akademia malucha bolesław1

Już w najbliższy poniedziałek, 18 stycznia, w Bolesławiu startuje „Akademia Malucha”. We wszystkich zajęciach mogą brać udział najmłodsi także z innych gmin. Wystarczy, że zainteresowani rodzice skontaktują się z Centrum Kultury w Bolesławiu. Co ważne, zajęcia są bezpłatne.

Projekt „Akademia Malucha” o łącznej wartości ponad 20 tys. złotych dotyczy przede wszystkim dzieci, które nie uczęszczają do żłobka czy przedszkola. Akademia z założenia ma być kontynuacją „Maluszkowych zabaw z muzyką”, prowadzonych w Centrum Kultury od ubiegłego roku. Zabawy te przyciągnęły uczestników nie tylko z gminy Bolesław, ale również z Bukowna, Sławkowa, Olkusza czy Dąbrowy Górniczej. Stąd pomysł, aby poszerzyć ofertę dla kilkulatków.

akademia malucha bolesław2

Powstanie Akademii nie byłoby możliwe, gdyby nie 10 tys. złotych dotacji z Fundacji BGK w ramach programu „Na dobry początek!”. Środki te w dużej mierze zostaną przeznaczone na doposażenie Centrum Kultury w materiały do zajęć z dziećmi. Pozyskanie dofinansowania to prawdziwy sukces, bowiem w konkursie startowało aż 742 organizacji: biblioteki, fundacje, instytucje kultury oraz stowarzyszenia. – Najwyżej oceniano projekty, które wykorzystują nowatorskie metody pracy z dziećmi i lokalne zasoby, angażują rodziców i instytucje partnerskie, tworząc inspirujące otoczenie do rozwoju dzieci. Z tym większą satysfakcją przyjęliśmy wiadomość, że wśród zaledwie 50 wyróżnionych projektów jest również nasza Akademia Malucha, która w dodatku otrzymała pełne dofinansowanie, o jakie się staraliśmy, czyli 10 tys. zł – opowiada koordynatorka projektu Iwona Pilarz.

Rozpoczęcie „roku akademickiego” odbędzie się 18 stycznia o godz. 18.00 w bolesławskim Centrum Kultury. Podczas inauguracji maluszki otrzymają „indeksy”, na których będą zbierać pieczątki za udział w poszczególnych spotkaniach. Co przygotowano dla małych studentów i ich opiekunów w ciągu najbliższych kilku miesięcy? W każdy czwartek mogą razem bawić się przy muzyce podczas „Maluszkowych rozruszanek”.  22 stycznia spotkają się całe rodziny, by posłuchać babcinych opowieści „Z bujanego fotela” i wspólnie kolędować z chórem Kantare oraz zespołami „Psotki” i „kropkaPL” z miejscowego Centrum Kultury. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich. Kolejna otwarta impreza, to zaplanowany na 6 lutego bal maskowy, na którym razem z maluszkami mogą bawić się starsze dzieci – rodzeństwo i znajomi. Wiosna to czas na zabawy ruchowe na Orliku oraz miejscowej Ścieżce Zdrowia. Podczas majowego Święta Rodziny zaplanowano spektakl „Teatrzyk u Marysi”, w którym zagrają rodzice podopiecznych Akademii. Odbędą się też warsztaty z rękodzieła, spotkania z muzykami, koncert z udziałem dzieci ze skrzypcowej Szkoły Suzuki i szkółki baletowej, czy wyjazd do pracowni ceramiki.

akademia malucha bolesław3

Akademia proponuje innowacyjne metody pracy z dziećmi. – Podstawą zajęć będzie metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne oraz pedagogika zabawy Klanzy. Małe dzieci niekoniecznie chcą się uczyć i szybko się nudzą. Bardzo chętnie za to bawią się i stale są w ruchu. To właśnie wykorzystują obydwie metody. Podczas zajęć dzieci uczą się, choć wcale o tym nie wiedzą. Ruch rozwijający pomaga budować zaufanie, rozwija relacje i świadomość swojego ciała. Rodzice będą mogli wykorzystać to potem podczas zabawy z dziećmi w domu. Chcemy też rozwijać więzi wielopokoleniowe dlatego do zajęć włączamy dziadków i rodzeństwo. Zyskaliśmy nie tylko atrakcyjną ofertę zajęć dla kolejnej grupy wiekowej, ale też sposób na integrowanie lokalnego środowiska.– zapewnia Iwona Pilarz.

Partnerami projektu realizowanego przez Centrum Kultury w Bolesławiu są: Koło Gospodyń Wiejskich z Bolesławia oraz Rada Sołecka Bolesławia.

Zapisy prowadzone są w Centrum Kultury przy ul. Głównej 55 w Bolesławiu, tel. 32/642 40 73.

Fot.Iwona Pilarz/CK Bolesław

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
z Olkusza
z Olkusza
6 lat temu

GRATULACJE dla Bolesławia. Ale tam rządzi Koło Gospodyń Wiejskich, a nie administracja domu kultury.

felik100
felik100
6 lat temu

W Olkuszu moge byc tylko bamki i apteki 🙂 😆

Super
Super
6 lat temu

Pomysł świetny. Jak zwykle poza Olkuszem bo tutaj nic się nie da.