Wolbrom

Do 9 grudnia 2021 r. wykonawcy mogą składać oferty do przetargu na budowę ostatniego odcinka obwodnicy Wolbromia, ogłoszonego przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Inwestycja pozwoli domknąć drogę okalającą miasto od strony południowej i tym samym spełni wieloletnie oczekiwania na wyprowadzenie ciężkiego ruchu z ciasnego centrum.

Etapy I – od ul. Miechowskiej w ciągu DW 783 do ul. Brzozowskiej oraz II – od ul. Brzozowskiej do ul. Skalskiej w ciągu DW 794 zostały oddane do ruchu w 2019 roku. W październiku tego roku inwestycja w ramach III etapu uzyskała od wojewody małopolskiego zezwolenie na realizację.

Budowa III etapu obwodnicy obejmuje budowę nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 783 (klasy G) na odcinku od ul. Szosa Olkuska (DW 783) do ul. Skalskiej (DW 794) wraz z budową obiektów inżynierskich i chodników oraz budową i przebudową istniejącej infrastruktury technicznej. Wykonawca, który zostanie wyłoniony w trwającym właśnie przetargu  w pierwszej kolejności będzie musiał uporządkować teren i przeprowadzić wycinkę drzew w lesie, przez który pobiegnie droga. Następnie konieczne będzie wzmocnienie gruntów i budowa nawierzchni drogi wojewódzkiej klasy G. Powstaną skrzyżowania oraz ronda. W celu zapewnienia bezpieczeństwa wykonane będą chodniki, pobocza i lewoskręty na skrzyżowaniach. Projekt przewiduje, że trasa zostanie oświetlona oszczędnymi lampami LED. W planach uwzględniono budowę systemu odwadniającego drogę. Koszt budowy trasy na odcinku od ul. Skalskiej do ul. Olkuska Szosa szacowany jest wstępnie na ponad 20 mln zł. Budowa III etapu obwodnicy umożliwi wyprowadzenie z miasta znacznej części ruchu tranzytowego, a w szczególności upłynni ruch w rejonie skrzyżowania DW 783 i DW 794 oraz mocno zakorkowanego przejazdu kolejowego na ul. Krakowskiej.

Wybór wykonawcy nastąpi po analizie ceny (60 proc.), okresu udzielonej gwarancji (20 proc.) a także zaproponowanego przez firmę sposobu naprawy uszkodzonej nawierzchni w okresie gwarancji i rękojmi (20 proc.). Na wykonanie inwestycji wybrany oferent będzie miał 16 miesięcy od podpisania umowy.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze