e mail

{jcomments on}Od początku roku w olkuskim szpitalu jesteśmy świadkami narastającego sporu, jaki ma miejsce pomiędzy pracownikami sekcji higieny szpitalnej a Zarządem Spółki Nowy Szpital w Olkuszu. Należy wyjaśnić przyczynę tego konfliktu. Otóż Spółka Nowy Szpital przekazała firmie IMPEL z Wrocławia zadania związane ze sprzątaniem szpitala, które zgodnie z art. 231 kodeksu pracy,  powinny były zostać przekazane wraz z pracownikami sekcji higieny szpitalnej. Pracownicy ci powinni zostać zatrudnieni w spółce IMPEL na identycznych warunkach, jakie były podstawą ich zatrudnienia w Spółce Nowy Szpital w Olkuszu. Zarząd spółki chciał jednak, aby pracownicy ci sami rozwiązali umowy o pracę zawarte na czas nieokreślony i przeszli do pracy do spółki IMPEL na umowę zlecenie na okres 3 miesięcy z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia za 8 zł brutto na godzinę. Warunki zatrudnienia po odbyciu okresu próbnego nie zostały jak dotąd określone.

W bieżącym roku minimalna płaca w kraju wynosi 1600 zł brutto. Większość pracownic z sekcji higieny olkuskiego szpitala takiej kwoty nie osiąga, w związku z czym  zakład pracy musi im dopłacać. Jeżeli pracownice zgodziłyby się pracować na umowę zlecenie za 8 zł na godzinę w firmie IMPEL to za 160 godzin w miesiącu zarabiałyby brutto tylko 1280 zł, czyli poniżej minimalnej płacy w kraju. Ponadto ZUS nie uwzględniłby im tego okresu pracy do emerytury. Ze względu na dobro społeczne, Starosta Olkuski jako udziałowiec tej spółki nie może zgodzić się na takie działanie!

 

Oprócz społecznych skutków takiego działania, obecna sytuacja nosi także znamiona skrajnej niegospodarności. Od 15 lutego br. Zarząd Spółki Nowy Szpital w Olkuszu zawarł umowę z firmą IMPEL na utrzymanie czystości w szpitalu, ale nie przekazał tej firmie pracowników z sekcji higieny szpitalnej. Czyli od 15 lutego br. szpital ponosi koszty umowy z firmą IMPEL oraz zatrudnienia swoich pracowników. Sekcja higieny liczy 58 osób. Minimalne miesięczne wynagrodzenie w 2013 r. wynosi 1600 zł brutto, jeżeli dodamy 20,28 %  jako koszt pracodawcy i ok. 100 zł miesięczny odpis na fundusz socjalny to daje miesięcznie kwotę za jednego pracownika w wysokości 2.024,48 zł razy 58 osób, czyli 117.419.84 zł miesięcznie. Jeżeli tą kwotę podzielimy przez 30 dni w miesiącu to daje to kwotę 3913,99 zł za każdy dzień.

Taką stratę ponosi codziennie Spółka Nowy Szpital w Olkuszu z powodu błędnej decyzji nowego Zarządu Spółki. W ciągu 14 dni od momentu wejścia umowy w życie, spółka poniosła straty w wysokości 54.795,86 zł. Za każdy następny miesiąc strata ta będzie wynosić 117.419,84 zł. Pracownicy sekcji higieny szpitalnej, w zdecydowanej większości są zatrudnieni na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony, co oznacza, że przysługuje im 3 miesięczny okres wypowiedzenia oraz odprawa z tytułu likwidacji stanowiska pracy w wysokości 3 miesięcznych wynagrodzeń. Jeżeli wypowiedzenia zostaną im wręczone w marcu, to łączna strata może wynieść 7,5 miesiąca razy 177.419,84 zł, czyli 880.648,8 zł. Jeżeli pracownicy skierują pozwy do Sądu Pracy o przywrócenie ich do pracy, to w przypadku ich wygranej należy ta kwotę powiększyć o koszty postępowania sądowego. Jeżeli pracownicy ci zostaną przywróceni to pracy, to spółce nie pozostanie nic innego, jak rozwiązać umowę z firmą IMPEL, co spowoduje wygenerowanie kolejnych kosztów związanych z karą umowną za zerwanie współpracy.

Dane te obrazują skalę lekkomyślności, jaką wykazuje się obecny zarząd spółki Nowy Szpital w Olkuszu. W obliczu tej sytuacji należy zadać sobie pytanie, czy władze szpitala rzeczywiście mają na celu podwyższanie jakości leczenia i obsługi pacjentów, tak jak twierdzą przedstawiciele Zarządu spółki. W obecnej sytuacji zwracam się z apelem do Zarządu Powiatu w Olkuszu, który jako udziałowiec tej spółki, powinien podjąć stanowcze działania mające na celu zażegnanie tego sporu.

                                                                                                                    Z poważaniem
                                                                                     Jan Orkisz

Radny Rady Powiatu
                                                                                      w Olkuszu
                                                                                                       

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
papierz
papierz
11 lat temu

[quote name=”Marian”]Orkisz nie jest groźny tylko smieszny z tym swoim komunizmem. PRL nie wróci, PZPR też nie wróci oraz na pewno Orkisz już nie wróci. Orkisz tylko szczeka a karawana i tak jedzie dalej. Razem z socjalizmem powinie odejść. Nie odszedł, przez co stał się zabawnym przykladem zacofania PRL.-u i utopi komunizmu.[/quote]
Swięte słowa.

pytajnik z Rózanej
pytajnik z Rózanej
11 lat temu

Podobno jeden z naszych możnowładców wczoraj rozwalił samochód. W passacie combii wywaliło 4 poduszki. Ale dziś już ok z możnowładca bo do urzędu szedł pieszo? Ciekawe czy dzięki temu zobaczy jakie są dziury na os. Glinianki?
A swoja droga ciekawe czemu w kronice kryminalnej o tym nic nie pisze.
Ludziska mówią, że widzieli pierwszy raz Darka jak idzie po ulicy z pracy. A wiatr i śnieg mu w oczy.. jak trudno być prezydentem Odorkowa.

Marian
Marian
11 lat temu

Orkisz nie jest groźny tylko smieszny z tym swoim komunizmem. PRL nie wróci, PZPR też nie wróci oraz na pewno Orkisz już nie wróci. Orkisz tylko szczeka a karawana i tak jedzie dalej. Razem z socjalizmem powinie odejść. Nie odszedł, przez co stał się zabawnym przykladem zacofania PRL.-u i utopi komunizmu.

Ludzie
Ludzie
11 lat temu

[quote name=”k”]Ludzie dlaczego tak boicie się Orkisza? (a może jest to ta sama osoba o kilku imieniach).[/quote]
My się go nie boimy, my już mamy dosyć jego wyssanych z palca wypocin :).

k
k
11 lat temu

Ludzie dlaczego tak boicie się Orkisza? (a może jest to ta sama osoba o kilku imieniach).

Marian
Marian
11 lat temu

[quote name=”Orkisz na derektora”]wybudujmy Orkiszowi jego własny szpital i niech tam się biedak wyżywa i panoszy.[/quote]
Jestem w 100% za. W tym szpitalu lekarze bedą zarabiac po 20000 zł. A reszta personelu nie bedzie potrzebna, albowiem nie bedzie pacjentów. Tak jak za socjalizmu nie było towaru w sklepach tylko ocet.

odhibernowany
odhibernowany
11 lat temu

???
Pan Orkisz położył się spać za Stalina a obudził za Tuska. Ominęło go całe polskie nieszczęście socjalizmu. Proponuję wysłać Pana Orkisza do współczesnych szkół aby nauczono go zasad gospodarki wolnorynkowej jakie teraz obowiązują, tylko czy jego mały stalinowski mózg zniesie taaakie zmiany?

Uczciwy
Uczciwy
11 lat temu

Przypominam kim był pan Orkisz. Zasłużonym dla PRL komunistą. Od 16 roku życia członek ZMS. Członek ORMO i sekretarza komitetu PZPR w Olkuszu. Budował z całą determinacja socjalizm a nie dobrobyt obywateli. Już dawno gdyby był uczciwy i chonorowy powinien odejśc na polityczną emeyture. Razem z odejsciem socjalizmu.

Orkisz na derektora
Orkisz na derektora
11 lat temu

wybudujmy Orkiszowi jego własny szpital i niech tam się biedak wyżywa i panoszy.

Bernard
Bernard
11 lat temu

Czemu PO usunął mój komentarz? nie był obraźliwy, szkalujący i naruszający normy współzycia sspołecznego. Ale był niepochlebny Panu Orkiszowi. To jak to jest, to jest prywatny portal Pana Orkisza czy macie w tym interes żeby o Panu Orkiszu pisać jedynie pochlebne komentarze?

adaś
adaś
11 lat temu

[quote name=”donna”]kiedy pielęgniarki i lekarze poprą salowe, najlepiej od zaraz[/quote]
Przeczytaj list otwarty lekarzy na 2.stronie drukowanej wersju Przeglądu Olkuskiego.

donna
donna
11 lat temu

kiedy pielęgniarki i lekarze poprą salowe, najlepiej od zaraz