po ponad roku trwania VII kadencji Sejmu dostrzegam jej efekty, zarówno tam gdzie mój wkład był znaczny, bądź tylko częściowy – uważa Lidia Gądek. W ciągu swojej rocznej pracy w ławach sejmowych podjęła się blisko 150 interwencji, z czego lwia część dotyczyła służby zdrowia. Między innymi dzięki posłance odstąpiono od likwidacji specjalizacji lekarskiej z hipertensjologii  (dział medycyny poświęcony nadciśnieniu tętniczemu). Lidia Gądek zaangażowała się też w przeciwdziałanie cukrzycy, a Ministerstwo Zdrowia przychyliło się do jej stanowiska i na liście leków refundowanych znalazły się Lantus oraz Levami. Podjęła też działania, by refundacją zostały objęte również leki inkretynowe. Podjęła również interwencję w sprawie astmatyków i wpisano Omalizumab na listę leków refundowanych. Posłanka złożyła również interpelację ws. działań zwalczających działanie wirusa HCV. Leki telaprewir oraz boceprewir zostaną wkrótce zakupione przez Ministerstwo Zdrowia niezwłocznie po zakończeniu negocjacji cenowych z producentem.
Posłanka została wybrana przez posłów na Przewodniczącą Zespołu Parlamentarnego ds. Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Profilaktyki. – Zespół, którym kieruję, pełni funkcję doradczą i opiniującą decyzje oraz projekty Ministerstwa Zdrowia, a także inicjuje proces pożądanych zmian. Mottem nadrzędnym jest wzmocnienie znaczenia medycyny rodzinnej w Polsce, w celu zmniejszenia całkowitej liczby hospitalizacji – mówi Lidia Gądek.
Jest współzałożycielką Panelu Ochrony Zdrowia, czyli forum funkcjonującego przy Marszałku Województwa Małopolskiego, które skupia niemal wszystkie osoby mające znaczący wpływ na system ochrony zdrowia w naszym regionie.

Lidia Gądek dla regionu

Posłanka Gądek należy do Małopolskiego Zespołu Parlamentarnego, pod przewodnictwem posła Józefa Lassoty, z którym prowadzi wspólne biuro w Olkuszu. – Prace zespołu sprowadzają się do systematycznego rozwiązywania barier rozwojowych oraz lobbowania na rzecz regionu, m.in. dla budowy nowego odcinka S7 czy organizacji olimpiady zimowej Zakopane 2022 – mówi.

Posłanka pracuje w Poselskim Zespole Strażackim. Do najważniejszych efektów pracy w tym zespole należy projekt zmian przepisów, który zwalnia kierowców wozów bojowych OSP od uzyskiwania dodatkowych, kosztownych zezwoleń. Jego wejście w życie ma dać oszczędności w budżetach gmin.
Posłanka poruszyła również w sejmie kwestię redukcji kosztów uzyskiwania energii przez ZGH „Bolesław”. – Stosowną interpelację na prośbę prezesa Zakładów Bogusława Ochaba złożyłam jeszcze w grudniu 2011 r, zupełnie inaczej niż opozycja, która uczyniła to dopiero w przededniu strajku zakładowych związków zawodowych. To m.in. na jej podstawie problem pozyskiwania energii przez wszystkie zakłady wysoko energochłonne w Polsce został uznany przez Ministerstwo za priorytetowy dla podjęcia działań naprawczych – mówi posłanka. Efektem półrocznych prac specjalnie powołanej komisji, było przedłożenie w Ministerstwie Gospodarki propozycji pożądanych zmian. – Niestety podczas pierwszego czytania projektu znowelizowanego prawa energetycznego posłowie Prawa i Sprawiedliwości, a wtórowali im posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej, mimo że wiedzieli jak ważna jest to nowelizacja dla naszych Zakładów, składając wniosek formalny poddali w wątpliwość zgodność trybu jej uchwalenia z zasadami prawa międzynarodowego – dodaje. Tym samym pożądanych zmian dla ZGH jak nie było, tak nie ma. Posłanka zaangażowała się również w projekt „Najzdrowszy Powiat Europy”, budowę laboratorium w Jaroszowcu, negocjacje w sprawie zaopatrzenia w wodę pitną po zamknięciu kopalni, zwiększenie finansowania małopolskiego NFZ , a także interweniowała w sprawie przyznania funduszy na renowację kościoła w Dłużcu i ruin zamku w Bydlinie. Wsparła lokalne samorządy w walce o budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 783 Miechów – Wolbrom – Olkusz. Na jej wniosek przyznano Stanisławowi Stachowi odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej. Wystąpiła o pomoc finansową dla poszkodowanych przez trąbę powietrzną.

– Powyższe działania nie są jedynymi, jakie podjęłam. Należałoby do nich doliczyć udziały w konferencjach, spotkania z obywatelami, a nade wszystko liczne interwencje w indywidualnych sprawach mieszkańców. Powyższa charakterystyka stanowi jednak dużą część tego, co udało się zrobić przez mój pierwszy rok kadencji – podsumowuje posłanka.

Jacek Osuch – problemy ogólnopolskie

Poseł Prawa i Sprawiedliwości uważa, że obecna kadencja Sejmu, to okres bardzo trudny dla posłów opozycji. – Dziś koalicja PO-PSL praktycznie zablokowała możliwość realizacji przez pozostałych posłów jakichkolwiek działań i inwestycji, pomimo że są one społecznie słuszne i uzasadnione – mówi Jacek Osuch. Poseł był inicjatorem ustawy dotyczącej wprowadzenia bardziej precyzyjnych i tańszych mechanizmów zarządzania spółdzielniami mieszkaniowymi przez ich członków oraz zainicjował przyspieszenie przekształceń własnościowych. W najbliższych dniach projekt ustawy ma być głosowany w Sejmie.  – Wspólnie z parlamentarzystami naszego klubu przygotowałem projekt popierany przez samorządowców w całej Polsce, który znosił automatyzm przejmowania przez samorząd gminny odcinków dróg krajowych, wojewódzkich albo powiatowych. Prace nad nim trwają do tej pory w Sejmie – dodaje. Poseł wnioskował o przedłużenie o 5 lat programu „Rodzina na Swoim”, co umożliwiałby dopłacanie przez państwo pewnych środków do rat kredytu mieszkaniowego.-  Platforma, głosami swoich posłów niestety odrzuciła projekt. Na tym przykładzie widać najlepiej, że posłowie Platformy wyłącznie mówią, a nic nie robią, aby pomóc młodym rodzinom. Parlamentarzyści PO nie poparli także projektu, którego byłem współautorem, dotyczącego zasad zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego – wnosi poseł Osuch.

Jacek Osuch lokalnie

Poseł uważa, że więcej sukcesów odniósł na lokalnym podwórku. – Mieszkańcy naszego powiatu coraz liczniej odwiedzają moje biura poselskie w Olkuszu i Wolbromiu. W ciągu 2012 roku liczba spraw, z jakimi zwrócili się mieszkańcy, wzrosła o 20 proc. w porównaniu do analogicznego okresu. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się bezpłatne porady prawne w Olkuszu, które od pół roku udzielane są nie raz, ale dwa razy w tygodniu. Problematyka skutecznie podjętych interwencji poselskich jest bardzo złożona. Począwszy od spraw geodezyjnych, związanych z podziałem nieruchomości a skończywszy na kwestiach występowania o odszkodowania za błędy w sztuce lekarskiej. Wiele z tych spraw udało się zakończyć pozytywnie – mówi Jacek Osuch. – Po moich wnioskach i wystąpieniach np. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, organ ten ponownie przeliczył wysokość emerytury, dzięki czemu interweniujący otrzymał większe świadczenia. Takich indywidualnych spraw przewinęło się przez moje biuro w ciągu roku około 700 – wylicza. W pracy parlamentarnej duży nacisk kładł na odpowiednie zabezpieczenie medyczne mieszkańców naszego powiatu i zabiegałem o zwiększenie kontraktu dla szpitala i przychodni działających na naszym terenie.

W spektrum jego zainteresowania znalazły się problemy związane z infrastrukturą. – Po mojej interwencji w GDDKiA oraz ZDW w Krakowie zrealizowano lub w najbliższym czasie zostanie zrealizowanych kilka inwestycji (budowa chodników i wymiana nawierzchni asfaltowej) na naszych drogach m.in. na trasie 94, drodze 783 Olkusz-Wolbrom-Miechów oraz 791 Klucze-Olkusz-Trzebinia. Cały czas monitujemy sprawę ekranów akustycznych wzdłuż DK 94 i osiedla Glinianki, Centrum i Słowiki – komentuje dla „Przeglądu Olkuskiego” parlamentarzysta.

Poseł wsparł również kwestię pozyskania środków m.in. na zabezpieczenie ruin zamku Rabsztyn. Po licznych wystąpieniach i monitach do ministerstw ruszyły modernizacji linii energetycznych na naszym terenie. – Największym niezałatwionym przez Rząd,  a podnoszonym kolejny raz przeze mnie  problemem, jest kwestia obniżenia podatku dla zakładów energochłonnych tj. ZGH ,,Bolesław”. Moje ogromne wątpliwości budzi prywatyzacja ZGH Bolesław. Uważam, że środki jakie Skarb Państwa uzyskał z tytułu sprzedaży akcji zakładu prywatnemu podmiotowi są niewspółmiernie niskie – kończy poseł.

Co mieszkańcy na to?

Obojętnie, czyja jest wina, faktem jest, że sprawa energii elektrycznej ZGH „Bolesław” dalej czeka na szczęśliwy finał.  Podobnie jak odwlekana jest w czasie modernizacja „krajówki”. Bez względu na to, kto obecnie jest u władzy, lista spraw niezałatwionych wciąż jest długa. Mieliśmy mieć szybką kolej, a straciliśmy bezpośrednie połączenie z Katowicami, dworce pozostawiają wiele do życzenia. Jak działa służba zdrowia, każdy widzi. W wyliczeniach posłów nie znaleźliśmy ani jednego wspólnie podjętego problemu lokalnego. Być może zwarte szeregi dla dobra konkretnej sprawy, zostawiając politykę z boku, znacznie zwiększyłyby szansę na doprowadzenie jej do końca.

Naszych Czytelników zachęcamy do merytorycznej dyskusji i wskazanie tych spraw, które są sprawami dla posła!

 

23
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
23 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
olekzmieleni.plwysztrasonyBogusławkomin Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
olek
olek

[quote name=”Rysiu z osiedla młod”]Poseł Jacek Osuch to ludzki człowiek. Robi wigilię, daje paczki, rozmawia z ludźmi, śpiewa kolędy, pomaga. Zawsze otwarty na problemy mieszkańców. Oby więcej takich porządnych obywateli.[/quote]
Taaa … a świstak zawija w sreberka ….

olek
olek

[quote name=”zmieleni.pl”]Jednomandatowe Okręgi Wyborcze – JOW. Szczegóły inicjatywy obywatelskiej na: http://zmieleni.pl/
Jakie jest wasze zdanie na ten temat?[/quote]
POPIERAM.

Co do artykułu to nie ma o czym pisać. Propaganda i wiocha – bezwstydna

zmieleni.pl
zmieleni.pl

Jednomandatowe Okręgi Wyborcze – JOW. Szczegóły inicjatywy obywatelskiej na: http://zmieleni.pl/
Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

wysztrasony
wysztrasony

[quote name=”Forum”]W PONIEDZIAŁEK 21 STYCZNIA 2013 O GODZINIE 16.30 ODBĘDZIE SIĘ OTWARTE SPOTKANIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI JAROSŁAWA GOWINA Z MIESZKAŃCAMI OLKUSZA W BWA PRZY ULICY SZPITALNEJ NR 34.
[/quote]
Gowin to najlepszy kumpel Rzepki czy juz mamy się bać??

Bogusław
Bogusław

[quote name=”wmarcinw”][quote name=”j”][quote name=”Bogusław K”]Prosimy naszych parlamentarzystów o wsparcie aby ustawa o rocznym urlopie rodzicielskim wszystkich dzieci z rocznika 2013 nie tylko te urodzone po 17 marca 2013r.[/quote] oraz urodzonych w 2012[/quote] I jeszcze niech pamiętają o tych z 2011 :lol:[/quote] Gdyby Premier ogłosił w roku 2011 że w 2012 r będzie roczny macierzyński to można by się i domagać ale w tym przypadku ogłosił w 2012 rok 2013 rok rokiem rodziny ku uciesze wszystkich co mieli rodzić w 2013 a potem projekt ustawy podzielił dzieci na urodzone przed 17 marca i po 17 marca. W 2011 był vat na… Czytaj więcej »

niewdzięczny
niewdzięczny

Tak dla wyjaśnienia. Nie siedziałem na kominie. Przy kominku a i owszem. 🙂

komin
komin

niewdzięczny prezesie giera weź sie pan do roboty ,a nie do pisania bzdur to bedzie lepiej ,dla wszystkich.

niewdzięczny
niewdzięczny

Czytając o osiągnięciach pani poseł można by stwierdzić z przerażeniem, że bez Pani wsparcia, lista leków refundowanych ustalana przez Ministerstwo Zdrowia mogła być dziełem przypadku, a dzięki pani chorych tych stać będzie teraz na leczenie. Nie tylko zresztą służba zdrowia może służyć przykładem takich „sukcesów” ponieważ w każdym przypadku i w każdej dziedzinie życia te „sukcesy” pani ugrupowania są widoczne. Zaczynam robić analizę w nadziei że gdzieś ich nie będzie i ze smutkiem stwierdzam że władza ta skazana jest wyłacznie na „sukces”. Chociaż nie udało się załatwić ulg dla ZGH to i tak zakończyło się to „sukcesem”. „biorąc pod uwagę… Czytaj więcej »

mgr.
mgr.

.
Gdyby porównywać damskie nogi widoczne na fotografii z sejmu, poseł Gądek ma zdecydowanie zgrabniejsze.

wmarcinw
wmarcinw

[quote name=”j”][quote name=”Bogusław K”]Prosimy naszych parlamentarzystów o wsparcie aby ustawa o rocznym urlopie rodzicielskim wszystkich dzieci z rocznika 2013 nie tylko te urodzone po 17 marca 2013r.[/quote]

oraz urodzonych w 2012[/quote]

I jeszcze niech pamiętają o tych z 2011 😆

mgr.
mgr.

[quote name=”kręgarz”]A ja słyszałem że kombinat upada od czasu kiedy dyrektorem jest Adam Giera. :-* :-* :-* :-* 😆 😆 😆 😆 :-x[/quote] jak ma nie updać jak pan prezes giera siedzi caly dzień na internecie i wyzywa wszystkich od komunistow ??

kręgarz
kręgarz

A ja słyszałem że kombinat upada od czasu kiedy dyrektorem jest Adam Giera. :-* :-* :-* :-* 😆 😆 😆 😆 😡

j
j

[quote name=”Bogusław K”]Prosimy naszych parlamentarzystów o wsparcie aby ustawa o rocznym urlopie rodzicielskim wszystkich dzieci z rocznika 2013 nie tylko te urodzone po 17 marca 2013r.[/quote]

oraz urodzonych w 2012

emertka
emertka

jak to czytam to wydaje mi sie ze my wszyscy jestesmy dla siebie wrogmi to zaczyna byc chore przepraszam za bledy nie umiem jeszcze pisac na komputerrze ale napewno wiem ze tu juz nie napisze to byl pierwszy raz i ostatni bo to co tu jest to zenada

Bogusław K
Bogusław K

Prosimy naszych parlamentarzystów o wsparcie aby ustawa o rocznym urlopie rodzicielskim wszystkich dzieci z rocznika 2013 nie tylko te urodzone po 17 marca 2013r.

ciekawy
ciekawy

[quote name=”Rysiu z osiedla młod”]Poseł Jacek Osuch to ludzki człowiek. Robi wigilię, daje paczki, rozmawia z ludźmi, śpiewa kolędy, pomaga. Zawsze otwarty na problemy mieszkańców. Oby więcej takich porządnych obywateli.[/quote]

Poseł dostaje ponad 20 tys zł miesięcznie pensji i na prowadzenie biura i ma stanowić dobre prawo i wspierać lokalną władze w rozwiązywaniu problemów a nie robić za mikołaja. Od udzielania pomocy są Caritas, Ośrodek Pomocy Społecznej, organizacje pozarządowe.

Młody
Młody

Z artykułu wynika że jedynym konkretnem efektem ponad 5-cio letniego posłowania Jacka Osucha jest – cytuję –

„Po moich wnioskach i wystąpieniach np. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, organ ten ponownie przeliczył wysokość emerytury, dzięki czemu interweniujący otrzymał większe świadczenia”

Kosztowało to nas podatników grubo ponad milion zł. na ponad 5- cio letnie koszty urzędowania posła …

G....t
G....t

Nie powinniśmy oczekiwać od posła efektów po roku tylko po zakończeniu kadencji i wtedy ich ocenić. Jest sporo uwag na chwilę obecną ale działania parlamentarzystów mogą przynieść efekty nawet po zakończeniu kadencji ( patrz ZGH ).
Uwagi do posłów są potrzebnea i ważne aby mieli świadomość naszych potrzeb, ale poniższy poziom uwag jest znacznie słabszy od dokonań naszych parlamentarzystów i nie wiem czy dalsza dyskusja ma sens.

Rysiu z osiedla młod
Rysiu z osiedla młod

Poseł Jacek Osuch to ludzki człowiek. Robi wigilię, daje paczki, rozmawia z ludźmi, śpiewa kolędy, pomaga. Zawsze otwarty na problemy mieszkańców. Oby więcej takich porządnych obywateli.

B
B

Do wkur…Olkuszanin
Jak pan sobie wyobraża to karanie posłów. Na przyklad za ustawę podnoszącą wiek emerytalny. Posłów opozycji, bo byli przeciwni, czy posłów koalicji, którzy ją uchwalili? I kto ma ustalać wymiar wyroku na podstawie jakiego prawa?. Może utworzyć super sejm nad sejmem!!!! Szanowny panie nie tędy droga. Przede wszystkim rozliczyć to należy 4 władze dziennikarstwo, którzy tworzą fałszywą propagandę.Świadome spoleczeństwo bedzie swiadomie wybierać. Zdelegalizować postkomune i zlikwidować wreszcie państwo socjalistyczne w jakim żyjem. To jest lekarstwo. A nie wzorem ukrainy karać więzieniem premiera rządu!!!!!!.

Wkur... Olkuszanin
Wkur... Olkuszanin

Kochani, w naszym państwie nie będzie dobrze, dopóki ludzie zasiadający w sejmie, senacie i w radach, nie będą dopowiadali za swoje czyny więzieniem lub tym co ich najbardziej boli czyli ogromną karą finansową, Bez obrazy dla naszych albo waszych ,,poślin” ale zasiadając w komisjach chcąc czy nie zawsze się usłyszy o planach rozwoju danego region. Potem opowiada się dyrdymały i głupoty, pani Lidia niech zajmie się tym co robiła przez tamten rok, mianowicie niech siedzi i nie zawraca d****, a pan Jacek jak pan Jacek człowiek łata… 😉

Ja geniusz
Ja geniusz

Nasz posełek Jacek wymyślił ustawę… Szkoda, że OFNE zlikwidowali bo dostałby honoris causa. Pytałem się mojej babci czy w to wierzy. Po kilku głębszych bujnięciach na fotelu mówi, że nie.

Pamietamy
Pamietamy

Co Lidia Gądek zrobiła dla regionu?

Olimpiadę w Zakopanem w 2022 roku

Buhahaha (posikać się ze śmiechu można)