Bukowno

Władze Bukowna od dłuższego czasu przymierzają się do budowy skateparku i tężni solankowej. Niedawno udało się znaleźć źródła współfinansowania tych inwestycji. Na ostatniej sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego zatwierdzono wyniki konkursów, w których miasto aplikowało o dofinansowanie zadań inwestycyjnych.

O pomysłach realizacji wspomnianych inwestycji w Bukownie pisaliśmy już kilkukrotnie na naszych łamach. Pierwszy z nich zakłada  budowę skateparku wraz z utwardzeniem oraz elementami małej architektury i oświetleniem solarnym przy ul. Szkolnej. – Będzie się on składać z: Platformy Street, Bank Ramp, Quarter Pipe, Manual Pad, Poręczy Prostej oraz 2 Grindbox-ów. Dodatkowo zaplanowano montaż oświetlenia oraz obiektów małej architektury, takich jak: ławki, kosze oraz stojaki na rowery – wyliczają przedstawiciele magistratu.

Koncepcja architektoniczna parku, na który od lat czekają młodzi miłośnicy sportów rolkowych, została skonsultowana i pozytywnie zaopiniowana przez to środowisko. Dotacja na realizację zadania w kwocie ponad 136 tys. zł zostanie przekazana do Bukowna w ramach konkursu „Małopolska Infrastruktura Sportowo-Rekreacyjna MIRS 2022”. Obecnie w powiecie olkuskim mamy  dwa tego typu obiekty – jeden w Olkuszu, a drugi w Trzyciążu. Przed laty skateparki funkcjonowały m.in. w Kluczach i Wolbromiu. Ze względu na zły stan techniczny zostały one jednak rozebrane.

Drugim z pomysłów jest budowa tężni solankowej. Obiekt miałby stanąć na terenie skweru porośniętego sosnami pomiędzy zabudowaniami Komisariatu Policji i Ośrodka Kultury, a traktem pieszym biegnącym od ulicy Zwycięstwa do ulicy Kolejowej. W związku z realizacją inwestycji nie planuje się żadnej wycinki okolicznych drzew. – Koncepcja nowej tężni w Bukownie przewiduje wybudowanie obiektu na planie koła. Średnica trzonu tężni z tarniną wyniesie ok. 3,5 m. Dookoła niej przewiduje się budowę chodnika wraz z ławkami oraz częściowe zadaszenie o zmiennej szerokości. Wysokość planowanej tężni wyniesie ok. 4 m – informują urzędnicy. Dotację w kwocie niespełna 176 tys.  zł samorząd otrzyma  w ramach konkursu „Małopolskie Tężnie Solankowe”.

Nasze obie aplikacje zostały wysoko ocenione przez komisje konkursowe, obie też posiadały m.in. kompletną dokumentację projektową. Bardzo dziękujemy Zarządowi Województwa Małopolskiego z Marszałkiem Witoldem Kozłowskim na czele. Dziękujemy też raz jeszcze radnemu Andrzejowi Wójcikowi. Naprawdę dobrze mieć w województwie tak mocne wsparcie – komentują władze miasta.

Fot.: UM Bukowno

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze