W Zespole Szkół w Dłużcu odbyły się uroczystości związane z nadaniem Szkole Podstawowej i Gimnazjum imienia Króla Jana III Sobieskiego.
Uchwałę w tej sprawie Rada Miejska w Wolbromiu podjęła na wniosek złożony przez Radę Pedagogiczną, Radę Rodziców oraz Samorząd Uczniowski szkoły w Dłużcu. Dlaczego na patrona Szkoły Podstawowej i Gimnazjum został wybrany Jan III Sobieski? Niewątpliwie jest to jeden z najwybitniejszych władców Rzeczypospolitej, światły, odważny, postępowy i prawy – godny wzór do naśladowania dla młodzieży. Pomysł ten zrodził się również dlatego, że odnaleziono powiązania króla z wsią Dłużec.

Jak głosi legenda – to właśnie w kościele w Dłużcu pozostaje do dziś tryptyk ufundowany przez władcę powracającego spod Wiednia po zwycięstwie nad Turkami Osmańskimi jako votum dziękczynne.
Uroczystości poprzedziła Msza św. koncelebrowana, odprawiona przez proboszczów z Dłużca, Strzegowej i Kąpiel Wielkich.
Piękny program artystyczny, ukazujący nowego patrona szkoły, przygotowali uczniowie szkół podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem polonistki Urszuli Latacz.
Źródło: www.wolbrom.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
miśka
miśka
12 lat temu

Zmiją nie jestem Gołaczewy też mają ładny sztandar 🙂 a kolesie dali popis bezklasowego politykierstwa, zresztą nie pierwszy raz Panowie się popisują „inaczej”

pikuś
pikuś
12 lat temu

super uroczystość dobrze przygotowana z tzw „klimatem”szkoda tylko że Pan Laksa i Owczarski nie powstrzymali się od polityczki kampanijnej 😛

alicja
alicja
12 lat temu

Na zdjęciu są poczty sztandarowe uczestniczące w uroczystości. Specjalnie dla naszej Czytelniczki zdjęcie pocztu z Dłużca.

Żmija
Żmija
12 lat temu

Dlaczego na zdjęciu jest sztandar Gołaczew to nie mam zielonego pojęcia, dlaczego tak lekceważy się nasza młodzież?