Olkusz

Podczas wczorajszej sesji Rady Powiatu w Olkuszu doszło do głosowania „na dwie ręce” – kamery zarejestrowały jak Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk oddaje głos za nieobecną Wicestarostę Olkuską Paulinę Polak. Sytuacja jest bardzo poważna, ponieważ takie działanie stanowi przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3.

Warto przypomnieć, że do podobnej sytuacji doszło w 2016 roku w Sejmie RP, kiedy posłanka Małgorzata Z. oddała głos nie tylko za siebie, ale także za nieobecnego na sali śp. Kornela Morawieckiego: w 2018 roku prokuratura przedstawiła jej zarzut przekroczenia uprawnień służbowych, a w 2022 była parlamentarzystka została skazana na karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, 12 tysięcy złotych grzywny oraz zakaz zajmowania funkcji publicznych przez okres 5 lat.

Bogumił Sobczyk początkowo nie przyznał się do zarzucanego mu czynu, jednak gdy radny Paweł Piasny poinformował, że kamery zarejestrowały oddanie przez niego głosu z urządzenia należącego do Pauliny Polak, a według wyników w głosowaniu wzięło udział 23 radnych mimo obecności na sali zaledwie 22 z nich, Przewodniczący Rady Powiatu w Olkuszu Jacek Piotr Osuch odparł, że Starosta stwierdził, iż jednak się pomylił.

Paweł Piasny:
-Panie Przewodniczący jeszcze w odniesieniu do poprzedniego punktu muszę zadać pytanie formalne i proszę o uszanowanie Pana Przewodniczącego, że zadam to pytanie i chciałbym poznać odpowiedź. Panie Starosto, czy głosował Pan na dwie ręce w poprzednim punkcie przyjęcia sprawozdania? Proszę o odpowiedź.

Jacek Osuch:
-Proszę bardzo, Pan Starosta.

Bogumił Sobczyk:
-Panie Przewodniczący, zawsze głosuję jedną dłonią.

Jacek Osuch:
-Szanowni Państwo, zarządzam 10 minut przerwy.

(przerwa)

Jacek Osuch:
-Szanowni Państwo, wznawiamy obrady. Przechodzimy do punktu 12. Proszę bardzo, Pan Radny Paweł Piasny.

Paweł Piasny:
-Dziękuję Panie Przewodniczący za udzielenie głosu. Panie Przewodniczący, po ogłoszeniu przerwy informuję Państwa wszystkich, że zapoznałem z materiałem filmowym z dzisiejszego posiedzenia Pana Komendanta powiatowej policji Jarosława Klicha, który już opuścił to posiedzenie Rady o tym, że na tej sali miało miejsce głosowanie na dwie ręce w momencie, kiedy Pan Przewodniczący zarządził prawidłowy proces głosowania. Na moje pytanie, czy jest osoba, która przyzna się do być może pomyłkowego głosowania usłyszeliśmy butne, że głosuję tylko na jedną rękę. Informuję, że osobą tą, która głosowała na dwie ręce w procesie prawidłowego procesu głosowania ogłoszonego przez Pana Przewodniczącego był Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk. Wobec tego zgodnie z obowiązującymi przepisami informuję Radę, a Pan Przewodniczący mając tę wiedzę o popełnionym zabronionym czynie powinien w obowiązku czuć się, a przede wszystkim ma obowiązek o podjęcie stosownych kroków i wyjaśniających i zawiadamiających. Dziękuję bardzo.

Jacek Osuch:
-Panie Radny, odnosząc się do Pańskiej wypowiedzi w tej chwili, ja zarządziłem reasumpcję głosowania dlatego, że Pan Starosta zgłosił, że się pomylił więc dlatego zarządziłem reasumpcję glosowania. Natomiast Pańska że tak powiem opinia jest wyrażona, wyraził Pan swoją opinię, także dziękuję. Proszę bardzo, przechodzimy do punktu 12. projektu uchwały.

Redakcja
fot. Starostwo Powiatowe w Olkuszu
https://www.facebook.com/przegladolkuski/videos/608864711274135/

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Makusz
Makusz
26 dni temu

Nie wiem kto mu dał takie imię , ale tacy oszuści na pewno Bogu nie są mili.

zEN
zEN
1 miesiąc temu

Boguś głosów wyborczych raczej nie przysporzy…