Olkusz

Jesienią odbędą się wybory parlamentarne, a na politycznej scenie pojawił się nowy gracz. Członkowie Ruchu Marka Materka spotykają się z mieszkańcami różnych regionów kraju, prezentując 23 postulaty, z którymi zamierzają startować w najbliższych wyborach. Wśród odwiedzanych miejscowości znalazł się również Olkusz. Podczas konferencji na olkuskim rynku poznaliśmy m.in. lidera Ruchu w naszym okręgu wyborczym, obejmującym powiaty olkuski, miechowski, krakowski oraz miasto Kraków. 

Marek Materek to prezydent Starachowic, który, ubiegając się w 2018 roku o to stanowisko po raz drugi, w pierwszej turze wyborów uzyskał drugi najlepszy wynik w kraju wśród miast prezydenckich (84,4 proc. głosów). Założył ruch, zrzeszający dziś ponad 450 członków z różnych regionów Polski: samorządowców, działaczy społecznych, przedstawicieli świata nauki oraz organizacji pozarządowych.

– Jesteśmy dziś w Olkuszu, by przekazać mieszkańcom, którzy nie chcą dłużej wybierać między Panem Kaczyńskim, a Panem Tuskiem, że będą mieli na kogo głosować. Mamy nieodparte wrażenie, że w relacje obu panów wdarła się nienawiść, a wiemy, że na takim fundamencie nic dobrego i trwałego nie można zbudować. Nasz Ruch jest odpowiedzią na społeczne zapotrzebowanie osób niezdecydowanych, ale również tych, którzy od lat niestety nie biorą udziału w wyborach. Zdecydowaliśmy się na ten krok, aby zaoferować inną, lepszą Polskę. Chcemy doprowadzić do zakończenia wojny polsko-polskiej, jaka od lat toczy się pomiędzy dwoma zwalczającymi się obozami – tłumaczył Marek Materek.

Podczas konferencji zapowiadającej start w jesiennych wyborach parlamentarnych twórcy Ruchu towarzyszył m.in. prezydent Zawiercia Łukasz Konarski oraz Poseł na Sejm RP VII kadencji Piotr Chmielowski. Nie zabrakło również lidera Ruchu Marka Materka w okręgu nr 13, którym jest radny Rady Miejskiej w Olkuszu Wojciech Ozdoba. Od wielu lat jesteśmy wciągnięci w konflikt pomiędzy dwiema największymi partiami. Każdy, kto nie zgadza się z PiS-em nazywany jest lewakiem, komuchem, a każdy, kto nie popiera PO jest z miejsca traktowany jak zacofany moher. Można prowadzić politykę w inny sposób, bez nienawiści, a z wolą współpracy z każdym, kto chce dobra dla naszego kraju. Od 8 lat w samorządzie proponuję współdziałanie z radnymi miejskimi, powiatowymi, sejmiku województwa czy posłami z różnych opcji politycznych. W Ruchu Marka Materka znalazłem osoby, które wypracowanie korzystnych zmian w Polsce stawiają wyżej niż polityczne przepychanki – mówił Wojciech Ozdoba. 

W trakcie konferencji Marek Materek odniósł się także do lokalnych problemów. – Sprawą, która tu powinna wybrzmieć, są szkody górnicze, z którymi zmagają się mieszkańcy Olkusza czy Trzebini. Chcemy, aby rządzący przygotowali dokładną mapę zagrożeń, które dla mieszkańców tej ziemi są bardzo istotne. O to radny Wojciech Ozdoba apeluje od dawna, oczywiście przychylamy się do tego – mówił na olkuskim rynku.

Lider Ruchu wspomniał ponadto o reformie administracji: likwidacji powiatów czy wprowadzenia bezpośrednich wyborów marszałków województw. – Tak, aby marszałek był lokalnym premierem, który nadzoruje m.in. sprawy ochrony zdrowia, zastępuje NFZ przy podziale środków na usługi zdrowotne w danym regionie, ale także zarządza siecią szpitali, aby skrócić znacząco kolejki do lekarzy specjalistów – wyjaśniał Marek Materek. Łącznie lista obejmuje 23 postulaty, które dotyczą również m.in. prostszego systemu podatkowego, ograniczenia liczby radnych o 30 proc., likwidacji kuratoriów oświat, decyzji kobiet w sprawie aborcji czy praw zwierząt.

Na rynku padła też deklaracja o rejestracji partii politycznej. Nazwy na razie jednak nie zdradzono.  


0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze