Michałówka 2

W najbliższym czasie użytkowników dróg powiatowych na terenie gmin Trzyciąż i Olkusz czekają utrudnienia w ruchu. Wykonawcy rozpoczynają właśnie prace na dwóch ciągach komunikacyjnych – mniejszy na drodze 1155K w Imbramowicach oraz poważniejszy – na drodze nr 1090K na odcinku Troks – Braciejówka – Jangrot – Trzyciąż.

Służby drogowe powiatu olkuskiego w ostatnich dniach przekazały już oficjalnie wykonawcy w imieniu zarządcy teren budowy i rozpoczęły się prace remontowe na drodze powiatowej 1155K na odcinku od szkoły do skrzyżowania z drogą 1150K w Imbramowicach. Modernizację drogi w wys. 400 tys. zł  współfinansuje gmina Trzyciąż.

W postępowaniu przetargowym złożono 6 ofert i z powodu kwot wyższych niż zakładane pierwotnie Zarząd Powiatu Olkuskiego, w porozumieniu z władzami gminy Trzyciąż zdecydował o zwiększeniu puli środków na ten remont. Ostatecznie najkorzystniejsza okazała się oferta firmy „Drogomex” Sp. z o.o. z Pruszkowa z proponowaną ceną 743 794,90.

W ramach przewidzianych prac wykonawca sfrezuje istniejącą nawierzchnię, usunie podbudowę z kruszywa, wyprofiluje i zagęści podłoże, tworząc nową podbudowę, a następnie ułoży nową nawierzchnię. Przy okazji zostanie wykonane odwodnienie drogi. Zostaną też wykonane pobocza, regulacja studzienek, a na koniec w wyznaczonych miejscach  będą ustawione barierki zapewniające bezpieczeństwo.

droga zamknięta 2

Od 10 kwietnia 2018 r. będzie obowiązywała czasowa zmiana organizacji ruchu związana z realizacją przebudowy drogi powiatowej nr 1090K Troks – Braciejówka – Jangrot – Trzyciąż na odcinku od DW 783 do DW 794. Przetarg na realizację tego zadania wygrała firma Berger Bau Polska  z Wrocławia, która zaoferowała się wykonać prace modernizacyjne za kwotę 14 655 458,78 zł.

Przypomnijmy, że zadanie dofinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. Wstępna kosztorysowa wartość całego projektu wynosiła 16.637.400,85 zł, a wysokość uzyskanego dofinansowania to kwota 7.099.178,91 zł. Zgodnie z przyjętym już wcześniej zwyczajem, władze powiatu zwróciły się do poszczególnych gmin, na terenie których przebiega droga o pomoc finansową w pokryciu pozostałych kosztów realizacji zadania. Zgodę na partycypację w pokryciu kosztów powiatu, z przeznaczeniem na prowadzenie prac na swoim terenie wyraziła gmina Trzyciąż, która przeznaczy na ten cel 1 457 900,61 zł. Decyzję o wydatkowaniu tej poważnej dla gminnego budżetu kwoty podjęto, ponieważ władzom gminy zależy na podniesieniu bezpieczeństwa przy tym ruchliwym ciągu komunikacyjnym. Z kolei samorząd Olkusza został poproszony o wsparcie finansowe remontu na „swojej” części w wys. 3.311.210,34 zł. Władze tej gminy zaoferowały możliwość przekazania jedynie części potrzebnej kwoty, czyli 500 tys., na co nie przystał Starosta. Jak dotąd umowa dotycząca tej pomocy finansowej nie została ostatecznie sfinalizowana.

W ramach realizacji zadania w poszczególnych częściach drogi planowana jest wymiana bądź wzmocnienie istniejącej konstrukcji jezdni oraz dobudowa chodników dla pieszych w miejscowościach Troks, Braciejówka, Michałówka, Jangrot i Trzyciąż. Odcinek od szkoły w Jangrocie do skrzyżowania z drogą gminną w kierunku Cieplic zostanie wyposażony w nowy chodnik oraz kanalizację deszczową wraz z wykonaniem wylotu kanalizacyjnego do przydrożnego rowu. Podobne prace będą wykonane także w Trzyciążu wzdłuż drogi powiatowej nr 1090K na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 794 do granicy administracyjnej gminy.

Mimo zapowiedzi o zmianie organizacji ruchu od 10 kwietnia, prace na tej drodze praktycznie już rozpoczęto. W Michałówce (gm. Trzyciąż) trwają roboty przy odwodnieniu – w tej miejscowości powstaną także nowe chodniki. W Jangrocie (gm. Trzyciąż) budowlańcy wykonują pobocza. Natomiast przy rondzie w Troksie  (gm. Olkusz) zaczęto już prace przy poszerzaniu jezdni.

W związku z przewidywanymi utrudnieniami na obu drogach i wprowadzeniu tymczasowej organizacji ruchu użytkownicy – zarówno kierujący pojazdami, jak i piesi, proszeni są o przestrzeganie nowego oznakowania i szczególną ostrożność.

Michałówka2 2

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
z trójmiasta
z trójmiasta
3 lat temu

żadnych progów , bo mi się moje czarne audi w dizlu zawiesi !!! 😆 😆 😆

Login
Login
3 lat temu

Wcale nie tak dawno była inicjatywa aby umiescic próg zwalniający na drodze koło stawu w Braciejówce. Nawet zbierano w tej sprawie podpisy… Ciekawe czy ktoś o tym jeszcze pamięta a w tam nawet pasów nie ma bo są w miejscu kompletnie nie trafionym okolo 50 m dalej I mało kto z nich korzysta. Z tego przystanku przez jezdnie często dzieci do szkoły przechodzą I sporo osób do kościoła. Jesli zrobią nowiutki asfalcik to sporo osób zacznie rozpędzać się od ronda a chamować zaczną dopiero na zakręcie przy wyjeździe z Braciejówki więc tylko czekać na tragedię.

Ksywa
Ksywa
3 lat temu

Najpierw to mogliby utwardzić drogę dojazdową z Podlesia do Troksa. Skoro wiedzieli, że zamykają główny odcinek. Tak to trzeba jeździć po dziurach. Oczywiście nikt nic nie wie.

Droga
Droga
3 lat temu

To co w końcu z tymi zmianami i objazdem? Będzie i jak tak to od której do której godziny, do kiedy?

kolo
kolo
3 lat temu

[quote name=”rzepka”]Gałęzie nad asfaltem wreszcie trzeba obciąć,p Starosto.A to jest Pana „działka”-Mazaniec-Bukowno.[/quote]
Co ty wymagasz od wiatrakowca?? Nawet drogi do chałupy nie ma zrobionej a ma się interesować odcinkiem, którym w ogóle nie jeździ?? Interwencje w dziale PO są zbywane przez Pacunia.. nie wiem czy on jest odpowiednim chłopem na tym stanowisku, nie ma jaj..

xxl
xxl
3 lat temu

Jeżdżąc po drogach można z cała odpowiedzialnością stwierdzić że powiat olkuski to najbardziej zaniedbany powiat jeżeli chodzi o stan dróg – to ruina i gorzej już być nie może. A ci powiatowi co lepią dziury na drodze wykonują to bez zupełnego nadzoru i byle jak. Wtłaczają asfalt pod ciśnieniem w nie oczyszczone dziury , a nawet do wody oraz rozpryskują po całej drodze. O żadnym walcowaniu nie ma mowy – mają to zrobić samochody niszcząc tym swoje karoserie. Jaki Pan taki kram.

Mario
Mario
3 lat temu

Jeszcze niedawno starosta w szydził na fejsie jak to Burmistrz machał szabelką w sprawie byłej drogi wojewódzkiej od Rabsztyna do ronda przy osiedlu młodych. Skoro remont dotyczy drogi powiatowej to gmina Olkusz nie ma tam „swojej części” i nie powinna dokładać ani złotówki do remontu dróg powiatowych a te 500 000 przeznaczyć na remont dróg gminnych a starosta niech przestanie żebrać.

Olkusz wygrał.
Olkusz wygrał.
3 lat temu

Olkusz dał mniej a droga i tak będzie robiona . Burmistrz płaci mniej starosta więcej. I kto według WAS jest mądrzejszy ?

rzepka
rzepka
3 lat temu

Gałęzie nad asfaltem wreszcie trzeba obciąć,p Starosto.A to jest Pana „działka”-Mazaniec-Bukowno.