Olkusz

„Olkusko-Wejherowskie rozmowy na czasie” – pod taką nazwą w minioną sobotę w hotelu Victoria odbyło się spotkanie ze znanymi prawnikami, zorganizowane przez działaczy KOD z Olkusza i Wejherowa.

To dla mnie osobiście ogromne przeżycie i zaszczyt, że mogę powitać na Ziemi Olkuskiej ludzi niezwykłych, których dotąd mieliśmy okazję widzieć jedynie na ekranach telewizorów – mówił rozpoczynając spotkanie Grzegorz Wiśniowski, szef lokalnych struktur KOD-u. Wydarzenie miało miejsce w sobotę, 9 października bieżącego roku.

Na zaproszenie olkuskich działaczy do Srebrnego Grodu przybyli m.in.: prof. Stanisław Biernat, prof. Andrzej Zoll, prof. Andrzej Rzepliński, sędzia Beata Morawiec oraz prokurator Mariusz Krasoń. To będzie rozmowa na tematy polityczne i ustrojowe, ale nie jest to spotkanie partyjne. Dlatego wykluczmy w jego trakcie jakąkolwiek agitację – zapewniał na wstępie gospodarz spotkania.

Jak można było się spodziewać, jednym z głównych tematów dyskusji było czwartkowe orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że przepisy traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z polską Konstytucją. Pogarda dla ustawy zasadniczej, manipulowanie składem sędziowskim oraz ogromna buta doprowadziły do takiej sentencji, jaka została zaprezentowana przez Trybunał w zeszłym tygodniu. Nie wiem, jak zareagują na to nasi zachodni partnerzy, ale uważam, że bardzo ono nam zaszkodzi – mówił prof. Andrzej Rzepliński.

Zdaniem prelegentów wyrok TK ma być swoistą „podkładką” dla reform sądownictwa. Spowoduje to, że obecne władze będą mogły tym orzeczeniem legitymować swoje działania i nie stosować się do orzeczeń unijnego Trybunału Sprawiedliwości – tłumaczył prof. Andrzej Zoll. W swoich wypowiedziach nie szczędził on krytyki wobec obecnego składu Trybunału. Niestety, nie mamy już sądu konstytucyjnego z prawdziwego zdarzenia. Trybunał jest teraz jedynie ciałem legitymizującym poczynania władzy wykonawczej  – stwierdził były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich.

Ten wyrok będzie kijem w rękach Ministra Sprawiedliwości, który umożliwi mu dyscyplinowanie sędziów kontestujących jego decyzje – grzmiała sędzia Beata Morawiec. – Jako krytycy obecnej władzy efekty tej decyzji zapewne odczujemy na własnej skórze. Ktoś jednak musi powiedzieć głośno „nie”, aby pozostali mogli czuć się bezpiecznie – podkreślała prezes Stowarzyszenia Sędziów „Themis”.

Kończąc spotkanie szef olkuskiego KOD-u podziękował lokalnym działaczom społecznym: Annie Barczyk, Piotrowi Grabarczykowi, Romanowi Kwaśniewskiemu, Andrzejowi Osuchowi oraz Januszowi Bargiełowi za pomoc w organizacji spotkania.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? Czy zgadzacie się z tezami głoszonymi podczas sobotniego spotkania? A może jesteście odmiennego zdania? – Jak zawsze zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze